Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Piastowskie pomniki – Jerzy Popiełuszko - OP8PU6
Owner: themaciekest
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 102 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 16-12-2017
Date created: 07-12-2017
Date published: 16-12-2017
Last modification: 21-12-2017
33x Found
0x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
109 visitors
25 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko

 

 

 Ks. Jerzy Popiełuszko – urodził się 14 września 1947 we wsi Okopy koło Suchowoli, zmarł 19 października 1984 roku. Związany z ruchem społecznym „Solidarność”, w którym pełnił funkcję kapelana. Był synem Władysława Popiełuszko i Marianny Gnidziejko. Prowadzili oni gospodarstwo rolne. W latach 60-tych uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Suchowoli, które ukończył w roku 1965. Po ukończeniu szkoły średniej Popiełuszko odkrywa w sobie powołanie, i wstępuje do Wyższego Seminarium Duchowego w Warszawie. W latach 70-tych pełnił duszpasterską posługę w parafiach; Św. Trójcy w Ząbkach i Matki Bożej Królowej Polski w Aninie oraz Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Od 1980 roku związany z Solidarnością, prowadzi Mszę święte za ojczyznę. W 1983 roku prowadzi pogrzeb Grzegorza Przemyka. Działalność Popiełuszki nie podobała się ówczesnym władzom, był on wielokrotnie przesłuchiwany , otrzymywał wiele listów z pogróżkami . 19 października 1984 roku umundurowani funkcjonariusze milicji zatrzymują samochód którym podróżował ksiądz Jerzy, i porywają go wraz z jego osobistym kierowcą któremu finalnie udaje się zbiec. 30 października z zalewu wiślanego koło Włocławka zostaje wyłowione ciało Popiełuszki. Pogrzeb Popiełuszki miał miejsce 3 listopada 1984 roku i miał charakter wielkiej, patriotycznej, antykomunistycznej manifestacji. W 1985 roku w pokazowym procesie skazano wyłącznie tylko bezpośrednich oprawców księdza Jerzego. W grudniu 2009 roku papież Benedykt XVI podpisał dokument stwierdzający męczeństwo Popiełuszki, a w czerwcu 2010 roku odbyła się msza beatyfikacyjna.

 

 

Pomnik został zlokalizowany u zbiegu ul. Orzeszkowej i Popiełuszki. Powstał w 33. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza, w hołdzie jego niezłomności i odwagi.

Jego odwaga nie znała granic, przyjmował w swoim mieszkaniu robotników, inteligentów, artystów. Nawiązywał liczne kontakty z opozycjonistami oraz krytykował to w jaki sposób postępowała władza komunistyczna. Był też kapelanem Solidarności. Jego dewizą były słowa „zło dobrem zwyciężaj” i taki też napis pojawił się na pomniku w Piastowie.

 

 

 

 

 

Więcej informacji - link

Odsłonięcie pomnika - film

Zdjęcia z uroczystości odsłonięcia

 

W niektórych skrzynkach znajdują się wewnątrz litery i cyfry, które proszę zanotować. Informację przydadzą się do znalezienia skrzynki finałowej - Piastów geościezki Piastów.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pomnik
Log entries: Found 33x Not found 0x Note 0x All entries