Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Obrazki z innego świata - OP8QLZ
Owner: erykradek
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 282 m. ASL.
 Region: Ukraine > ?
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 20-02-2018
Date created: 20-02-2018
Date published: 20-02-2018
Last modification: 11-01-2022
34x Found
2x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
69 visitors
21 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: crazy_baby
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

nafta

Dziś, gdy tynki na starych kamienicach lwowskich odpadają lub odbijają się podczas remontów, można zobaczyć stare, sprzed II wojny światowej (może też i sprzed I wojny, za Najjaśniejszego Cesarza) napisy reklamowe, pisane farbą olejną.

Przetrwały w ukryciu przez dziesiątki lat, być może, nawet przez całe stulecie. Przetrwały reklamodawców i właścicieli kamienic, które już otynkował kto inny... Stare napisy są jak gdyby „z tamtej Atlantydy”, której już dawno nie ma, która zginęła w wirze II wojny światowej i lat powojennych. Reklamy i ogłoszenia – polskie i żydowskie – to „obrazki ze świata, który zginął”, lub, jak napisał Grzegorz Komski, lwowianin na stale mieszkający w Niemczech – „cienie cieni”.

Współcześni właściciele kamienic i robotnicy budowlani starają się spiesznie te stare napisy zamalować, żeby nie zostało po nich śladu, żeby nie padały niepotrzebne pytania, żeby dookoła wszystko było czyste, wybielone i całkiem współczesne. Ciekawe, po ilu latach nowe tynki znów odpadną, odsłaniając stare napisy? Jak choćby ten: „Nafta”, może od samego Jana Zeha czy Ignacego Łukasiewicza? Przy ulicy Piekarskiej ktoś dawniej organizował bale i zabawy. Gdzie są dziś tamci ludzie, którzy na nich się bawili? Jakiś brodaty Żyd z ulicy Rzeźnickiej zapraszał do swego hotelu, a inny, też z pewnością brodaty – do swej knajpy za rogiem... Jak potoczyły się ich losy? Czy zginęli we lwowskim getcie?

Może jednak nie trzeba niszczyć starych napisów? Przecież to też są świadkowie historii naszego miasta. Może niektóre warto byłoby odnowić, zwłaszcza na Starym mieście, na trasach turystycznych? Wyeksponować, zaakcentować, podkreślając przez to więzi historyczne mieszkańców tego miasta. Lwów zawsze był wielonarodowościowy, wieloobrządkowy, wielokulturowy. Kulturę, sztukę i życie codzienne tego miasta tworzyli ludzie różnej narodowości i różnej mentalności. „Genius loci” Lwowa wciąż żyje w tych wąskich uliczkach, podwórkach i bramach.

lody


O keszu:

Kordy wskazują miejsce ukrycia skrzynki, która znajduje się na wspomnianej w opisie ulicy Rzeźniczej, przy jednym z zachowanych napisów. Twoim zadaniem jest znalezienie takiego starego napisu z czasów przedwojennych, zrobienie zdjęcia i umieszczenie go w logu. Napis musi być inny, niż ten z Rzeźniczej.

Postaraj się zapamiętać adres/kordy znalezionego przez siebie miejsca.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Ajencja
aparatów kościelnych
Galicyjska Kasa Oszczędności
kanalizacja miasta Lwowa
kawiarnia
kurkowa
pralnia
Psuja
Log entries: Found 34x Not found 2x Note 1x Picture 19x All entries Gallery