Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Fordońskie górki #2 Brzoza - OP8RN1
Zwiedzanie fordońskich górek i doliny śmierci
Eigenaar: zelg
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 91 meter NAP
 Provincie: Polen > kujawsko-pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 14-04-2018
Gemaakt op: 14-04-2018
Gepubliceerd op: 14-04-2018
Laatste verandering: 20-02-2022
46x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
53 x Bekeken
17 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kesze Fordońskie górki są tworzone by pokazać ciekawe miejsca nie tylko związane z historią, ale także z ładnymi widokami.

 

Fordońskie górki #2 Brzoza

 

Jest to jedna ze stacji drogi krzyżowej. Charakterystyczne jest,że w tym miejscu znajduję się jedna brzoza. Niedaleko jest tablica informacyjna Doliny Śmierci.

 

Dolina śmierci jest to miejsce znane i często odwiedzane przez mieszkańców Fordonu, nostalgiczne, ale bardzo malownicze miejsce do spacerowania. Na wzgórzu znajduje się duży pomnik upamiętniający miejsce masowego mordu na mieszkańcach Bydgoszczy i okolic. Idąc szlakiem od bramy "doliny śmierci" można podziwiwać symboliczne groby i stacje drogi krzyżowej. Każdego roku odbywają się tutaj różnego rodzaju uroczystości patriotyczne i religijne, takie jak: apele poległych, Drogi Krzyżowe, procesje oraz misteria Męki Pańskiej.

 

Jastrzębski W., Terror i zbrodnia, Warszawa, 1974 :

 

          Dolina Śmierci to miejsce masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy i okolic wymordowanych przez członków pomorskiego oddziału Selbstschutzu oraz grupy funkcjonariuszy gestapo z oddziału Einsatzkommando 16. Egzekucje zostały przeprowadzone na początku II wojny światowej, w październiku i listopadzie 1939 roku. Dolina znajdowała się w odległości około 12 km na północny wschód od Bydgoszczy. Obecnie mieści się na terenie bydgoskiego osiedla - Bohaterów.
Dolina Śmierci została wybrana jako kolejny z grobów dla ofiar masowych zbrodni z powodu przepełnienia ciałami pozostałych m.in. w Tryszczynie czy Borównie. Jest to miejsce ustronne - dolina leżąca pośród wzgórz Miedzynia. 7 października 1939 roku robotnicy z Arbeitsdienstu zaczęli kopać w tym miejscu 150-metrowe rowy, po obu stronach drogi z Czarnówka do Miedzynia. Ofiarami były osoby wymienione w Fahndungsbuch – spisie osób przeznaczonych do stracenia, przygotowanym przed wojną przez centralne ośrodki kierownicze III Rzeszy. Pozostałe ofiary figurowały na listach przygotowanych dla gestapo już w czasie wojny, z adnotacją natychmiastowego aresztowania. Należeli do niego wszyscy, którzy w oczach hitlerowców stwarzali jakiekolwiek niebezpieczeństwo ze względu na swoje stanowisko, wykształcenie, pozycję społeczną czy polityczną (głównie nauczyciele, urzędnicy, inteligenci i księża) oraz Żydzi. Bywały jednak przypadki ofiar, które zginęły w wyniku samosądów Selbstschutzu, czyli lokalnej policji, składającej się z zamieszkałych na tym terenie przedstawicieli mniejszości niemieckiej (Volksdeutschów).
           Przyszłe ofiary zostały aresztowane podczas licznych łapanek i obław mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Umieszczano ich później w różnych budynkach i ogrodzonych miejscach, gdzie dokonywano segregacji. Główne takie zgrupowanie osób uwięzionych po dokonaniu pierwszej segregacji znajdowało się w koszarach 15 pułku artylerii lekkiej, przy al. 1 Maja (obecnej ul. Gdańskiej). Stąd i z podobnych miejsc internowanych przewożono do Doliny Śmierci. Tam ich wysadzano, konfiskowano odzież, kosztowności i doprowadzając do fizycznego zmęczenia prowadzono do rowów. Egzekucji dokonywano głównie strzałem lub uderzeniem tępym narzędziem (jak kolba karabinu) w tył głowy.
           Łączna liczba ofiar Doliny Śmierci jest nieuzgodniona. Są to przykładowo liczby 4942 i 6600 osób. Zamordowano ogółem 3000 Polaków i Żydów. Zwłoki ekshumowanych uroczyście pochowano na cmentarzu honorowym na Wzgórzu Wolności w Bydgoszczy. W pobliżu Doliny Śmierci postawiono pomnik, na którym są wymienione zamordowane osoby. Na nim też widnieje informacja:

"Fordońska Dolina śmierci. Miejsce straceń 1200 obywateli polskich. 12 października - 11 listopada 1939".

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
spoiler
spoiler 2