Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Rozejm [100+] - OP8PJX
Eigenaar: rredan
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 39 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 05-10-2018
Gemaakt op: 17-11-2017
Gepubliceerd op: 05-10-2018
Laatste verandering: 08-10-2018
23x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
58 x Bekeken
18 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Hr. Jan Usz
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

 

Front północny Powstania Wielkopolskiego ciągnący się do granicy z Kongresówką w okolicach Inowrocławia był areną nieustannych i zaciętych walk. Powstańcy nie stanęli tu naprzeciw Grenzshutzu ale świetnie wyszkolonej, zaprawionej w bojach i doskonale wyposażonej armii. Niemcy utworzyli dowództwa złożone z licznych i zdolnych wyższych oficerów oraz podciągnęli lotnictwo, pociągi i samochody pancerne, a także artylerię, w tym ciężką i dysponującą miotaczami min.  W lutym 1919 roku Niemcy zaatakowali na całej linii lecz ofensywa została po ciężkich walkach zahamowana, a Polacy zdołali utrzymać tereny na południe od Noteci oraz zdobyć 18 armat, 4 samoloty, pociąg i samochód pancerny, kilkaset ciężkich kulomiotów, kilkanaście tysięcy karabinów, kilkadziesiąt miotaczy min, a także tabory wraz z kuchniami polowymi.

Walkom towarzyszyła silna kampania propagandowa w Niemczech organizowana przez administrację miejscowości położonych głównie na rubieżach Wielkopolski i zdominowanych przez ludność niemiecką, której celem było werbowanie ochotników oraz skłonienie rządu do zwiększenia środków kierowanych do walki. Nie przebierano przy tym w środkach i nie wahano się odwoływać do oszczerstw. Przykładowo leszczyńska Niemiecka Rada Ludowa w swoim apelu błagała o uwolnienie ich [Niemców] ze szponów najdzikszego z ludów” złożonego z barbarzyńców, którzy „wobec Niemców nie znają ludzkich uczuć”.

Powstańczy posterunek na czarnkowskim moście

Chlubnym wyjątkiem na tym tle była niemal doszczętnie już zniemczona w 1918 roku Trzcianka. Stacjonowały tu co prawda oddziały wojskowe, a po zajęciu Czarnkowa przez Powstańców schroniło się  140 członków tamtejszego Grenzschutzu, których dowódcy postanowili wykorzystać zaangażowanie Powstańców z południowej części ówczesnego powiatu Czernikau w walkach o Chodzież i odzyskać miasto. 11 stycznia szturm został jednak odparty. Mieszkańcy i cywilna administracja Schönlanke nie podzielali wojennego zapału i wraz z przedstawicielami Niemców zamieszkujących południową stronę Noteci oraz hrabią Hochbergiem z Goraju zainicjowali negocjacje. W ich wyniku strony zgodziły się do ustanowienia granicy na Noteci i zobowiązały powstrzymywać się od walk na ich terenie. Za utrzymywanie porządku i przestrzeganie rozejmu miała odpowiadać Straż Bezpieczeństwa. Rozejm ten przetrwał jedynie dwa dni, został bowiem unieważniony przez dowództwo garnizonu pilskiego.

Co ciekawe wstępne ustalenia wersalskie wytyczały granicę w odległości 7 km na północ od linii kolejowej Piła - Krzyż, a więc z Trzcianką po polskiej stronie. W lipcu decyzję tę zweryfikowano i ostatecznie granicę wyznaczono na Noteci.

Skrzynka

Schowana na kordach w elemencie mostu nad Notecią, po jego północnej, trzcianeckiej, a nawet pilskiej stronie. Mała, przyczepiona magnetycznie.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Powstańczy posterunek na czarnkowskim moście