Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Mariańskim Porzeczu - OP8JB6
ciekawa świątynia
Właściciel: Psikiszek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 95 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-09-2016
Data utworzenia: 19-09-2016
Data opublikowania: 19-09-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 19-09-2016
34x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
54 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

UWAGA Kordy orientacyjne z google map. Jednak podpowiedź kodowana wyjaśni wszystko.

Zdobywając geościeżkę "Pałace i dwory z okolic Otwocka" wszystkim uczestnikom wycieczki (Phoebe. mieszko, MiszkaWu no i ja) wyrwało się och i ach jaki ciekawy kościół. Nie wypadało się nie zatrzymać i nie obejrzeć. Jeszcze to, że świątynia konstrukcji drewnianej to nic niezwykłego, ale trzeba przyznać że dość spora jak na ten rodzaj budulca. Na szczytach wież ogromne, ażurowe krzyże. Nad wejściem dwie latarnie też imponujących rozmiarów. Jednak to co najpiękniejsze jest w środku. Oprócz pięknego, ale typowego wyposażenia ołtarza głównego czy bocznych w oczy od razu rzuca się polichromia. Reprezentowane są tu chyba wszystkie kolory tęczy. Do tego część motywów malowana jest w technice dającej wrażenie trójwymiaru. Nam niestety nie udało się obejrzeć całości, ale to co widać z przedsionka robi wrażenie.

Z kronikarskiego obowiązku dodam że parafia p.w. MB Bolesnej, mimo że kościół jest we wsi Mariańskie Porzecze zachowała historyczną nazwę Goźlin. Świątynia pochodzi z 1776r. i stoi w miejscu wcześniejszej która spłonęła. Była scenerią do filmów "Nadzieja", "Zemsta" i "Boża podszewka."Czytając historię kościoła na stronie parafii natrafiłem na ciekawą anegdotę która pozwolę sobie zacytować:

"Wracając do ks. Brolińskiego, pomimo iż czcił bardzo Matkę Bożą, nie mógł zrozumieć prawdy o Niepokalanym Poczęciu NMP, którą głosili marianie. Kościół jeszcze takiego dogmatu nie ogłosił i nie każdy zdawał sobie sprawę z jego prawdziwości. Pewnego razu we śnie ukazali się mu szatani w postaci murzynów, którzy smagali go boleśnie po całym ciele. Najście ustało, kiedy ks. Broliński wezwał pomocy NMP. Kilka dni później zgasła lampka, którą zawsze palił przed figurą Bogarodzicy i znów pojawiły się smagające go złe duchy. Zaczął wówczas wzywać Maryję i pojawił się anioł, który wyjaśnił, że jest to kara "za napastowanie towarzyszy Maryi", czyli marianów."

 

A wracając do kesza to mała probówka podczepiona magnesem do metalu, którego magnes się nie ima:)Jet miejsce tylko na logbook więc trzeba zabrać coś do pisania. Kesz jest wspólnym dziełem wspomnianej wyżej grupy, ale że formalnie musi mieć jednego autora padło na mnie.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.