Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Wyśledzić śledzia na Aspö - OP8SG2
Właściciel: erykradek
Lista uczestników
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 4 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Wydarzenie
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Zarchiwizowana
Data rozpoczęcia wydarzenia: 22-09-2018
Data utworzenia: 08-05-2018
Data opublikowania: 15-06-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 01-10-2018
8 Uczestniczyło
11 Będzie uczestniczyć
4 komentarze
watchers 6 obserwatorów
374 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Dostępna tylko łodzią 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Znów jest promocja na rejsy do Szwecji. Promo + punkty zniżkowe, które pojawiły się na moim koncie dzięki uczestnikom ostatniego rejsu i mamy tanie bilety!!! . Poprzednie dwa wyjazdy do Szwecji cieszyły się ogromnym powodzeniem, więc postanowiłem zorganizować wyjazd nr 3. Tym razem odwiedzimy Szwecję w kolorach jesieni. Rejs i jeden dzień w Karlskronie, to świetny pomysł na spędzenie weekendu i liźnięcie klimatu Skandynawii. Wielu z nas było już w Karlskronie, zwiedziło całe miasto i ma zdobytą tamtejszą geościeżkę. Wydawało by się, że Ci nie będą mieli co robić i właśnie dlatego ten wyjazd będzie miał trzy opcje zwiedzania!

 

 

Opcja 1 - Wyspa Aspö

Propozycja dla tych, którzy już byli w Karlskronie i chcieliby zobaczyć coś więcej, szczególnie dla miłośników militariów. Poranny rejs na wyspę Aspö, drugą co do wielkości wyspę archipelagu Karlskrony. Zwiedzimy ją dogłębnie pod względem militarnym i zobaczymy m. in.:

»» Twierdzę Drottningsskär - najciekawszy i najbardziej znany zabytek wyspy, zachowany w niezmienionym stanie od końca XVII w.

»» Warownię Kungsholmen - leżącą po przeciwległej stronie cieśniny. Można ją podziwiać z okolicy Twierdzy Drottningsskär

»» Juttudden - cmentarz zmarłych na cholerę i dżumę, stanowiska baterii nadbrzeżnej z 1940 roku (dla dział 57 mm) użytkowane do 1969

»» Forteca Ellenabben - umocnienia linii wybrzeża wyspy (z 1904r.) ochraniające port wojenny od strony południowej, będące w użytkowaniu jeszcze w latach 70 XX wieku 

»»  Muzeum Artylerii Nadbrzeżnej KA2 , z pokaźną ekspozycją dział stałych i ruchomych. 

»» Baterię Aspöberg - zachowane jedno z czterech stanowisk największych dział zlokalizowanych kiedykolwiek na terenie Szwecji, haubica kalibru 350 mm.

Po wycieczce powstanie militarna geościeżka z keszy założonych w odwiedzanych miejscach.

 

Karlskrona

Podczas wycieczki odkrywamy Karlskronę, czyli „koronę Karola” – zabytkowe miasto położone na ponad 30 wyspach, od XVII w. główny port szwedzkiej marynarki wojennej. W czasie zwiedzania autokarem i pieszo odwiedzimy m. in.:

»» Björkholmen – dzielnica kolorowych drewnianych domków; niegdyś mieszkali tu najbiedniejsi stoczniowcy, dziś jest to jedna z najdroższych dzielnic mieszkalnych miasta.

»» Targ Rybny – dawniej zgodnie z nazwą targowisko (co upamiętnia pomnik Rybaczki); obecnie m. in. przystań statków pływających w rejsy po archipelagu.

»» Nabrzeże Królewskie – widok na archipelag i port wojenny (przy odrobinie szczęścia również na stojące w porcie okręty wojenne).

»» Kościół Trójcy Świętej – monumentalny barokowy kościół przy rynku, na planie centralnym z charakterystyczną kopułą, wzniesiony dla parafii niemieckiej wkrótce po założeniu miasta, a jednocześnie typowy szwedzki kościół luterański 

»» Najstarszy w Karlskronie drewniany Kościół Admiralicji z końca XVII w. ze słynną skarbonką-figurą Matsa Rosenboma i wieżą-dzwonnicą.
»» Rynek – centralny plac z ratuszem, XVIII-wiecznymi kościołami: Trójcy Świętej i Fryderyka oraz pomnikiem króla Karola XI, założyciela miasta.
»» Muzeum Morskie (Muzeum Marynarki Wojennej) - jedna z największych atrakcji Karlskrony, w muzeum zobaczyć można m. in. autentyczne okręty podwodne, figury dziobowe, podwodny tunel, imponującą kolekcję modeli okrętów, a nawet wziąć udział w bitwie morskiej. Przy nabrzeżu muzeum zabytkowe okręty, m.in. fregata szkoleniowa Jarramas z 1900 r.

 

Opcja 2 - Karlskrona keszowanie

Propozycja dla tych, którzy będą pierwszy raz w Karlskronie i nie zdobywali tamtejszej geościeżki. Wspólny wyjazd spod terminalu promowego autobusem komunikacji miejskiej do centrum Karlskrony i zwiedzanie miasta, gdzie przewodnikami będą kesze, w tym rejs na wyspę Aspö i zwiedzanie Twierdzy Drottningsskär.

 

Opcja 3 - Karlskrona z przewodnikiem

Wycieczka autokarowa z polskojęzycznym przewodnikiem. Odjazd autokaru z terminalu promowego w Karlskronie pół godziny po przypłynięciu promu, przejazd przez wyspy do centrum miasta. Wjazd na punkt widokowy Bryggareberget z panoramą miasta. Zwiedzanie centrum miasta na wyspie Trossö - m. in. Kościół Trójcy Świętej/Kościół Admiralicji, Nabrzeże Królewskie, dzielnica Björkholmen, rynek oraz Targ Rybny. Wizyta w Muzeum Morskim. Po około trzech godzinach zwiedzania czas wolny, który można poświęcić na keszowanie miasta :)  Powrót na terminal promowy autobusem miejskim (w cenie wycieczki).

 

Spotykamy się 22.09.2018 o godz. 19.30 na terminalu promowym w Gdyni w celu odprawy itp formalności. Do Polski wrócimy w poniedziałek ok. 7.30 rano. Właściwe spotkanie odbędzie się na statku. O 22:00 koło recepcji spotkamy się w celu poznania, integracji, wymiany ownów.  Obowiązkowo weź ze sobą na wyjazd dokument tożsamości, dobry humor i owna - jeśli masz :)

 

Event jest darmowy. Zapraszam każdego. Bilety są dostępne na stronie przewoźnika. Wystarczy pojawić się na odpowiednim promie i bawimy się razem;)Poniższe info cenowe tylko dla tych, którzy potrzebują pomocy w organizacji biletów na rejs i/lub chcą skorzystać ze zniżki.

 

Kabiny obowiązkowo:

- 4 osobowa: 150 zł/os

- 3 osobowa 180 zł/os

- 2 osobowa 210 zł/os

 

W cenie:

• rejs promem do Szwecji i z powrotem

• 2 noclegi w kabinie z łazienką

• jeden dzień w Szwecji

• rozrywka na promie

• opieka pilota wycieczek/przewodnika

 

Dodatkowo nieobowiązkowo:

Wyżywienie: śniadanie (szwedzki stół) + kolacja (danie dnia z napojem +sałatka/zupa) 23.09.2018 - 61 zł

Bilet na autobus: terminal - centrum - terminal - 24 zł

Wycieczka autobusowa po Karlskronie z przewodnikiem - 60 zł

Jak dojechać na Terminal promowy w Gdyni?

Adres:
Eugeniusza Kwiatkowskiego 60 
81156 Gdynia, Polska

Samochodem:

Estakada Kwiatkowskiego jest połączona z drogą ekspresową S6 (Obwodnicą Trójmiasta) - w okolicy terminalu znajdują się płatne i bezpłatne parkingi.

Autobusem:

Bezpośrednie połączenie terminalu z dworcem PKP Gdynia Główna zapewnia linia F. Początek trasy znajduje się na Placu Konstytucji (przystanek Gdynia Dworzec Gł. PKP - Dworcowa 02), a kończy pod Terminalem Stena Line. 

Przejazd w jedną stronę kosztuje 4,20 zł. Bilet na przejazd można kupić u kierowcy.

Alternatywnie dojazd dostępny jest z przystanku autobusowego Hala 04 przy ul. Jana z Kolna (za Halą Targową). Należy wybrać linię nr 150, 125 lub 105.

Do autobusów 105 i 125 można również wsiąść na przystanku przy ul. Morskiej, na wysokości drugiego wyjścia z tunelu pod dworcem Gdynia Główna.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Aspö mapa
Bateria Aspöberg
Bateria Hytterna
Foreca Ellenabben
Bateria Ellenabben