Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
RS Boleń- scieżka ichtiologiczna - OP8NEW
Eigenaar: rysieks
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 276 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 14-08-2017
Gemaakt op: 14-08-2017
Gepubliceerd op: 29-11-2018
Laatste verandering: 27-11-2020
31x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
47 x Bekeken
26 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Boleń (Leuciscus aspius) - to właściwie jedyny, typowy drapieżnik wśród rodziny karpiowatych. W gwarze wędkarskiej ryba ta nazywana jest rapa. Boleń niejednokrotnie bywa powodem wędkarskich kompleksów. Ryba ta bowiem często towarzyszy wędkarzom, stale daje o sobie znać, ale bierze rzadko. Bywa, że wędkarz od dłuższego czasu bezskutecznie biczuje wodę, a rapa jak na ironie wyskakuje z wody dwa, trzy metry od spinningisty. Boleń jest doskonałym pływakiem. Wielka płetwa ogonowa umożliwia mu błyskawiczne atakowanie ofiary. W pogoni za ukle-jami często wyskakuje ponad wodę i z góry atakuje, czyniąc przy tym sporo hałasu. Wędkarze powiadają wówczas, że ?rapa tłucze".

Boleń ma ciało wydłużone, niskie, o wrzecionowatym kształcie. Ubarwienie grzbietu stalowo-srebrzyste, boki nieco jaśniejsze, brzuch biały. Płetwy piersiowe i brzuszne słabo zaczerwienione. Jest to jedyny drapieżnik, którego szczęki i cała jama gębowa są zupełnie pozbawione zębów. Ma on bowiem, tak jak wszystkie inne ryby z rodziny karpiowatych, zęby gardłowe. Są one mocne i ostre. Boleń żyje w dużych rzekach nizinnych, trzymając się najczęściej nurtu. Unika miejsc płytkich i zarośniętych. Z upodobaniem przebywa w pobliżu mostów, przykos, dopływów, w miejscach połączeń ze starorzeczami. Miejsca swojego pobytu zdradza częstymi, dobrze widocznymi i słyszalnymi skokami po powierzchni wody. Ataki bolenia przypominają uderzenia deski o wodę.

W pierwszym roku życia przebywa w niewielkich stadach, a za pokarm służy mu drobna fauna denna. Już w drugim roku staje się nieprzejednanym drapieżnikiem. Żyje samotnie, żywi się owadami, a przede wszystkim rybami, co pośród europejskich gatunków ryb karpiowatych stanowi wyjątek. Zjada drobne ryby, nie przekraczające jednej piątej jego długości. Ulubionym pokarmem boleni są ukleje. Boleń rośnie stosunkowo szybko. W trzecim roku życia osiąga około 50 cm długości. W ogóle dorasta do 90 cm długości i około 7 kg wagi. Nie jest to ryba tak duża, jakby wynikało z opowieści niektórych wędkarzy - gawędziarzy. Już czterokilogramowy boleń jest rzadkością. Najczęściej łowi się jedno lub dwukilogramowe sztuki.

 

 kesza szukaj w okolicy mostka  kordy "nieteges" dlatego nietypowa....nisko lecz nie za nisko 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
bolen