Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
#01. Jezioro Bolechowskie - OP8N4L
Właściciel: Bar i Lepsza Połówka
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 72 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: b.d.    Długość trasy: 0.30 km
Data ukrycia: 24-07-2017
Data utworzenia: 24-07-2017
Data opublikowania: 24-07-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 28-09-2018
37x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
152 odwiedzających
36 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
15 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: abukkawon, Antosiu, Asek19, bamba, dptak, Filoo, JackT, Layio, Lori & Tomi, Max-Ka, Pawel brasia, rimmer27, RoDaJJ, Serengeti, Vilku
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jezioro:

... położone w północnej części Gminy Czerwonak, 1,5 km na wschód od wsi Bolechowo, w śródleśnej kotlinie, wśród zalesionych wzgórz morenowych, na terenie Puszczy Zielonki, na wysokości 63 m n. p.m. Jezioro ma 420 m długości, a jego szerokość wynosi 260 m. Całkowita powierzchnia zajmowana przez jezioro to 8,62 ha (dane z 2004 r.), a maksymalna głębokość jeziora ok. 4 m. Linia brzegowa jest trudno dostępna, poza jednym miejscem jakim jest dawna plaża. Jezioro zarasta stopniowo roślinnością wodną, przylegają do niego łąki bagienne i torfiaste, a przy południowym brzegu fragmenty lasów grądowych. Posiada kształt nieregularnej elipsy (patrz mapa batymetryczna). Dno silnie zamulone. Okolice jeziora to drzewostan mieszany z pomnikowymi egzemplarzami dębów o obwodzie do 470 cm i sosen do 280 cm. Tereny okresowo odwiedzane przez bobry. Jezioro należy do zlewiska rzeki Trojanki (OP8LX0).

Przynależność wędkarską jeziora i zasady rządzące wędkowaniem trudno było mi określić. Kiedyś podlegało ono zarządowi koła wędkarskiego przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (dawniej Akademia Rolnicza). W latach dziewięćdziesiątych miałem możność sam łowić w nim karpie i płocie. Obecnie przy drodze dochodzącej do jeziora w okolicy dawnej gajówki znajduje się tablica mówiąca o zakazie wędkowania, jednak rzeczywistość świadczy o czymś innym.

 

Jezioro Bolechowskie to urokliwe miejsce znajdujące się na Obszarze Natura 2000 - Uroczyska Puszczy Zielonka. W internecie znalazłem informację o planowanym utworzeniu rezerwatu. Panuje tam cisza i spokój. Zazwyczaj nie spotyka się ludzi, poza weekendowymi wędkarzami i sporadycznymi turystami (od teraz także keszerami). By podziwiać pełnię piękna tego jeziora należy udać się na pomost na końcu ścieżki.

 

Legenda:

Lodowiec w swojej wędrówce przybył na ziemie Wielkopolski. Tu, gdzie teraz rozciąga się duży las, poprzecinany polanami, osadami ludzkimi, polami, pełen wzgórków i zagłębień terenu, niegdyś królowała równina. Czegóż więcej było potrzeba artyście-rzeźbiarzowi? Z zapałem zabrał się do żłobienia niecek i usypywania moren, jak wielki spychacz na budowie Ziemi. A wszystko, czego dotknął, pokrywało się coraz grubszą warstwą lodu.

Jego sile ulec musiały rośliny, zwierzęta i stworzenia rozumne – co tylko zdołało, pierzchało przed niszczycielską mocą, co nie zdołało – ginęło.

Kiedy osłabiony zaczął się wycofywać i stopniowo rozkuwał ziemię z płaszcza lodu, odsłaniał się  zupełnie nowy krajobraz.

W takim to właśnie czasie na szlaku swojej wędrówki po raz pierwszy spotkał plemię Krasnoludków. Niewielkie te stworzenia  (małe wzrostem, lecz wielkie duchem), ramię w ramię stojąc w tyralierze, pochylały się nad gruntem, robiły w nim niewielkie dołki i coś w nich zakopywały. Posuwały się całkiem żwawo, a żaden nie narzekał, że boli go kręgosłup lub ręce, wręcz przeciwnie, żartowały sobie, podśpiewywały, krótko mówiąc: radowały się pracą.

Zaciekawiony Lodowiec pozdrowił je i zapytał:

   - Cóż to za skarby chowacie w ziemi?

   - To nasiona drzew, krzewów i roślin zielnych, które dostaliśmy od Królowej Życia, by na pustyni, którą uczyniłeś z tej pięknej okolicy, znów ono zakwitło. – odpowiedział najstarszy  - Ty idziesz i niszczysz, my idziemy i sadzimy…

Zabolały te słowa, oj, zabolały!

Lodowiec uważał się za artystę – twórcę doskonałego. Gorzkie, chociaż sprawiedliwe słowa małych istot ugodziły w jego ego z siłą lancy wbijanej w pierś. Ukrył swój ból, utopił w małym, urokliwym jeziorku, zapewne  więc stąd wzięła się jego nazwa: „Bolechowskie” – „ból chowa”.

 

Skrzynka:

Skrzynka tradycyjna, wielkości „większa mała”, klipsiak w maskowaniu leśnym, ukryta kilkadziesiąt metrów przed jeziorem. Nie jest to typowy zakopiec, ale szukajcie na poziomie gruntu. Nie jest ukryta w wielce przypałowym miejscu, lecz przy podejmowaniu i odkładaniu należy mieć się na baczności. Współrzędne wyznaczyliśmy z dokładnością 5-10 m. Może ktoś ustali dokładniejsze.

W skrzynce znajdują się: logbook, ołówek, oszczytko, kilka fantów na wymianę, certyfikaty (3+10, a może więcej) i geokret.

 

W logbooku znajdziecie współrzędne skrzynki bonusowej Dęby Bolechowskie (OP8N4M), która znajduje się w pobliżu.

 

 

Dojazd - Bolechowo, ul. Leśną.

Miejsce do zaparkowania - okolice dawnej gajówki (rowerem nad samo jezioro).

Zapraszamy i życzymy udanej wycieczki. :-)

 

Prosimy nie dodawać nowego logbooka i nie reaktywować skrzyneczki, lecz zgłosić w logu taką potrzebę. Dziękujemy. :-)

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Miejsce do zaparkowania
Obrazki/zdjęcia
Jezioro Bolechowskie
mapa batymetryczna jeziora
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 37x nieznaleziona 2x komentarz 2x Wszystkie wpisy