Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wieża z widokiem na poligon Jagodne - OP8R5H
Eigenaar: Cezex
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 187 meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 29-09-2019
Gemaakt op: 21-03-2018
Gepubliceerd op: 02-04-2020
Laatste verandering: 03-11-2021
1x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
51 x Bekeken
2 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: FiloMx
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Dangerous Cache  Bike  Fixed by magnet  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Geneza:

Sezon powoli się kończył, więc trzeba było go jakoś godnie zakończyć. Coś mnie tknęło i postanowiłem zajrzeć w rzadko odwiedzane strony GC i OC, czyt. - na współczesne dzikie kresy Rzeczypospolitej, i nie zawiodłem się. Marian OP8S59 wciąż czekał, aż ktoś ogra go w podchody, a wywiad cyfrowy podpowiedział, ze najlepszym miejscem na zjedzenie drugiego śniadania będzie pewna wieża....

 

O obiekcie:

 

Jest to wieża obserwacyjna pobliskiego poligonu lotniczego. W sieci można znaleźć filmiki, jak wyglądała przed początkiem wojny na Ukrainie. Wcześniej można było dostać się na samą górę pomimo prób wojskowych zablokowania klatki schodowej mniej więcej w połowie wysokości. Wieża ta była zielona, a jej rozmiar w pionie oceniam na około 50 m. Obecnie jest biało-czerwona, ogrodzona nowym płotem z groźnymi tabliczkami i z atrapami kamer na pierwszym czy drugim piętrze. Jako że bez gięcia siatki raczej byśmy nie dostali się do środka, zrezygnowaliśmy z namierzania Mariana i jego marszruty ze z góry upatrzonych pozycji.

 

O okolicy:

 

Jak wspominałem wyżej, wieża ta ma ułatwiać obserwację testów samolotów bojowych i ćwiczeń lotników z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Nazwa wzięła się od wsi, która była zlokalizowana dokładnie w miejscu poligonu. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w 1580 roku. Nie wyróżniała się ona niczym szczególnym, może poza tym, że miała własną szkołę założoną w 1916 roku. W trakcie II Wojny Światowej mieszkańcy Dęblina aktywnie wspierali partyzantów, za co dwukrotnie część z nich została wywieziona i rozstrzelana. W czasie PRL-u walka partyzancka nie ustała, tak samo jak wsparcie wsi. W lutym 1953 roku zadecydowano u góry o przesiedleniu mieszkańców na ,,ziemie odzyskane’’ w okolice Olsztyna. Część z nich przeprowadziła się do rodzin mieszkających po sąsiedzku, cześć wyjechała od razu, a pozostali nie uwierzyli władzy ludowej i na wiosnę obsiali swoje pola. W sierpniu przed zbiorami do wsi wjechały wojskowe ciężarówki, po jednej na chałupę, i wywiozły wszystkich zastanych z dobytkiem do Łukowa, gdzie czekały na nich wagony towarowe. Gospodarstwa zburzono buldożerami, przegoniono szabrowników i rozpoczęto strzelanie.

 

Poligon pojawił się w szerszej świadomości Polaków w 2009 r., gdy wydało się, że Marian przymknął oko na kradzież dwóch T-34 i T-55 przez czterech jego kolegów. Niestety wieczór wcześniej oblali tak zacny pomysł, przez co wykonawcy zostali złapani tego samego dnia przez milicję i żandarmerię. Tyle dobrze, że Marian z byle kim nie pije, więc nie został sprzedany, a w zamian za to podsyłał kolegom paczki do więzienia przez rok.

 

Rezerwat jodły - pomysł na jego utworzenie pojawił się w 1929 roku, a jego realizacja nastąpiła w 1930. W 1933 miał on powierzchnię około 300 ha, obecnie zaś - 1116,94 ha.

 

Jak znaleźć skrzynkę:

 

Kesz schował się na poziomie gruntu w metalowym, ale nie magnetycznie.

 
Reaktywacje:

Jeśli będą 3 nieznalezienia lub jedno keszera, co ma 2000 znalezień, to proszę się nie

krępować :)
 
FTF Hal of fame:

1. FiloMx i Siedlecki Klub Turystyki Rowerowej "Doktorek"
2.
3.
 
Podziękowania:

Zueira - korekta edytorska, pomoc przy zakładaniu.

 

Uwagi od autora:

Współrzędne wyznaczone na podstawie gazetki z supermarketu więc typ "nietypowa". W razie problemów można dzwonić. Uścisk reki prezesa dla tego co ma lepszy sprzęt i podeśle mi swoje pomiary. Certów oprócz tych z podium powinno starczyć na 5 albo więcej lat. Jakby się skończyły to dajcie znać.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien