Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pomnik Teodora Bolduana - OP8H6M
W tym miejscu hitlerowcy rozstrzelali Teodora Bolduana. Miejsce egzekucji i leśnego pochówku do 1946 r.
Właściciel: lesnybushcraft
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 102 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-07-2016
Data utworzenia: 08-07-2016
Data opublikowania: 08-07-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 10-07-2016
40x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
60 odwiedzających
34 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Teodor Bolduan

Urodzony 11 stycznia 1902 roku w Kościerzynie, od listopada 1933 r. pełnił obowiązki burmistrza Wejherowa. W tym czasie pełnił również funkcję sekretarza Związku Miast Polskich oraz był członkiem Polskiego Związku Zachodniego. To za jego kadencji w Wejherowie zbudowano odkryty basen kąpielowy spełniający wszystkie ówczesne standardy, działające do dziś korty tenisowe, wiele inwestycji typowo komunalnych (wodociągi, kanalizacja, ulice).

Po wkroczeniu Niemców do Wejherowa Teodora Bolduana aresztowało gestapo. Był poniżany i torturowany.Celem hitlerowców jest poniżenie i upokorzenie pierwszego w Polsce kaszubskiego burmistrza miasta. W asyście uzbrojonej eskorty, z przytwierdzonym na szyi żelaznym łańcuchem, zamiata ulice „swojego miasta” i sprząta municypalne wychodki.

Kres gehenny następuje mniej więcej miesiąc po zatrzymaniu, około 15 października. Gestapowcy wywożą ofiarę pod Zamkową Górę, blisko 3 km od miasta. Potajemnie. W lesie, 300 m od szosy, polecają mu wykopać dół. Na koniec strzelają w plecy.

Ciało 37-letniego Teodora Bolduana przeszywa siedem pocisków. Sprawcy zbrodni wrzucają je do stosunkowo płytkiego dołu. Na piersi ofiary kładą niewielki głaz, po czym przysypują dół ziemią i przykrywają gałęziami.

Nikt nie miał się dowiedzieć o miejscu egzekucji burmistrza. Jednak tajemnica długo się nie utrzymała. Tej samej jesieni pierwszego roku wojny, w restauracji Schumanna (dziś 3 Maja 33) biesiaduje kilku gestapowców. Podpici przechwalają się, gdzie i jak rozstrzelali burmistrza. Niedowierzającego restauratora instruują o usytuowaniu miejsca zbrodni.

Schumann odnajduje ukrytą w lesie mogiłę. Na korze dwóch drzew kreśli znak krzyża i inicjały „TB”.

 

W 1946 roku, restaurator wyznaje swoją tajemnicę pierwszemu powojennemu burmistrzowi miasta. Bernard Szczęsny zarządza ekshumację ciała Teodora Bolduana. Przedwojenny burmistrz Wejherowa znalazł miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu w Kościerzynie. W kwaterze Polaków pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Dziś i w Wejherowie i w Kościerzynie jego imię noszą ulice i szkoły

 W miejscu jego kaźni ustawiony został obelisk; w ostatnich latach poświęcono mu też monografię, hasło w wejherowskim bedekerze, konkurs poetycki oraz tablicę na wejherowskim ratuszu.

Źródła: http://www.branach.pl/index.php?node=50 oraz http://wikimapia.org/6985265/pl/Pomnik-Bolduana

 

KESZ: Należy udać się do Pominka Teodora Bolduana ,który znajduję się 300 m od drogi nr 218 (w lesie) na trasie Wejherowo - Nowy Dwór Wejherowski. Następnie odszukać miejsce ,na które wskazują kordy (Jeżeli ktoś posiada lepszy sprzęt ,proszę o podanie mi po odnalezieniu dokładniejszych kordów na mój adres e-mail: lesnybushcraft@o2.pl). Proszę o uszanowanie miejsca... Miłego szukania !!!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Talia Kart - 9 KIER - Całkowity dystans: 0 km

Obrazki/zdjęcia
Drogowskaz 1
Drogowskaz 2
Droga do pomnika
Pomnik
Gdzieś tam :D...