Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz z I WŚ przy ul. Nowy Świat - OP8H4B
Cmentarz z czasów I wojny światowej
Właściciel: tsalarioth
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 173 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-07-2016
Data utworzenia: 04-07-2016
Data opublikowania: 04-07-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 10-05-2021
36x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
65 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen, Pucek-Team-P.A.D, starletka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Przy ul. Nowy Świat w Lublinie znajduje się cmentarz założony w 1915, niedługo po zajęciu Lublina przez wojska austro-węgierskie.

Skąd taka lokalizacja? W czasach pierwszowojennych okolica ta była prawdopodobnie relatywnie pusta - wszystkie budynki mają rodowód powojenny bądź co najwyżej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Znajdowały się tutaj tylko koszary, niedaleko też był szpital wojskowy i dworzec kolejowy.

Na cmentarzu chowano głównie zmarłych w szpitalu lub podczas transportu żołnierzy, ale także siostry szpitalne czy członków żołnierskich rodzin. W sumie w literaturze można odnaleźć informacje o tym, że pochowano tam 161 żołnierzy niemieckich i austro-węgierskich, 2 niemieckie siostry miłosierdzia i 21 żołnierzy carskich zmarłych w szpitalu w okresie VIII-IX 1915.

Dzisiaj po cmentarzu zostało już niewiele - metalowy krzyż oraz skromne lapidarium z resztkami nagrobków. Do tego z trawy wyłaniają się kontury pół grzebalnych. Pierwotnie jednak, cmentarz był znacznie bardziej imponujący - pierwotnie miał bowiem wielkość 43x31m i był otoczony kamiennym murem (którego resztki widać do dzisiaj). Na terenie cmentarza oprócz mogił znajdowała się również kaplica, pełniąca równocześnie rolę pomnika.

Niestety, z czasem teren cmentarz uległ dewastacji - z kaplicy zrobiono melinę, z mogił zdjęto kamienne płyty (które pewnie zostały gdzieś zutylizowane na jakiejś budowie), złomiarze ukradli nawet metalowy krzyż zrobiony z zespawanych szyn kolejowych.
Sam tern uporządkowano bardzo ciekawie - kaplica została rozebrana, zaś wszystko zniwelowano spychaczem - ślady tego są widoczne do dziś w postaci obniżenia terenu,na którym znajduje się cmentarz.

Na szczęście po wielu latach zaniedbań wreszcie zaczęto dbać o teren cmentarny - oznaczono pola grzebalne, teren jest regularnie sprzątany i koszony, zaś z ocalałych fragmentów pomników zrobiono lapidarium, które - o ile się orientuję - stoi mniej więcej w miejscu rozebranej kaplicy.

Ciekawostką jest zachowany kamień z lapidarium, na którym widnieje dwujęzyczny (po niemiecku i po polsku) cytat z Pisma Świętego. Niektórzy skłaniają się ku twierdzeniu, że jest to dowód na to, że pochowano tutaj także Polaków (co nie byłoby dziwne - ostatecznie w armii zaborców służyły miliony Polaków)


O keszu: mikromagnetyk na obrzeżu cmentarza, w miejscu dość ustronnym. Nie trzeba kopać. Uwaga na okoliczne okna. Reszta - w części kodowanej

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
mogiła
zarys pól grzebalnych
tablica dwujęzyczna
ww1