Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dom dziecka „Dąbrówka” - OP8H1W
Właściciel: Netoperek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 347 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-07-2016
Data utworzenia: 01-07-2016
Data opublikowania: 01-07-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 01-07-2016
17x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
33 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Centrum Opieki nad Dzieckiem „Dąbrówka” w Jeleniej Górze funkcjonuje w zespole obiektów byłego domu wypoczynkowego od 1961 roku. Jest on publiczną placówką opiekuńczo wychowawczą typu socjalizacyjnego, której organem prowadzącym jest powiat grodzki czyli miasto Jelenia Góra.

Zespół położony na wzniesieniu zwanym Winna Góra, oddalony jest od siedliskowego terenu Cieplic, stanowi enklawę zabudowy na terenie naturalnego kompleksu leśnego, wzbogaconego w bezpośrednim otoczeniu zespołu wysoką zielenią komponowaną przez byłych właścicieli. W założeniu wykorzystano pagórkowatą konfigurację terenu i istniejące tam malownicze głazy narzutowe (ich historyczna nazwa, Skały Cygana Zigeunerfels), dla podkreślenia krajobrazowego charakteru otoczenia. Winna Góra Weinberg, to historyczna nazwa wzgórza wg przekazów kartograficznych z 3 ćw. XIXw.

Obiekt, w którym znajduje się Centrum , jest murowany z cegły i kamieni. Dach zwieńczony jest malowniczymi wieżyczkami (budowa szachulcowa). Zbudowany jest około 1910 r. w miejscu wcześniejszego budynku. W 1879r. wzgórze było własnością Beaty Oertel, której córka Paulina Fuchs sprzedała grunt niejakiemu Kumsowi. Wzniósł on budynek z restauracją, której nadał nazwę Offaschanlce i założył park krajobrazowy z wykorzystaniem naturalnych walorów okolicy. W części parku urządził zwierzyniec. Kums wydzierżawił zespół kelnerowi Schmidtowi.

Pod koniec XIX w. nabywcą zespołu był Barrasch, właściciel domu towarowego we Wrocławiu. Przeprowadził on gruntowną przebudowę restauracji, w miejscu której założył dom wypoczynkowy Barraschheim dla swoich pracowników. W bliżej nieokreślonym czasie, zapewne około 1920 r. posiadłość kupił E. Fiillmer. W 1930r. nowym nabywcą zespołu wypoczynkowego stał się.Friedrich Gróssler, który dom wypoczynkowy nazwał Eichenhof. W kilka lat później (1934) założono tam szkołę sportową a od 1935 r. zespół użytkowany był przez gminny garnizon wojska.

Na zewnątrz budynku znajduje się piękny park z nasadzeniami komponowanymi z drzew liściastych i iglastych oraz dębowa aleja w południowej części zespołu. W skład kompleksu wchodzi jeszcze położony w południowej części staw z wybudowaną malowniczą wysepką.

Po wojnie, do roku 1961 w budynku tym mieścił się dom wczasowy należący do Związku Nauczycielstwa Polskiego

 Źródło:

http://www.dabrowka.jgora.pl

W skrzynce logbook i certyfikaty.

Obrazki/zdjęcia
Tam
Dąbrówka
1
2
3
4
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy