Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kapliczka przy Pogodnej | Shrine at Pogodna Street - OP8LBX
Kaplicka na zbiorowej mogile
Właściciel: tsalarioth
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 195 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-05-2017
Data utworzenia: 29-03-2017
Data opublikowania: 21-06-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 21-06-2018
11x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
24 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.

Przy bloku numer 32 na ulicy Pogodnej stoi niewielka kapliczka, obrośnięta zielenią, która wcześniej znajdowała się kilkanaście metrów dalej- w miejscu dzisiejszej asfaltowej drogi. Niewiele osób pamięta o tym, że w jej miejscu znajdowała się mogiła zamordowanych przez Hitlerowców, a blok numer 32 został wybudowany niemalże w całości na tej mogile… Skąd się tutaj wzięła ta mogiła?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy się cofnąć do  16 kwietnia 1942, kiedy to Niemcy utworzyli w Lublinie getto szczątkowe, zlokalizowane w dzielnicy Majdan Tatarski, w rejonie dzisiejszych ulic: Rozdroże, Pogodnej, Krańcowej i Rudlickiego. Znalazło się w nim około siedmiu tysięcy osób, deportowanych z getta w śródmieściu Lublina oraz tych, którzy ukrywali się podczas akcji likwidacyjnej i przybyli na Majdan Tatarski w nadziei na przetrwanie. W międzyczasie Niemcy przeprowadzali łapanki, mniejsze rozstrzeliwania i deportacje, jednak ostateczna likwidacja getta na Majdanie Tatarskim rozpoczęła się w dniu 9 listopada 1942 r. Wymordowano wtedy pozostałą w getcie ludność – różne źródła podają różne dane. Część ofiar znalazłą swój koniec w Lesie Krępieckim, część na Majdanku, a część.. no właśnie.
Pod koniec lat 40. XX wieku przeprowadzono na terenie getta na Majdanie Tatarskim ekshumację ciał. Wydobyto wówczas około 110 szczątków osób zamordowanych przez nazistów.
Czterdzieści lat później, w dniu 15 kwietnia 1988 r. podczas prac budowlanych przy ul. Pogodnej w Lublinie ujawniono w zbiorowej mogile kości ludzkie, pochodzące od 190 osób, w przeważającej części dorosłych, w 33 przypadkach osób młodych i małych dzieci. Na podstawie oględzin stwierdzono, że część ofiar zginęła na skutek obrażeń postrzałowych czaszki z broni palnej. Znalezione szczątki ludzkie zostały przeniesione na Nowy Cmentarz Żydowski przy ul. Walecznych w Lublinie. Wtedy też zdecydowano się przesunąć kapliczkę, aby wybudować drogę.

 

O keszu: preforma PET, ok .15 cm. W środku logbook i ołówek.  Ponieważ jesteś w środku osiedla, dokładne miejsce ukrycia kesza w części kodowanej.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 11x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy