Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Leśna kapliczka - OP8RKY
Matka Boża Królowa Lasu
Eigenaar: Jacek.T
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 39 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 12-04-2018
Gemaakt op: 12-04-2018
Gepubliceerd op: 12-04-2018
Laatste verandering: 27-04-2018
28x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
39 x Bekeken
17 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
5 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Atyde, g0artic, GeoKrecik, Jojo, Qbacki
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Przy drodze Janiewice - Chomiec, na przydrożnym drzewie, znajduje się kapliczka. Jej powstanie związane z historią, jaka przydarzyła się Wacławowi Krajewskiemu, pierwszemu na Chomcu polskiemu leśniczemu. 
 
 Był rok 1946. Wacław Krajewski mieszkał w leśniczówce nad jeziorem z rodziną Schonera, byłego niemieckiego leśniczego: jego żoną, dwojgiem dzieci oraz teściową. Niemiecki leśniczy służył w SS i według słów rodziny zaginął gdzieś na wojnie. Pewnego dnia w Nadleśnictwie Żukowo, nadleśniczy Fidlerowicz zwołał naradę. Uczestniczył w niej Krajewski, który wcześniej umówił się z jednym z kolegów na obchód lasu. Zwykle takie narady trwały kilka godzin. Tym razem nadleśniczy spotkanie zakończył po kilkunastu minutach. Krajewski wracał do domu, ale przed samymi drzwiami, nagle doznał dziwnego uczucia: coś kazało mu zawrócić. Cofnął się pod starą, rosnącą w pobliżu sosnę. Tam zaczekał na umówionego kolegę. Ten przyszedł po kilkudziesięciu minutach. Razem poszli do domu. Nic nie znaleźli, jedynie mieszkające w leśniczówce dwie Niemki oraz ich dzieci. Kilka miesięcy potem, Niemki wyjeżdżały na zachód. Wtedy to teściowa niemieckiego leśniczego wyznała, że w dniu gdy Krajewski przedwcześnie wrócił z narady, bardzo żarliwie modliła się, aby nie wszedł do środka, bo w domu przebywał Schoner, ukrywający się w bunkrach, w okolicy jeziora. Do własnego domu przychodził po kryjomu po żywność, za każdym razem, gdy polski leśniczy wychodził na dłużej. Tym razem mogło to skończyć się bardzo tragicznie. Wacław Krajewski dowiedziawszy się o tym, z wdzięczności powiesił kapliczkę na drzewie, pod którym czekał na kolegę.

Kapliczka wisiała do 1976 r. dziesięć lat później, z inicjatywy nadleśniczego Nadleśnictwa Sławno, Andrzej Różyckiego, powieszono nową. Różycki kupił obraz Matki Boskiej, leśniczy Józef Tentnowski wyrzeźbił kapliczkę a najmłodszy z nich leśniczy Michał Roman powiesił ją na drzewie. Kapliczkę poświecił proboszcz z Żukowa – Stanisław Pecnik, a Józef Ostrowski, proboszcz z Ostrowca zaczął organizować mini pielgrzymki do Kapliczki Matki Boskiej Królowej Lasu (tak została nazwana). Odbywały się one w okresie 15 sierpnia, podczas trwania pielgrzymki na Jasną Górę, obecnie pielgrzymki są 3 maja i organizuje je parafia z Żukowa. (za stroną www.janiewice.mapinfo.com)


 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 28x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs