Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół Przemienienia Pańskiego 1903-1913 r. - Zuzela - OP8N2R
Właściciel: Greg30
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 108 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-07-2017
Data utworzenia: 20-07-2017
Data opublikowania: 20-07-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 04-05-2018
23x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
65 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rozwój Zuzeli nastąpił między XIII a XV w. i związany był z rozwojem handlu wymiennego prowadzonego przez kupców na utworzonym targowisku, którzy z obu stron Bugu podążali do głównych szlaków handlowych. W tym czasie otrzymała nawet prawa miejskie. Na skutek wojny, kontrybucji, pożarów, epidemii morowego powietrza traci prawa miejskie w 1648 r. i już nigdy nie podniosła się z gospodarczego upadku. Z zapisków wizytacyjnych wynika, że parafia była prawie jednolita wyznaniowe. Wyznawana religia najczęściej odzwierciedlała narodowość wyznawcy. Dlatego Polacy - katolicy byli zdecydowaną większością. W XV w. utworzono parafię obejmującą znaczny obszar po obu stronach Bugu. Parafię erygował 10.07.1448 r. Biskup płocki Paweł Giżycki a uposażył Ojciec Rafał - Opat Klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich z Czerwińska. 

Najcenniejszymi zabytkami w świątyni są renesansowy kielich z 1642 r., późnorenesansowy srebrny krzyż ołtarzowy z 1604 r. rokokowa monstrancja i gwiazda orderowa z XVIII w., ornat zdobiony kolumną wykonaną z brokatu aksamitnego z XVI w., a także odrestaurowana chrzcielnica, przy której w 1901 r. został ochrzczony Stefan Wyszyński. Kościół w stylu neogotyckim ma wymiary: dł. - 44 m, szer. - 25 m. Z przodu posiadał wysoką wieżę, zakończoną kopułą. Znajdowały się w niej 3 dzwony.

W czasie wojny kościół został zniszczony w 50%. Odbudowano go w latach 1957-67 dzięki staraniom proboszczów zuzelskich; Ks. Czesława Roszkowskiego i Ks. Jana Dobka. Zamiast zburzonej wieży wystawiono nowy szczyt zaprojektowany przez arch. Karola Szymańskiego. W kościele w ołtarzu bocznym jest Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przeniesiony ze starego kościoła, przed którym modlił się jako dziecko Prymas Wyszyński oraz chrzcielnica, przy której został ochrzczony

Na pocz. XX w. po wnikliwej ocenie stanu świątyni zdecydowano o budowie nowego murowanego kościoła. Budowę rozpoczął Ks. Prob. Antoni Lipowski w 1908 r. wg projektu warszawskiego inżyniera Ludwika Dziekońskiego. Stroną rachunkową i gospodarczą zajmował się miejscowy organista Stanisław Wyszyński, ojciec przyszłego Prymasa. Budowę ukończono w 1913 r. staraniem Ks. Antoniego Pomirskiego. Konsekrował go 29.08.1913 r. Bp. płocki Antoni Nowowiejski. Kościół w stylu neogotyckim ma wymiary: dł. - 44 m, szer. - 25 m. Z przodu posiadał wysoką wieżę, zakończoną kopułą. Znajdowały się w niej 3 dzwony. W czasie wojny kościół został zniszczony w 50%. Odbudowano go w latach 1957-67 dzięki staraniom proboszczów zuzelskich; Ks. Czesława Roszkowskiego i Ks. Jana Dobka. Zamiast zburzonej wieży wystawiono nowy szczyt zaprojektowany przez arch. Karola Szymańskiego.

W kościele w ołtarzu bocznym jest Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przeniesiony ze starego kościoła, przed którym modlił się jako dziecko Prymas Wyszyński oraz chrzcielnica, przy której został ochrzczony.

Do parafii na przestrzeni lat należała różna liczba wiosek (do 40) i wiernych (na pocz. XX w ok. 4700). Była to parafia z wikariuszem. 1.10.1987 r. Bp. łomżyński erygował z części parafii Zuzela Parafię pw. NMP Królowej Polski w Szulborzu. Obecnie parafia liczy ok. 1500 wiernych mieszkających w 17 wioskach.

15.08. 1991 r. do parafii przybyły Siostry Służki NMP Niepokalanej. Zamieszkały obok muzeum w budynku dawnego wikariatu, który został adoptowany na potrzeby domu zakonnego. W tym miejscu do 1944r. znajdowała się organistówka – mieszkanie funkcyjne miejscowego organisty, w której na początku XX w. mieszkała w Zuzeli przez dziesięć lat rodzina Państwa Wyszyńskich. Siostry opiekują się muzeum i oprowadzają pielgrzymów, jedna z sióstr jest organistką.

Od 1982 r. utworzono  Ośrodek Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kesz to mała tutka schowana w podmurówce dzonnicy .

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Trzy dzwony
Spoiler