Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Skarb Wielkich Mistrzów - OP8HXW Skrzynka tygodnia
Właściciel: elmodemonico
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 38 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-08-2016
Data utworzenia: 23-08-2016
Data opublikowania: 27-08-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 15-06-2020
160x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 7 obserwatorów
448 odwiedzających
118 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
118 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Algida, Andre0373, areckis, Aynsley, Badzia Gadzia - (BG), baloniarz, bamba, Blondi, Błękitna Team, bodziu79, Browarzy, Cezex, Chochlik., Ciachol, crazy_baby, Czarodziej, Ćwir, DeepBlue, deg, descarado&kolorteczy, dulus-y, elf19586, elmo91, Equilibrium_prime, ForgottenSilesia & poTomek, gagu, gmk007, GoMatis, Gor3iLLaZ_PL, gospol8, GuMiS160, hakuna matata, hobbbysta, Hr. Jan Usz, hratli , imariuszek, irekz, iwonia1999, izunia77, JAsiek., kafii, Karougeka, keram58, Kika, kociewie, kojoty, Koza, Krecik34, krecik5, Krzysiek., kurier, ladybird78, LadyMoon, Limon, Lorezja, luksta, macc.bo, MaciekBDG, makotka, MaksiKate, mała_mi, mangus i 27@, marass1111, Marceli_Z, marcin_Rio, Marcin., Mario&Monia, martuś, mateuszAZL, mcflis, miha, Miki., mirtis, misiek_siersciuch (m_si), misiowa, moku.stg, Nati., natibul, Nefryt+, night_time, noorbi, norbinorek, ofen95, olgmar, palinq, Papryk277, pati666, patikoo, pawelko, poop, PrincePolo, QbaPL, Qlas01, Rausz, Rayan24, RedLips, Redzi23, RoDaJJ, ronja, rossi1975, rredan, rubin, Serengeti, sierota, Sir Black, stefan1214, szabla, telefonalarmowy, uhuhu, Włóczykij., wolny, woyt, Wrzos, wuja michal , xaksonx, yersinia, zueira, Zuza007
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  GeoHotel  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Krypta Trzech Wielkich Mistrzów Krzyżackich znajduje się w Katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie. Prace archeologiczne rozpoczęto w kwidzyńskiej katedrze w 2007 roku z inicjatywy Bogumiła Wiśniewskiego, mgr archeologii, pracownika Urzędu Miejskiego w Kwidzynie oraz proboszcza ks. Ignacego Najmowicza. Badania nadzorował dr Antoni Pawłowski. W badania zaangażowane było także pismo „Odkrywca” oraz stowarzyszenie „Perkun”. Celem poszukiwań było odnalezienie miejsca pochówku błogosławionej Doroty z Mątowów, zamiast niej archeolodzy odkryli m.in. kryptę z trzema trumnami.

Odkrycie tajemnic kryjących się pod posadzką prezbiterium Bogumił Wiśniewski opisuje w ten sposób:

"W wykopie III/07 pod warstwą spiaszczonej próchnicy i gruzu ceglanego, na głębo­kości ok. 40 cm poniżej legarów drewnianej podłogi, natrafiono na koronę dwóch krypt. Krypta północna w partii górnej miała pierwotnie wybudowaną kolebkę sklepienną, druga krypta południowa - nie miała sklepienia i była pusta. Krypta północna, jak już wspomniano, zawierała trzy pochówki. Miała ok. 3,25 m długości i ok. 1,3 m szerokości. Komo­ra została wybudowana niestarannie, co świadczy o pośpiechu wy­konywania pracy przez murarzy (W. Orseln został zamordowany). Pierwotne wejście do krypty znajdowało się najprawdo­podobniej od strony korpusu katedry w części zachodniej. Partie ścian i posadzki we wnętrzu krypty północnej zostały wykonane z cegieł palcówek. Pierwotna wysokość krypty wynosiła w strzałce łuku ok. 1,8 m, a przy oporze sklepienia ok. 1,2 m. Odkryte trumny wykonane były z obciosanych toporem dranic sosnowych. Szczyty były łączone ze ścianami bocznymi na wpusty i kołki drewniane.

Wieko pierwszej trumny zapadło się do środka z powodu naporu cegieł spada­jących z kolebki krypty. W trumnie znajdowała się zapinka brązowa, a także fragmenty tkanin. W wnętrzu brakowało czaszki, którą później odnaleziono na posadzce krypty. Po wyeksplorowaniu pierw­szego pochówku, tzw. nad trumną północną - przystąpiono do otwarcia pozostałych trumien, które były zlokalizowane po stronie północnej oraz południowej krypty. Dwie dolne trumny również zostały uszkodzone przez napór cegieł ze sklepie­nia krypty. Ich wieka jak w poprzedniej były zapadnięte do środka. Dwa odkryte szkielety były prawie kompletne. Przy szkielecie w trumnie północnej w oko­licach klatki piersiowej, odsłonięto bardzo dużą ilość fragmentów tkanin jedwabnych. I co ciekawe, trumna była odwrócona dnem do góry. Wieko trumny spoczywało na posadzce krypty, natomiast dno trumny stanowiło podstawę po­chówku nad trumną północną. W pozostałym pochówku po stronie południowej krypty, w obrębie bioder i klatki pier­siowej, zachowały się liczne fragmenty tkanin, tasiemek oraz dwie brą­zowe sprzączki do spięcia szat i fragmenty skórzanego obuwia.

Po stronie południowej prezbiterium Katedry, odkryto piec giserski, wykonany z kamieni polnych do przekuwania kęsów żużla żelaznego, pochodzący najprawdopodobniej sprzed budowy obecnego kościoła. Korona pieca bezpośrednio wchodzi pod fundament prezbiterium, tworząc wspólnie z innymi otoczakami ławę fundamentową.

