Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SIMON MACHA - OP8LPF
WSPÓŁTWÓRCA MIEJSKIEGO MUZEUM
Właściciel: norbinorek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 306 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-04-2017
Data utworzenia: 20-04-2017
Data opublikowania: 20-04-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 13-05-2017
100x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
229 odwiedzających
86 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
25 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Belkaa, Chochlik., Dallas, Driver, ethehotelier, gajowy--marucha, Hern, iwonia1999, jasiujaw, KEISOR, Kobex, kojoty, kolorteczy, Lumen, mangus i 27@, Mensor, Nannette, Nosferatu, redvibes, Remol19, RoDaJJ, Tisia, triPPer, Whatever, WRÓBEL.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Patronem tej skrzynki jest :

SIMON MACHA
Przyzwyczajeni do patrzenia w przeszłość Bytomia wyłącznie przez pryzmat przemysłu i górnictwa, zapominamy, że był on również miastem handlowym. Bohater dzisiejszego “Panteonu bytomskiego”, którym jest Simon Macha był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli stanu kupieckiego. Jednak w dziejach miasta zapisał się złotymi zgłoskami zupełnie z innego powodu - jako współtwórca muzeum.
Simon Macha urodził się 27 października 1864 roku w Siemianowicach, jednak całe swoje życie związał z Bytomiem. Wybrał fach kupca branży przemysłowej, wiążąc się z bardzo znaną na Górnym Śląsku bytomską firmą Augusta Krügela, zajmującą się dostawami materiałów eksploatacyjnych dla przemysłu - stali, drewna, paliw, chemikaliów itp. W roku 1897 Macha, dotychczas prowadzący zarząd firmy, został jej jedynym właścicielem. Funkcjonowała ona odtąd pod nazwą “August Krügel’s Nachfolger. Inhaber Simon Macha”. Nowy właściciel przeniósł w roku 1913 przedsiębiorstwo z dotychczasowej siedziby przy Gimnazjalnej (Moniuszki) na miejskie tereny składowe (dziś ul. Składowa). Firma wybudowała tam między innymi wielkie zbiorniki na paliwo. W roku 1916 Macha nabył dla siebie dom przy Hindenburgstrasse 1 (obecnie Wrocławska), wybudowany kilka lat wcześniej jako klinikę przez doktora Danielsena-Flensburga (budynek wrócił po wojnie do pierwotnej funkcji, dziś mieszczą się tam przychodnie cukrzycowa i zdrowia psychicznego). Świetność firmy “A. Krügels Nachf.” załamała się po zakończeniu I wojny światowej. Zbiegły się tu podział Śląska granicą, szalejąca w Niemczech inflacja a potem wielki kryzys oraz… wejście na śląski rynek wielkich koncernów paliwowych. W roku 1932 przedsiębiorstwo przejęli synowie Simona Machy Edgar i Gerhard.
Nie sposób dziś ustalić, skąd w trzeźwym kupcu zrodziła się wielka pasja kolekcjonera. Jak podkreśla skrzętny biograf przedwojennego Bytomia Alfons Perlick, Simon Macha był pierwszym człowiekiem w przemysłowej części Górnego Śląska, który rozpoczął na dużą skalę kolekcjonowanie pamiątek górnośląskiej historii i kultury. Ambicje Machy sięgały jednak dalej. 14 marca 1910 roku odbyło się pod światłym kierownictwem nadburmistrza Brüninga spotkanie obywateli miasta, którzy postanowili powołać Bytomskie Towarzystwo Historyczne i Muzealne (niem. Beuthener Geschichts- und Museumsverein). Oprócz Simona Machy komitet założycielski stanowili nauczyciel Hans Bimler, architekt Karl Brugger, ks. Emanuel Buchwald, adwokat Wilhelm Immerwahr i prokurator Franz Schweitzer. Dwa miesiące później liczące 180 członków towarzystwo oficjalnie rozpoczęło działalność. Właściwi autorzy pomysłu, Bimler i Macha, zadowolili się odpowiednio stanowiskami kierownika przyszłego muzeum i skarbnika, przewodniczącym obwołano ks. Buchwalda. Obaj też (Bimler również był kolekcjonerem) przekazali swoje zbiory na potrzeby projektowanego muzeum.
Pierwszą wystawę zorganizowano w prowizorycznych warunkach w salach Wyższej Szkoły Realnej (obecnie IV LO). Wkrótce Muzeum znalazło swą pierwszą właściwą siedzibę w nieistniejącym dziś budynku przy ul. Klasztornej, w miejscu, gdzie dziś znajduje się kino “Gloria”. Towarzystwo zadbało także o utworzenie miejskiego archiwum oraz rozpoczęło wydawanie własnego periodyku “Mitteilungen des Beuthener Geschichts- und Museumsvereins” (ukazuje się do dziś w Niemczech).
Po dziś dzień w zbiorach Muzeum Górnośląskiego znajdują się przedmioty opatrzone znakiem własnościowym Simona Machy - górniczymi młotkami. Nie sposób ustalić jak pierwotnie wyglądała cała kolekcja. Burzliwe koleje losu, jakie przeszło muzeum podczas wojny i wkrótce po niej (gmach przez pewien czas stał otworem dla szabrowników) znacznie uszczupliło jego zbiory. Największe znaczenie ma obecnie kolekcja ponad stu fotografii dawnego Bytomia (wielokrotnie zresztą reprodukowanych w publikacjach o historii miasta).
Ojciec bytomskiego muzeum Simon Macha zmarł w Bytomiu 21 stycznia 1944 roku w wieku 80 lat. Pochowano go na cmentarzu parafii św. Trójcy przy obecnej ul. Kraszewskiego.

 

NIE ZAPOMNIJ SPISAĆ LICZBĘ !

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 100x nieznaleziona 0x komentarz 2x Wszystkie wpisy