Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałace i dwory Wielkopolski #95 - Marcinkowo Górne - OP8LUQ
Właściciel: Vilku
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 94 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-05-2017
Data utworzenia: 02-05-2017
Data opublikowania: 02-05-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 02-05-2017
48x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
97 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
  Skrzyneczka jest kontynuacją serii p.n. Pałace i dwory Wielkopolski
 
Dwór w Marcinkowie Górnym
 
Województwo: kujawsko-pomorskie
Powiat: żniński
Gmina: Gąsawa
Rodzaj obiektu: Dwór
Rejestr zabytków: Zespół: dworski, nr rej.: A/1005/1-5 z 3.05.1966 i z 10.06.1987
 

OPIS

Dwór z 1 poł. XVIII w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1227 r. Wieś znana jest głównie z powodu tragicznej śmierci księcia krakowsko - sandomierskiego Leszka Białego, uczestniczącego w zjeździe książąt polskich w Gąsawie w połowie listopada 1227 r. 24 listopada Książę, zaatakowany zdradziecko podczas zażywania kąpieli w łaźni, salwował się ucieczką przez Marcinkowo Górne, gdzie dogonili go ludzie Świętopełka Gdańskiego. Wydarzenie upamiętnia stojący przy szosie okazały pomnik - przedstawiający księcia pod końskimi kopytami. Taką scenę w rzeczy samej ów pomnik przedstawia. Dzida w plecach jeźdźca jest współczesnym ?kwiatkiem do kożucha? - efektem dorobionej współcześnie historii o księciu przebitym dzidą lub strzałą. W źródłach historycznych natomiast znajdujemy wersję o ataku serca na skutek zmęczenia wywołanego ucieczką. Śmierć Leszka Białego była tragicznym wydarzeniem, bowiem przebywający w Gąsawie książęta obradowali nad ideą zjednoczenia rozbitej dzielnicowo Polski, a księciem senioralnym miał zostać właśnie Leszek Biały. W efekcie tego zamachu od Polski oddzieliło się Pomorze Gdańskie. Świętopełk Pomorski wraz z Odonicem nie ponieśli żadnych konsekwencji swego czynu, a Kościół potraktował sprawę obojętnie. Pomnik księcia pierwotnie wzniesiony w 1927 r. zniszczyli hitlerowcy, a w 1973 r. został on zrekonstruowany przez rzeźbiarza Rudolfa Rogattego.
Wieś miała wielu właścicieli, a w 1783 r. był to Ignacy Zdębiński. W tym też okresie we wsi został wzniesiony obecny dworek. Ignacy Zdębiński w 1780 r. ożenił się z Franciszką Gozimirską, z którą miał 3 dzieci. Córka Katarzynę (1790-1847) wyszła za Hieronima Karskiego (1790-1885). Karscy na początku XIX w. dokonali rozbudowy dworu o dwie oficyny i później, w 2. ćwierci XIX w. o trzecią. Katarzyna miała z Hieronimem pięć córek: Rozalia Teresa (1821-1896) wyszła w 1842 r. za Amilkara Brzeskiego z Krotoszyna, Urszula zamężna była z Felicjanem Bieńkowskim, Franciszka (1820-1861) ze Stanisławem Bieńkowskim, Kazimiera z Romualdem Gozimirskim herbu Bończa (1819-1869) i Julianna zamężna kolejno z Janem Arndtem herbu Puchacz i Leonem Mieczkowskim herbu Zagłoba. Katarzyna ze Zdębińskich Karska pochowana została w grobie rodzinnym w Gąsawie. Hieronim Karski był dziedzicem Marcinkowa do swojej śmierci. Zmarł mając 95 lat i pochowany został obok żony. Ze związku Kazimiery z Romualdem Gozimirskim pochodziło 3 synów: Hieronim, Kazimierz (zm. w 1905 r.) żonaty z Władysławą Iłowiecką herbu Ostoja i Maksymilian żonaty w 1887 r. na Jasnej Górze z Heleną Dziembowską herbu Pomian. Ci ostatni byli dziedzicami Marcinkowa pod koniec XIX w. W 1890 r. urodziły im się bliźniaki: córka Emilka, która nie przeżyła nawet roku oraz Konstanty Romuald Bończa (zm. w 1975 r.). Maksymilian zmarł po ciężkich cierpieniach w 1897 r., mając zaledwie 47 lat. Kolejnym dziedzicem wsi był Konstanty Gozimirski, który w 1914 r. ożenił się z Anielą Marią Moszczeńską herbu Nałęcz. Kolejnym dziedzicem był jedyny syn Konstantego i Anieli, Stanisław (ur. w 1915 r.), który w 1940 r. ożenił się z Barbarą Żychlińską herbu Szeliga (ur. w 1924 r.). W latach 2I wojny światowej wieś nosiła niemiecką nazwę Martinsberg. Po 1945 r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego, a w ostatnich latach stał się własnością prywatną i przeszedł generalny remont (2009-2010).
 
Dwór barokowy - budynek murowany, parterowy z mieszkalnym poddaszem i facjatami, częściowo podpiwniczony. Fasadę dworku wzbogaca przybudówka z tarasem i facjatką zwieńczoną przyczółkami, zaś we fryzie północnego szczytu umieszczono napis \\\"Nam i potomstwu\\\". Brama wjazdowa do dworu zdobiona jest rzeźbami wojów trzymającymi tarcze herbowe, dłuta Jakuba Juszczyka. Do budynku od zachodu przylegają dwie części klasycystycznej oficyny, usytuowane prostopadle w stosunku do siebie. Fasadę zachodniej części tej oficyny zdobi czterokolumnowy portyk. Druga to wydłużona parterowa część w kierunku południowym, a trzecia ? wolnostojący budynek, parterowy, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta i zdobiony kolumnadą toskańską. Znajduje się on po prawej stronie podjazdu do dworu. Wnętrza dworu składają się z dwóch głównych, zlokalizowanych w centralnej części sal Lustrzanych, dwóch bocznych, mniejszych sal Zielonych, baru z motywem XVIII - wiecznego portalu pieca kaflowego oraz holu. Boczne sale spełniają rolę parkietu tanecznego lub sal konferencyjno-szkoleniowych.
(Źródło: www.polskiezabytki.pl
 
KESZ
Skrzynka  wielkości mała, ukryta tradycyjnie i spontanicznie.
Certyfikatów brak (mogę dostarczyć na "WIO na Piwo" dla zainteresowanych), w pojemniku ołówek i logbook.
 
ALERT!
KESZE na wsi podejmuje się inaczej niż w mieście, pamiętaj, że jesteś OBCY, czyt. stanowisz zagrożenie dla tubylców, zanim ruszysz miej to na uwadze!
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Przed remontem
Po remoncie
Wpisy do logu: znaleziona 48x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy