Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Najciemniej pod latarnią - OP8LG0
Owner: AzotPL
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 296 m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 06-04-2017
Date created: 06-04-2017
Date published: 06-04-2017
Last modification: 02-05-2020
23x Found
5x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
113 visitors
13 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Sanok, gród o wczesnośredniowiecznym rodowodzie, ważna siedziba posadników i starostów, ma za sobą niezwykłe i burzliwe dzieje. Odcisnęły one piętno na jego architekturze, subtelnie wkomponowanej w malowniczą, śródgórską dolinę Sanu. Jest ona świadectwem doniosłości wydarzeń, mających tu miejsce na przestrzeni wieków, ważnych nie tylko dla Polski ale i dla innych krajów europejskich tego regionu. Niestety dzieje miasta to również historia wojen, najazdów i pożarów, które nigdy nie oszczędzały Sanoka.

Franciszek Ksawery Krasicki z Siecina herbu Rogala (ur. 10 lipca1774 zm. 25 kwietnia 1844 r. w Posadzie Leskiej) – generał, powstaniec kościuszkowski, napoleoński, naczelnik powstania antyaustriackiego w ziemi sanockiej, obrońca zamku w Sanoku w 1809, prezes Komitetu Patriotycznego, powstaniec listopadowy, dziedzic zamku w Lesku. Brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1792 roku, bił się pod Zieleńcami,Boruszkowcami, za bitwę pod Dubienką otrzymał Order Virtuti Militari i awans na chorążego. W 1794 jako oficer (major kawalerii narodowej) dowodził w insurekcji kościuszkowskiej. Nagrodzony złotą obrączką Ojczyzna Obrońcy Swemu nr 9. W 1809 roku dowodził w wojnie polsko-austriackiej m.in. w czerwcu w ostatniej obronie zamku sanockiego przed wojskami austriackimi. Został odznaczony Medalem Zasługi Wojskowej. Podczas powstania listopadowego był przewodniczącym Komitetu Pomocy dla Powstania Listopadowego na terenie Galicji.

Na placu św. Jana przy willi rodziny Zaleskich znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena, ufundowana w 1810 roku przez Franciszka Ksawerego Krasickiego jako votum, za ocalenie życia podczas salwowania się ucieczką konno, stromym zboczem do Sanu, po nieudanej, ostatniej obronie zamku sanockiego przed Austriakami, w czerwcu 1809 roku. Poniżej willi, na skarpie przy Schodach Zamkowych znajduje się wmurowana w skałę tablica upamiętniająca Krasickiego i jego towarzyszy za ostatnią obronę zamku sanockiego przed Austriakami w czerwcu 1809, ustanowiona w 1909 r. w setną rocznicę wydarzenia. Została ufundowana przez Towarzystwo Rozwoju i Upiększania Miasta Sanoka. Inskrypcja głosi: Pamięci Ksawerego Krasickiego i towarzyszy, za bohaterski czyn przy ostatniej obronie zamku sanockiego w czerwcu 1809 roku. W stuletnią rocznicę Tow. Upiększ. M. Sanoka napis ten umieściło. W 1913 imieniem Ksawerego Krasickiego nazwano ulicę w Sanoku.

Szybki i łatwo dostępny skarb, proszę zabrać coś do pisania. Współrzędne prowadzą prosto na kesz

 

źródła:

http://www.sanok.pl/zabytki/

www.wikipedia.pl