Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Przecznica - była osada górnicza - OP8N15
Owner: R-Sol
Founder: [ocenzurowano_1]
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 456 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 18-07-2017
Date created: 18-07-2017
Date published: 18-07-2017
Last modification: 09-07-2018
53x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
154 visitors
34 x rated
Rated as: Excellent
15 x recommended
This cache is recommended by: bamba, crazy_baby, Hr. Jan Usz, iwonia1999, keram58, marass1111, misiek_siersciuch (m_si), moku.stg, R-Sol, rubin, Seamair, Serengeti, uhuhu, Wojstef1, Zuza007
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Przecznica - była osada górnicza

Miejsce na biwak i zapoznanie się z ciekawą historią okolicy


Osadnictwo we wsi datuje się prawdopodobnie pod koniec XV wieku, a w wieku XVI rozwinęło się w tej okolicy górnictwo kobaltu (równocześnie z wydobyciem w położonej w odległości około 3 km na zachód wsi Gierczyn rud cyny). Działała tu jedna z większych kopalń w tej okolicy, "Fryderyk Wilhelm", eksploatująca rudy kobaltu w latach 1596-1618.

Przemysł wydobywczy we wsi zintensyfikował się po uruchomieniu tu przez von Schaffgotscha około roku 1769 kopalń ("Karol", "Jan Nepomucen", czynne krótko, oraz "Anna Maria"). Kopalnia "Anna Maria" położona na zboczu wzgórza Prochowa (495 m n.p.m.) czynna była w latach 1780-1843, i do tego czasu wybudowano w niej sztolnie i korytarze o głębokości sięgającej 110 m. Zapotrzebowanie rozwijającego się na Śląsku przemysłu ceramicznego i włókienniczego na barwniki kobaltowe od XVIII wieku szybko rosło, okoliczne przetwórnie dawały w latach 1793-1806 około 10% europejskiej produkcji tych farb dostarczając ich od 50 do 70 t. Ślady po kopalni "Anna Maria" zachowały się do dziś, podobnie jak liczne we wsi murowane i drewniane domy pochodzące jeszcze z XIX wieku, nawet z jego pierwszej połowy.

Po wybudowaniu w roku 1865 przebiegającej w pobliżu linii kolejowej linii Wrocław – Jelenia Góra – Zgorzelec – Berlin, ze stacją w odległym o 5 km na północ Rębiszowie wieku XX wieś chętnie była odwiedzana przez mieszkańców tak Berlina, jak Wrocławia i zyskała cechy wsi letniskowej i ośrodka turystycznego; znana była wówczas jako Querbach ("Poprzeczny Potok", stąd polska nazwa Przecznicki Potok i obecna nazwa samej wsi). Pod koniec II wojny światowej w Radoszkowie funkcjonował podobóz pracy przymusowej – filia Gross Rosen, wykorzystywany do robót leśnych. W latach 70. XX wieku przeprowadzono w okolicach Przecznicy, Gierczyna, Mlądza i pobliskiego Rębiszowa dokładne badania geologiczne pod kątem zasobów rud cyny i kobaltu; rezultat wykazał, że zasoby rud nie mają dostatecznej z punktu widzenia wykorzystania górniczego jakości i zasobności, potwierdziły też stwierdzone tu już wcześniej ślady miedzi i arsenu.

źródło: wikipedia

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints