Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz ukraiński w Kaliszu. - OP8HWF
Właściciel: całka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 135 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-08-2016
Data utworzenia: 21-08-2016
Data opublikowania: 21-08-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 22-08-2016
30x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 0 obserwatorów
48 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AgataKK, crosman04, krogulec
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pod koniec 1914r zaraz na początku I wojny światowej w Szczypiornie Niemcy utworzyli prowizoryczny obóz jeniecki. W założeniu miał on pełnić rolę czasowego obozu odosobnienia w okresie letnim. Jak się okazało obóz wykorzystywany był przez cały rok i przez wiele lat. Więziono w nim tysiące jeńców wojennych między innymi z Rosji, Francji, Anglii, Włoch. Przetrzymywano tu również w 1917 roku polskich legionistów oraz po podpisaniu w 1921r traktatu pokojowego w Rydze, żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Wraz z budową obozu jego niemieckie władze w miejscu gdzie znajduje się ta skrzynka, stworzyły cmentarz obozowy. Warunki bytowe panujące w obozie w sposób znaczny przyczyniały się do szybkiego poszerzania jego terenu.

W roku 1922 pochowanych było tu ponad 1200 osób. W tej liczbie było między innymi 45 Anglików, 47 Włochów, 7 polskich legionistów, 11 byłych żołnierzy armii rosyjskiej oraz 197 żołnierzy Armii URL. Kolejnych 500 żołnierzy Armii URL pochowano tu w latach 1922-1923 którzy przetrzymywani byli w Skalmierzyckim obozie jako żołnierze internowani po podpisaniu przez Polskę i RFSRR oraz Ukraińską SRR umowy pokojowej w Rydze.

Przebywający w obozie żołnierze w 1923r z własnej inicjatywy uporządkowali teren cmentarza a za zebrane pieniądze postawili obelisk-pomnik poświęcony pamięci zmarłych tu bojowników o niepodległość Ukrainy.

Ci sami żołnierze po likwidacji w 1924r obozu jenieckiego i utworzeniu z jego społeczności „Stanicy Ukraińskiej” w roku 1929 wykupili przede wszystkim grunt zajęty przez cmentarz który ogrodzili solidnym opłotowaniem a miejsca pochówków gruntownie odnowili.

Na informacje o losach cmentarza w okresie trwania II wojny światowej nie natrafiłam ale jeśli ktoś z keszerów zna jakieś fakty z tego okresu to bardzo proszę.

Po zakończeniu II wojny światowej cmentarz pozbawiony opieki niestety uległ kompletnej dewastacji. Mogiły zrównano z ziemią, pomnik zniszczono, a ogrodzenie betonowo-żelazne zostało rozebrane. Z czasem właściciele okolicznych gruntów zlikwidowali drogę dojazdową do nekropolii a jej teren porosły krzaki i drzewa.

Powyższy stan rzeczy trwał aż do czerwca 1992r kiedy to Zarząd Związku Ukraińców w Polsce zwrócił się do Prezydenta miasta Kalisza o odtworzenie zniszczonego cmentarza w Szczypiornie.

Prace rekonstrukcyjne rozpoczęto w 1996r przygotowaniem odpowiedniego projektu który pozwolił przystąpić do wstępnych prac, między innymi do pomiarów geodezyjnych i uregulowania stanu prawnego gruntów cmentarza. Prace renowacyjne które wykonywane były etapami zakończono ostatecznie w 2001r choć cmentarz oficjalnie zrekonstruowano i udostępniono w 1999r. Koszty odbudowy pokryto z budżetu miasta Kalisza oraz dotacji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa finansowanej z budżetu państwa.

Odbudowany cmentarz przy ulicy 29 Pułku Piechoty w Kaliszu przypomina tradycje polsko-ukraińskiego braterstwa broni z lat 1919-1920 i stanowi wyraz hołdu dla tych bojowników o niezawisłą i wolną Ukrainę, których losy wojennej tułaczki przeniosły daleko od ojczyzny. Warto dodać (i podkreślić), że spośród wielu ukraińskich miejsc pamięci narodowej w Polsce ten właśnie cmentarz jest największą wojskową nekropolią.”

Tymi właśnie zacytowanymi słowami kończy się artykuł o Cmentarzu ukraińskim który to można odnaleźć na cyt: „Osiedlowej stronie internetowej Szczypiorna” a w którym to umieszczonych jest o wiele więcej informacji i szczegółów niż w zamieszczonym powyżej opisie.

Opisie geoskrzynki, która kontynuuje po likwidacji OP18A3 oznaczenie ważnego dla „poszukiwaczy skarbów”(i nie tylko) mało znanego historycznego miejsca.

Mała skrzynka w kamuflażu została ukryta poza terenem cmentarza w miejscu wskazanym przez współrzędne i zawiera logbook, ołówek i kilka rzeczy na wymianę. Przy jej szukaniu proszę zwrócić uwagę na spacerujące i przebywające przy najbliższych zabudowaniach osoby które bacznie obserwują poczynania przebywających przy cmentarzu.

Po odnalezieniu skrzynki proszę o chwilę zadumy i wspomnienie pochowanych tu osób. DZIĘKUJE! Życzę powodzenia w poszukiwaniach i do zobaczenia przy kolejnej skrzynce.

 

Obrazki/zdjęcia
Brama wejściowa
Cmentarz ukraiński
Wpisy do logu: znaleziona 30x nieznaleziona 0x komentarz 2x Wszystkie wpisy