Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Radomszczańskie skwery (nr 1) - OP8L8G
Skwer im. Stanisława Niemca
Właściciel: rybakja
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 225 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-03-2017
Data utworzenia: 23-03-2017
Data opublikowania: 23-03-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 06-05-2017
67x znaleziona
4x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
156 odwiedzających
45 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: atena.pl, deg, hobbbysta, vejo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skwer im. Stanisława Niemca

 

Tablica pamiątkowa Skwer Niemca

 Tablica pamiątkowa

 

              Stanisław Niemiec (1879-1944) legionista, pedagog, twórca i kierownik pierwszego w Radomsku Gimnazjum Męskiego, które jako jedno z trzech działających szkół średnich w Radomsku, rozpoczęło swą działalność 20 października 1915 r. Najpierw w budynku przy ul. Bugaj 6, potem także przy ul. Częstochowskiej 7/9 (dziś ul. Piłsudskiego). Szkoła szybko stała się wiodącą placówką oświatową w mieście, bez wątpienia za sprawą jej założyciela, który zatrudniając najzdolniejszych pedagogów, dbając o wyposażenie szkoły, ale też działając aktywnie na polu społecznym i kulturalnym miasta, stał się wielką osobowością Radomska. Był bardzo zaangażowany w życie miasta, popierał rozwój skautingu, a spośród jego uczniów rekrutowała się pierwsza w Radomsku (Noworadomsku) drużyna skautowa. W kwietniu 1922 roku wybrany został prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – organizacji popularyzującej sport wśród młodzieży, którą kierował przez długie lata. W tym samym roku mieszkańcy Radomska doceniając zasługi Stanisława Niemca powierzyli mu mandat radnego Rady Miejskiej. Objął też funkcję prezesa Miejskiego Dozoru Szkolnego, którą przekazywano najlepszym kierownikom szkół w Radomsku. Pełniąc swoje obowiązki Stanisław Niemiec był jednym z najbardziej aktywnych przedstawicieli walczących o sprawy szkolnictwa w Radomsku. Zamknięcie w 1933 roku Gimnazjum Męskiego spowodowało wycofanie się Stanisława Niemca z życia kulturalnego i społecznego Radomska, w konsekwencji zaś opuszczenie miasta. Powrócił do niego podczas wojny zamieszkując w swojej posiadłości na Sanikach gdzie prowadził gospodarstwo rolne. Podczas okupacji pisał wiele artykułów do nielegalnej, podziemnej prasy, dając tym samym dowód, że zawsze trzeba walczyć o społeczeństwo i miasto. Grób wielkiego pedagoga , społecznika i organizatora życia oświatowego miasta znajduje się na Starym Cmentarzu w Radomsku.

            Na skwerze im. Stanisława Niemca w Radomsku powstał park rzeźb plenerowych inspirowanych twórczością Tadeusza Różewicza. Rzeźby wykonano w Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko.

 

Rzeźby Skwer Niemca

 Rzeźby

 

Pierwsza rzeźba "Niepodzielny", autorstwa Marcina Nosko stanęła na skwerze w poniedziałek 29 czerwca. Kolejne dołączyły do niej dzień później. W sumie rzeźb jest pięć. Rzeźby są inspirowane cytatem z "Kartoteki. Kartoteki rozrzuconej",  Tadeusza Różewicza: "Długo wędrowałem, zanim doszedłem do siebie", a wykonali je uczestnicy pleneru w Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko.

Autorzy i nazwy rzeźb:

Bogdan Wajberg "Januszowi, Tadeuszowi, Stanisławowi Różewiczom"- pracuje na Wydziale Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi w Pracowni Rzeźby. Autor i koordynator międzynarodowych warsztatów i sympozjów studentów i pedagogów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Kurator wystaw krajowych i międzynarodowych. Uczestnik licznych warsztatów i sympozjów w Europie;

Maciej Aleksandrowicz "Trzy w jednym" - wykładowca na Wydziale Rzeźby w Pracowni Projektowania Przestrzennego ASP w Warszawie;

Mariusz Burdek "Trwanie" - asystent na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; Andrzej Kosowski "Droga"- Pracownik dydaktyczny na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu;

Marcin Nosko "Niepodzielny" - prowadzi Pracownię Rzeźby w Kamieniu na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O keszu:

Kesz to większe micro umieszczone w maskowaniu. W środku znajduje się logbook i certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców. Zabierz coś do pisania.

Specjalnie nie podaję koordynatów skrytki, żeby Was zachęcić do obejrzenia rzeźb.

Koordynaty prowadzą do tablicy pamiątkowej.

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Bezpłatny parking.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 67x nieznaleziona 4x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria