Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Koprywniczna 709 m n.p.m. - OP8SAY
Szczyt graniczny w Beskidzie Niskim
Właściciel: telefonalarmowy
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 720 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-05-2018
Data utworzenia: 06-05-2018
Data opublikowania: 06-05-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 22-04-2019
8x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
52 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Koprywniczna 709 m n.p.m.

Szczyt graniczny w Beskidzie Niskim

O miejscu:

Koprywniczna to szczyt w Beskidzie Niskim w paśmie granicznym nazywany tak od słowackiej nazwy góry - Koprivničná. Jest to trzecie najwyższe wzniesienie w grupie Kamienia (857 m n.p.m.). Oficjalnie występują dwie wysokości tej góry. Dostępny prosto ze ścieżki wierzchołek po stronie słowackiej liczy 709 m n.p.m., zaś wierzchołek polski nieco oddalony od szlaku i dość trudno dostępny znajduje się nieco dalej, po stronie polskiej, w gęstwie leśnej i liczy 715 metrów wysokości bezwzględnej.

Nie jest to szczyt szczególnie wybitny. Charakteryzują go raczej równość terenu i liczne łąki na jego zboczach, które jeszcze do lat 50. XX wieku były używane przez mieszkających tu Łemków, Słowaków i Polaków do wypasu owiec, a część po stronie słowackiej również podzielona była na niewielkie poletka uprawne, gdzie rosło zboże. Niżej w dolinie można spotkać również stare, zdziczałe sady.

Od zachodu okolica Koprywicznej wznosi się w kierunku Kamienia, zaś kierunek wschodni wyznaczają liczne źródliska, bagna i torfowiska unikalne na skalę Europy Środkowo-Wschodniej. Słowacy stworzyli w tym rejonie rezerwat bagien "Haburské Rašelinisko", po stronie polskiej zaraz za szczytem zaczyna się największy (o powierzchni większej od niejednego parku narodowego) na Podkarpaciu rezerwat "Źródliska Jasiołki", który ma na celu ochronę ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych naturalne zbiorowiska źródliskowe obszaru rzek Wisłok i Jasiołka. Grań szczytowa ciągnie się dalej w kierunku szczytu zwanego Weretyszów i a północno-wschodnie stoki opadają do przepięknej doliny Jasiel.

Region ten jest najrzadziej odwiedzaną częścią Beskidu Niskiego. Pozornie nie zachęcają do tego olbrzymie, pozbawione punktów widokowych kompleksy leśne, zły stan szlaków turystycznych oraz brak bazy noclegowej jednak dla wielu miłośników Beskidu Niskiego właśnie te okolice są szczególnie godne uwagi ze względu na spokój, ciszę i wiele tajemnic, które można odkryć na nieuczęszczanych ścieżkach Pasma Granicznego. Właśnie dlatego zachęcam do odwiedzenia tego pięknego i najdzikszego miejsca w Polsce. Można tu też spotkać chyba największą w Polsce ilość dzikiej zwierzyny, która zamieszkuje te tereny. Oprócz wilków, rysi jeleni możemy tutaj spotkać również niedźwiedzia, które populacja w okolicy Jasiela i pasma granicznego jest szacowana na około 18 osobników.


O skrzynce:

Tym razem skrzynka jest prawdziwą skrzynką i nawet nie jest ukryta.8)Znajduje się na szczycie Koprywnicznej, po stronie słowackiej przy niebieskim polskim i czerwonym słowackim szlaku granicznym, pod współrzędnymi.

Logbook umieszczony został w wiszącej na pobliskim drzewie skrzynce szczytowej, która jest współdzielona ze Słowackim Klubem Turystów i Polskim Towarzystwem Tatrzańskim, stąd też proszę o uszanowanie pojemnika, który nie jest wyłącznie naszą własnością. Kluczyk jest stale na miejscu, proszę nie wyrywać go z zamka. W skrzyneczce można zostawiać fanty, jednak proszę pamiętać, że jest ogólnodostępna dla wszystkich turystów. Do logbooka, proszę się wpisywać "w odwrotnej" stronie to znaczy od tyłu. Pierwsza strona dla wpisów opencachingowych jest wyraźnie zaznaczona.

Obrazki/zdjęcia
Słowacki szczyt Koprywnicznej ze skrzynką w tle
Skrzynka
Łąki koprywnicznej
Słowacki rezerwat "Haburské Rašelinisko"
Polski rezerwat "Źródliska Jasiołki"