W 2007 roku odkryto również pochówki biskupie. Szkielety nie były kompletne. W dwóch przypadkach szczątki biskupów były pochowane wtórnie. Świadczą o tym małe skrzyneczki drewniane, w których znalazły się kości. Dwa pozostałe pochówki były pozbawione trumien, jedynie jeden z nich spoczywał na desce drewnianej. Precyzyjne badania wykazały, że spoczywają w nich szczątki trzech wielkich mistrzów Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, ściśle związanych z historią Pomorza: Wernera von Orseln, Ludolfa Koeniga von Wattzau i Henryka von Plauen. To jedyne na świecie odnalezione szczątki wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego."

Trzy lata później odnalezioną kryptę przykryto przezroczystą taflą i wstawiono do niej trzy wykonane współcześnie, stylizowane trumny. W nich można obejrzeć leżące manekiny przedstawiające trzech wielkich mistrzów: Wernera von Orseln, który pełnił funkcję wielkiego mistrza w latach 1324-1330, Ludolfa Koenig wielkiego mistrza w latach 1342-1345 oraz Heinricha von Plauen wielkiego mistrza w latach 1410-1413. Figury mają na sobie repliki strojów w jakich pochowano mistrzów. Obok trumien umieszczono skrzyneczki ze szczątkami zakonników. Jednak nie ma pewności czy odkryte szczątki są rzeczywiście tymi, za które się je uważa. Rekonstrukcja niejako kłóci się z regułą zakonną, która zakazywała pochówku w bogatych strojach z jedwabiu i w trumnach (np. Statuty Dietricha von Altenburga). Chowano ich na deskach w skromnych wełnianych koszulach. Krypta mistrzów krzyżackich została udostępniona zwiedzającym 31 lipca 2010r. Na otwarcie zaproszony został dr Bruno Platter, wielki mistrz Zakonu Niemieckiego, który podarował olbrzymi paschał zdobiony herbem zakonu i herbową sentencją: IN SUAVITATE SPIRITUS ( W duchu łagodności).

Kryptą Wielkich Mistrzów opiekuje się Kwidzyńskie Centrum Kultury.

SKRZYNKA:

Skrzynka jest ukryta w Krypcie Wielkich Mistrzów. Znajdują się w niej certyfikaty dla znalazców i fanty.

Jednak przed podjęciem czeka Cię prosty quiz, po rozwiązaniu którego uzyskasz 4 cyfrowy kod ułatwiający Ci podjęcie skrzynki. Pamiętaj o kolejności cyferek!

CYFRA NR 1 - ilość postaci znajdujących się na mozaice nad południowym wejściem do katedry.

CYFRA NR 2 - pośród polichromii (fresków) w nawie północnej wnętrza Katedry możemy oglądać bardzo charakterystyczny dla gotyku moralizatorski motyw - Panien Mądrych i Panien Głupich. Ile jest tych, którym zabrakło oliwy?

CYFRA NR 3 - ile zapinek znajduje się w gablocie we wnętrzu Krypty Wielkich Mistrzów?

CYFRA NR 4 - szukaj specjalnie oznaczonej cyfry w sklepie z pamiątkami - TABULARIUM, który znajduje się w bliskiej okolicy wejścia do Krypty Wielkich Mistrzów.

WEJŚCIE DO KRYPTY WIELKICH MISTRZÓW, W KTÓREJ ZNAJDUJE SIĘ SKRZYNKA JEST BEZPŁATNE PO UPRZEDNIM POINFORMOWANIU WTAJEMNICZONYCH PRACOWNIKÓW "TABULARIUM" O CHĘCI PODJĘCIA SKRZYNKI!!!

Możliwość wejścia do Krypty w godzinach:

PONIEDZIAŁEK - NIEDZIELA 09.00-17.00

CENNIK (DOTYCZY TYLKO CHĘTNYCH NA ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM):

5,00 zł - Krypta + Kaplica Bł. Doroty (tzw. trasa mała),

10,00 zł - Krypta + Katedra (tzw. trasa pełna) bilet normalny,

6,00 zł - trasa pełna, bilet ulgowy.

Bilety do zakupienia w sklepie TABULARIUM (na lewo od wejścia do Krypty Wielkich Mistrzów).

Geokret

Geokret  Odblaskowy przyjaciel - Całkowity dystans: 719 km
Geokret  Geozając - Całkowity dystans: 699 km
Geokret  PNGS Błędne Skały #12 - Całkowity dystans: 404 km
Geokret  Siersciuchowy kret #881 - Całkowity dystans: 1480 km
Geokret  J♦ Karta Walet Karo - Całkowity dystans: 17932 km
Geokret  Siersciuchowy kret #1020 - Całkowity dystans: 2827 km
Geokret  Siersciuchowy kret #1021 - Całkowity dystans: 2834 km
Geokret  Siersciuchowy kret #1022 - Całkowity dystans: 2827 km
Geokret  Zwierzaki#087 - Całkowity dystans: 98 km
Geokret  Zwierzaki#089 - Całkowity dystans: 98 km
Geokret  Zwierzaki#092 - Całkowity dystans: 98 km
Geokret  Zwierzaki#094 - Całkowity dystans: 98 km
Geokret  Zwierzaki#097 - Całkowity dystans: 98 km
Geokret  Zwierzaki#098 - Całkowity dystans: 98 km
Geokret  Zwierzaki#099 - Całkowity dystans: 98 km
Geokret  Elektryka prąd nie tyka #003 - Całkowity dystans: 98 km
Geokret  Elektryka prąd nie tyka #007 - Całkowity dystans: 98 km