Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
KIWITY - OP8NHU
Kiwity założono w 1308 roku
Owner: Volt71
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 109 m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 16-08-2017
Date created: 16-08-2017
Date published: 16-08-2017
Last modification: 01-06-2023
17x Found
1x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
67 visitors
13 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: PippiLotka
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

To jest skrzynka zagadkowa. Na podanych współrzędnych nie znajdziesz skrzynki

 weź ze sobą coś do pisania

 

Gdy podróżuje się drogą nr 513 z Wozławek do Lidzbarka Warmińskiego, mijamy gminną wieś, Kiwity. Miejscowość widać z daleka, za sprawą wysokiej wieży gotyckiego kościoła pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła. Imponująca budowla góruje nad wsią. Jednej z bram wejściowych na podwórze kościelne pilnuje... Śmierć z Kiwit.

Kiwity założono w 1308 roku, a już kilka lat później zostały zrównane z ziemią, za sprawą działań wojennych. Wieś ponownie lokował w 1319 biskup warmiński Eberhard z Nysy. Z przywileju tego biskupa od 1308 funkcjonował tu młyn i karczma. Młyn znany był w XVIII w. w całej okolicy. Kościół budowano w latach 1350-1370. Jego wieżę odnowiono i przebudowano w 1687 roku. Na pamiątkę tego remontu umieszczono na niej chorągiewkę z wymienioną datą. Wnętrze kościoła kryje wiele cennych zabytków. Rokokowe i późno barokowe ołtarze, późno gotyckie rzeźby i obrazy, epitafia dawnych mieszkańców, a w tym proboszcza, a potem biskupa warmińskiego sufragana Jana Wilde.

Na podwórze kościoła, na którym był ongiś cmentarz, prowadzą dwa portale z bramami z kutego żelaza. W niszy portalu wschodniego stoi mierząca 65 cm. rzeźba kościotrupa z kosą w prawicy. Dawniej była to bardzo popularna figura. Na całej Warmii znane było powiedzenie, kiedy chciano określić człowieka bardzo szczupłego, "wyglądasz, jak śmierć z Kiwit''. Śmierć została ustawiona w tym miejscu w 1311 roku, na pamiątkę zniszczenia wsi przez Litwinów.

Figurka została zniszczona po II wojnie światowej. Obecna jest repliką, odtworzoną na podstawie starych zdjęć, przez Andrzeja Kwederackiego z Lidzbarka Warmińskiego, w 1991 roku. Dziś straszy parafian i turystów. Przypomina o rzeczach nieuniknionych...

Kościół otoczony jest potężnym murem, w który wkomponowano …..? kapliczki. Wewnątrz murowanego (być może średniowiecznego) ogrodzenia, na podwórzu świątyni, znajdziemy figurę Chrystusa na postumencie, w który wmurowano tablicę z napisem wykonanym gotykiem, czy jak kto woli. "Przyjdźcie do mnie wszyscy!" - i niżej -"Dla uczczenia pamięci strzelca (kanoniera) Józefa Lora z Kerschdorf (obecnie Kiersnowo - wieś pomiędzy Krekolami, a Stoczkiem Klasztornym.) 14. lipca 1918, poległ bohatersko za Ojczyznę we Francji.

Kiwity są dość rozległe. Dominuje to stara zabudowa, typowa dla wsi warmińskich. Tuż przy kościele zobaczymy willę z 1911 roku właśnie odnawianą i remontowaną przez właścicieli. W czasie spaceru po miejscowości zobaczyć można stare domostwa z drewnianymi gankami i budynki z tzw. muru pruskiego. Znaleźliśmy także murowaną kapliczkę usytuowaną na prywatnej posesji. Wjeżdżających do Kiwit od strony Lidzbarka Warmińskiego wita zabytkowy krzyż przydrożny.

Turysta może się tu zatrzymać w gospodarstwie agroturystycznym lub skorzystać z usług sklepów, piekarni, domu kultury z biblioteką i dostępem do internetu, wkrótce otwarty zostanie też bar z typowo warmińskimi daniami.

Po zwiedzeniu Kiwit skręcamy w wąską, ale dobrze utrzymaną drogę prowadzącą do Stoczka Klasztornego. Odległość do tego sanktuarium to zaledwie 6 kilometrów. Jeśli podróżujemy do Lidzbarka Warmińskiego ze Stoczka możemy pojechać w kierunku Kierwin. Będzie bliżej. A jeśli chcemy zwiedzić najbliższą okolicę Kiwit (co polecam) trzeba koniecznie dotrzeć do Krekol i zajrzeć do tamtejszego gotyckiego kościoła.

ZADANIE

Ile tabliczek jest wkomponowanych w wewnątrz murowanego ogrodzenia:

a)  2             x – 873; y - 245

b)  3             x - 990; y - 119

c)  4             x – 915; y – 178

wstaw pod podany niżej wzór i otrzymasz koordynaty skrzyneczki.

N 54° 05.x  E 020° 46.y

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints