Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Zespół Pałacowy w Janowie - OP8HQ6
Była szkoła
Eigenaar: box
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 171 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 12-08-2016
Gemaakt op: 12-08-2016
Gepubliceerd op: 12-08-2016
Laatste verandering: 14-08-2016
12x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
39 x Bekeken
6 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Historia Majątku w Janowie

W tym samym czasie, co pałac w Sinołęce, powstała siedziba rodu Ceglińskich w Janowie. Udokumentowana historia Dóbr Ziemskich Janowo (Janów) sięga początku XIX wieku. Należała do nich część wsi Osiny B, a położone były „w Powiecie Siennickim, Obwodzie Stanisławowskim, Województwie Mazowieckim”. W ich skład wchodziły wsie: Janowo, Walerianów, Anielew i Budy Janowskie. Na przestrzeni ok. stu lat zmieniło się jedenastu właścicieli:

  1. 25 czerwca 1816 – Lesiewski Ignacy kupuje dobra janowskie od Agnieszki Lesiewskiej, wdowy po Janie Lesiewskim za sumę 90 tysięcy złotych polskich.
  2. 17/19 września 1842 – połowa przypada w testamencie wdowie po nim, Anieli ze Świdzińskich, zaś w połowie Fabianowi i Kacprowi Lesiewskim.
  3. 11/24 czerwca 1843 – odstępują oni swoją współwłasność Anieli Lesiewskiej, która staje się wyłączną właścicielką majątku.
  4. 24 sierpień/5 wrzesień 1843 – dobra kupuje baron Gustaw de Prechamps za sumę 150 tysięcy złotych polskich.
  5. 13/25 kwietnia 1844 – właścicielem zostaje Antoni Gisilier, płacąc za nie 220 tysięcy złp.
  6. 5/17 czerwca 1844 – zakupu dokonuje Anna z Pełczyńskich Szamowska, żona Edmunda, za 150 tysięcy złp.
  7. 1/13 grudzień 1844 – za 34 500 rubli kupuje Janów Nikodem Zrzelski.
  8. 20 czerwca / 2 lipca 1853 – Zrzelski sprzedaje majątek Aleksandrze z Markowskich Wysockiej za kwotę 48 tysięcy rubli srebrem.
  9. 10/22 sierpnia 1859 – po ślubie z Janem Bullem odsprzedaje dobra Augustowi Trzetrzewińskiemu za 54 tys. rubli srebrem.
  10. 7/19 kwietnia 1870 – testamentem majątek zostaje przekazany wdowie po Auguście – Walerii ze Stokowskich Trzetrzewińskiej.
  11. 1908 – kupuje go Maria z Buczyńskich Filewiczowa.
  12. 31 grudnia 1910 – Janów staje się własnością Lucjana Ceglińskiego, za 160 tysięcy rubli.

Lucjan Cegliński okazuje się dobrym gospodarzem. Gospodarstwo nieźle prosperuje. Dzieje się tak aż do wojny w 1920 roku. Wówczas w gospodarstwie powstały duże straty. W pałacu na parterze trzymano konie – trzeba było wymienić podłogi i kanalizację. Budynki gospodarcze zostały spalone, należało je odbudować, dokupić inwentarz. Ogród również uległ dewastacji. Na jego uporządkowanie i odbudowanie gospodarstwa Lucjan Cegliński musiał zaciągnąć kredyt. Wszystkie dochody przeznaczane były na spłatę kredytu. Kłopoty finansowe sprawiły, że podupadł na zdrowiu i po kilku latach choroby zmarł w styczniu 1939 roku.
W latach trzydziestych w odbudowanych zabudowaniach gospodarczych znajdowały się obory dla bydła dworskiego i krów należących do pracowników folwarcznych, kuźnia, młyn i stodoły oraz stajnie, gdzie trzymano konie pod wierzch, 3 pary cugowych (4 siwki i 2 kare), jak również konie robocze. Do obsługi koni wierzchowych i cugowych był stangret, pozostałymi zajmowali się inni pracownicy. W 1933 roku stałej służby w Janowie było 21 osób. Działała gorzelnia wybudowana na początku wieku.

Gorzelnia w Janowie

Gorzelnia, źródło

 

Zespół Pałacowy

 Zespół Pałacowy

Zespół Pałacowy, źródło

Pałac powstał w latach 1910-1914. Fundatorem pałacu i jego pierwszym właścicielem był Lucjan Cegliński, małżonek hrabianki Cecylii Potockiej. Z tego względu na elewacji frontowej budynku zamieszczono dwa rodowe herby rodzin Ceglińskich i Potockich - "Topór" i "Pilawę". Lucjan Cegliński był synem znanego w II połowie XIX w. malarza pejzażysty - Juliana Ceglińskiego, który pochowany został na mińskim cmentarzu. Pałac wzniesiono na planie prostokąta, w stylu eklektycznym. Obiekt łączy w sobie elementy architektury renesansu, manieryzmu, baroku i klasycyzmu. Barokowy jest dach pałacu, stylizowana renesansowo attyka, klasycystyczny portyk zaś szkarpy na narożach charakter manierystyczny. Od frontu znajduje się czterokolumnowy portyk toskański podtrzymujący taras pierwszego piętra, z przeciwnej strony znajdował się niegdyś przeszklony ogród zimowy. Pałac w Janowie jest typowym przykładem rezydencji wiejskiej, którą otaczał park krajobrazowy, z którego dziś pozostał niewielki fragment. Drogę dojazdową do budynku stanowi aleja wysadzana wiekowymi lipami, nazywana aleją pałacową. 

 

Dzieje rodziny Ceglińskich

Herb Topór

Herb Topór, źródło

O rodzie Ceglińskich wiemy, że Julian, senior rodu, urodził się w 1827 roku w Warszawie. Kształcił się w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1851 roku. Pod wpływem swego nauczyciela Piwowarskiego rozpoczął wędrówki po kraju, rysując i malując motywy krajobrazowe, zwłaszcza tatrzańskie. Po powrocie do Warszawy mieszkał tam już do końca swych dni. Zmarł jednak w Mińsku i na tutejszym cmentarzu został pogrzebany (1903 r.). Jego twórczość obejmuje obrazy olejne i akwarele, na których przedstawiał architekturę i krajobrazy. Pracował też jako rysownik dla Tygodnika Ilustrowanego w latach 1860-63. Dużą kolekcję pejzaży jego autorstwa posiadał jego syn w pałacu w Janowie. Część obrazów znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Jedna z jego żon - Kazimiera pochodziła z rodziny Buczyńskich. Miał dwóch synów – Lucjana i Kazimierza Pawła. Kazimierz, który urodził się 15 km od Mińska, w Kałuszynie, został inżynierem kolejnictwa. Pracował w swoim zawodzie, brał udział w budowie nowych linii kolejowych w Rosji. Po pewnym czasie został wykładowcą w Moskiewskiej Szkole Inżynierów, gdzie w 1906 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

 

Zespół Szkół Agrotechnicznych

Po wojnie, w roku 1949 został przeznaczony na potrzeby oświatowe.
Powstał Uniwersytet Ludowy, w którym organizowano różnego rodzaju kursy dla uczestników z całej Polski. Kolejne szkoły to:

  1. Ośrodek Szkoleniowy Państwowej Służby Rolnej
  2. Technikum Wodno-Melioracyjne
  3. roczna Szkoła Rolniczo-Gospodarcza
  4. znowu Technikum Wodno-Melioracyjne
  5. Zasadnicza Szkoła Rachunkowości Rolnej (1966-1971)
  6. Zasadnicza Szkoła Rolnicza (1971-1974)
  7. Technikum Rolnicze od 1974
  8. Państwowe Technikum Ogrodnicze

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku utworzony został Zespół Szkół Rolniczych, w skład którego weszło dodatkowo Liceum Agrobiznesu, następnie Liceum o profilu ekonomiczno-administracyjnym. Zmiany następowały wraz ze zmianami na rynku pracy, aż w końcu zespół uzyskał nazwę Zespół Szkół Agrotechnicznych i w jego skład weszły:

  • Technikum Agrobiznesu,
  • Technikum Architektury Krajobrazu,
  • Technikum Hotelarskie,
  • Technikum Kucharskie
  • Technikum kształcące w zawodzie kelner.

W tym kształcie szkoła dotrwała do przenosin w roku 2012. Szkołę przeniesiono do Mińska Mazowieckiego, na teren przyległy do Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego.

źródła tekstu: 1; 23

 

O keszu

Koordynaty wskazują Pałac. Sama skrzynka jest umieszczona w drzewie (patrz wskazówkę) kilkadziesiąt metrów od pałacu. Aby poznać koordynaty, należy zdobyć kolejne cyfry według poniższych wskazówek. Wszystkie dane niezbędne do odgadnięcia koordynatów zawarte zostały w powyższym tekście.

Koordynaty drzewa ze skrzynką:

N 52* 10,ABC'
E 21* 39,DEF'

  • A - rok odsprzedania majątku Augustowi Trzetrzewińskiemu; interesuje nas ostatnia cyfra
  • B - rok przeznaczenia zespołu pałacowego na cele oświatowe; interesuje nas przedostatnia cyfra pomnożona przez 2
  • C - za jaką kwotę Aleksandra z Markowskich Wysocka odsprzedała majątek; interesuje nas pierwsza cyfra
  • D - w którym roku Julian Cegliński ukończył warszawską Szkołę Sztuk Pięknych; interesuje nas ostatnia cyfra
  • E - rok urodzenia ojca Lucjana Ceglińskiego; interesuje nas ostatnia cyfra
  • F - w którym roku rozpoczęła się budowa pałacu; dwie ostatnie cyfry podziel przez 2

Skrzynka to plastikowy, mały pojemnik, w którym mieści się logbook i ołówek w torebkach strunowych. Do skrzynki spokojnie wejdą drobne fanty. Skrzynka owinięta jest ciemną folią oraz zamaskowana korą. Proszę o dokładne maskowanie.

Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Ruiny gorzelni
Fysiek punt --- Dobry punkt obserwacyjny startujących i lądujących samolotów na lotnisku EPMM.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Maskowanie