Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
FORT VII COLOMB [100+] - OP8RR1
100+ skrzynek na 100 rocznicę Powstania Wlkp.
Eigenaar: marass1111
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 92 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 16-04-2018
Gemaakt op: 16-04-2018
Gepubliceerd op: 16-04-2018
Laatste verandering: 18-04-2018
33x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
118 x Bekeken
27 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

kokardy

Fort VII w Poznaniu właściwie KL Posen – niemiecki nazistowski obóz zagłady utworzony na terenie Fortu VII twierdzy Poznań. Działający w latach 1939–1945, kolejno jako obóz koncentracyjny, więzienie policyjne Gestapooraz obóz przejściowy (dane Wikipedia).

Zbudowany został w latach 1876–1880, w pierwszym etapie budowy twierdzy fortowej. Fort otrzymał nazwę Colomb na cześć Friedricha von Colomba (do 1902 nazwę tę nosił Bastion OV Colomb). W 1931 zmieniono patronów na polskich, Fort VII otrzymał imię majora Floriana Dąbrowskiego.

W czasie  powstania wielkopolskiego, 4 stycznia 1919, Niemcy broniący Ławicy zagrozili wysadzeniem tej części miasta i fortu (w który znajdowało się kilkaset ton bomb lotniczych), w wypadku ich zaatakowania. 6 stycznia rozpoczęła się bitwa o Ławicę. Oddział POW otrzymał zadanie obsadzenia fortu; jednocześnie przecięto kabel elektryczny Poznań-Ławica oraz zablokowano łączność telefoniczną, tak by uniemożliwić odpalenie ładunków wybuchowych. Po I wojnie światowej fort wykorzystywany był jako magazyn amunicji m.in. dla 3 pułku lotniczego.

W latach 1939-1944 w forcie był zorganizowany obóz koncentracyjny KL Posen. Pod koniec wojny produkowano tam radiostacje firmy Telefunken.

Po II wojnie Ludowe Wojkso Polskie korzystało z fortu w celach magazynowych. Od lat 60. XX wieku rozpoczęły się działania mające na celu otwarcie fortu dla zwiedzających. Od 1979 w lewej części fortu funkcjonuje Muzeum martyrologii Wielkopolan i tylko ta część obiektu jest udostępniona do zwiedzania.

W Forcie VII więziono i zamęczono wielu wybitnych Wielkopolan, w tym także uczestników Powstania Wielkopolskiego...

Mśćisław Frankowski – powstaniec wielkopolski, działacz Narodowej Organizacji Bojowej. Od grudnia 1940 więziony w Forcie VII. Zgilotynowany w  więzieniu Plotsensee 20 marca 1942 roku,

Roman Konkiewicz – doktor nauk medycznych, lekarz, uczestnik powstania wielkopolskiego i plebiscytu śląskiego, prezes Poznańsko-Pomorskiej Izby Lekarskiej oraz wieloletni prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Związku Zachodniego (zginął w styczniu 1940),

Leon Prauziński – artysta malarz, znany z działalności powstańczej, Niemcy nie mogli mu wybaczyć twórczości artystycznej dotyczącej polskiego patriotyzmu, obrazów i grafik upamiętniających czyny powstańców wielkopolskich (zamordowany w styczniu 1940).

 

fort

SKRZYNKA:

Skrzynka w maskowaniu leśnym. W środku logbook, certyfikat FTF i certy dla kolejnych znalazców, a także kesz Emisariusz werbownik, oraz GK "Kokarda na 100 rocznicę".

 

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien