Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Z kulą się zmierz VIII-inne niż wszystkie!! - OP8Q65
BOCCE na piasku
Właściciel: kurier
Lista uczestników
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 45 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Wydarzenie
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Zarchiwizowana
Data rozpoczęcia wydarzenia: 02-06-2018
Data utworzenia: 08-01-2018
Data opublikowania: 08-01-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 08-01-2018
14 Uczestniczyło
19 Będzie uczestniczyć
5 komentarze
watchers 3 obserwatorów
336 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Wymagany dodatkowy sprzęt 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tym razem chciałbym zaprosić Was w imieniu Elmodemonico na spotkanie z inną kulą niż zawsze. Tego dnia zagramy w pewnie niewielu znane BOCCE

 

O grze:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bocce

 

Bocce (lub bocci, boccie) – dyscyplina sportu ściśle związana z pétanque, bowls, grą prowansalską pochodzącą z gry granej w starożytnym Imperium rzymskim. Gra rozwinęła się do swojej aktualnej formy we Włoszech, jest ona znana w całej Europie a także w krajach zamorskich, gdzie przebywali włoscy imigranci, m.in. Australia, Ameryka Północna i Ameryka Południowa (gdzie jest znana jako bochas; bolas criollas w Wenezueli), pierwotnie uprawiana przez imigrantów ale wkrótce powoli zaczęła się rozprzestrzeniać wśród ich potomków i mieszkańców danych terenów. Gra jest też bardzo znana w Chorwacji jako boćanje, bućanje, lub balote, w zależności od regionu.

 

Zasady rozgrywki

Przeciętne wymiary boiska to 20-27 m długości i 2,5-4 m szerokości, czasami z drewnianymi belkami o wysokości ok. 15 cm odgradzającymi boisko.

Kule mogą być wykonane z metalu, drewna, i różnych rodzajów plastiku. Inaczej niż w bowls, kule do bocce mają kształt sfery i nie mają wbudowanych obciążeń.

Mecz rozgrywają między sobą dwaj gracze, dwie drużyny dwuosobowe, trzyosobowe lub czteroosobowe. Partię rozpoczyna losowo wybrana drużyna wyrzuceniem mniejszej kuli (świnki, zwanej pallino, pill, bolus, lub boccino w niektórych regionach), z jednego końca boiska do obszaru o długości 5 m do przeciwległego końca boiska. Jeżeli drużyna dwukrotnie nie umieści małej kuli w odpowiednim miejscu, drużyna przeciwna ma prawo położyć ją w dowolnym miejscu w wyznaczonym obszarze. Następnie drużyna, która jako pierwsza rzucała małą kulą wyrzuca swoją kulę. Drużyna przeciwna rzuca swoje kule do momentu, w którym jej kula będzie najlepsza, lub do momentu, w którym wyrzuciła ona swoje cztery kule. Punkty otrzymuje drużyna, której kula znajduje się najbliżej małej. Ilość punktów zdobytych w danej partii równa się ilości kul lepszych od najbliższej kuli przeciwnika. Gra toczy się zwykle (w zależności od regionu) do 11, 12 lub 13 zdobytych punktów.

 

O spotkaniu:

Na rozgrywki spotykamy się w dniu 2 czerwca o godzinie 11.00 na podanych współrzędnych, które wskazują jeden z torów do gry na stadionie miejskim w Kwidzynie. Po spisaniu zawodników zagramy podzieleni na cztery grupy w których odbędą się rozgrywki do dwóch wygranych setów.  Z grup do ćwierćfinałów przechodzą po dwie najlepsze osoby.  Możliwe również zawody drużynowe jeśli zgłoszą się cztery drużyny cztero osobowe. Rywalizacja odbędzie się na profesjonalnych torach, na których odbywają się zawody mistrzostw Polski. Instruktażu udzieli nam Pan Zbigniew Wilczewski- wielokrotny mistrz Kwidzyna i uczestnik mistrzostw Polski. Zostanie zapewne również naszym sędzią głównym zawodów. Będzie to edycja z kulą która zostanie rozegrana na świeżym powietrzu. Tutaj również zawalczymy o okazjonalny puchar dla osoby indywidualnej i dla drużyny.

Calość rozgrywek odbędzie się za darmo dzięki uprzejmości KCSiR czyli Kwidzyńskiego Centrum Sportu i Rekreacji i przede wszystkim Elmodemonico który wpadł na tak dobry pomysł jak nowa wersja tego spotkania. Jest on również organizatorem tego spotkania i zapewne jednym z sędziów potrzebnych do tych rozgrywek.

Po rozgrywkach:

Po zawodach możemy przenieść się na mniej oficjalną część spotkania na miejscową strzelnice. Jeśli znajdziemy czas wraz z Elmodemonico możliwe, że pojawią się jakieś skrzynki.