Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Poczta - OP8H04
Śladami Heinricha von Stephana
Właściciel: Słupsk
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 22 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-06-2016
Data utworzenia: 28-06-2016
Data opublikowania: 28-06-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 28-06-2018
62x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 0 obserwatorów
86 odwiedzających
50 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

HEINRICH VON STEPHAN (1831-97) „Dusza Światowej Poczty”

Heinrich von Stephan, a właściwie Ernst Heinrich Wilhelm von Stephan, urodził się w Słupsku w 1831 roku. Był pruskim urzędnikiem państwowym, który znacząco zreformował nie tylko pocztę w Prusach, ale i na całym świecie, osiągając stanowisko Generalnego Poczmistrza Prus. Dzięki niemu wprowadzono jednakową taryfę opłat za listy i paczki, pocztę pneumatyczną (listy przesyłane za pomocą rur z wykorzystaniem sprężonego powietrza), upowszechnił użycie telegrafu i jako pierwszy wprowadził w 1877 r. w Niemczech telefon.
Jako pierwszy, na V Niemieckiej Konferencji Pocztowej w Kalsruhe, zaproponował wprowadzenie karty pocztowej. Karta jego pomysłu („Postblatt”) była wielkości 150 na 115 mm, z jednej strony miała miejsce na wydrukowany znaczek oraz adres, z drugiej natomiast na korespondencje. Niestety pomysł odrzucono, uważając go za "niemający przyszłości", choć kilka lat później poczta Austro-Węgierska wprowadziła podobne kartki pocztowe, które przyjęły się także na świecie.
W roku 1874 Heinrich von Stephan zorganizował Światową Unię Pocztową (UPU), która, jako międzynarodowa organizacja pocztowa, była jego największym osiągnięciem, a która istnieje do dziś. W roku 1874 porozumienie pocztowe podpisało 21 państw, cztery lata później w konferencji uczestniczyły już 33 kraje. Porozumienie obejmowało nie tylko kraje europejskie, ale także zależne od nich kolonie w Afryce i Azji. Od tej pory nazywano Heinricha „Duszą Świata Poczty”.
Warto przytoczyć w tym miejscu cytat z apelu von Stephana:
„Zrób to po mnie w polityce:
Żadne cła, żadne podatki, żadne armaty, żadne granice.
Żaden wróg, nigdy więcej wojen.
Zrób z wielu światów tylko jeden,
Jak ja z wielu Poczt
Zrobiłem tylko jedną, Pocztę Światową.”

Dzięki niemu powstało także ok. 2000 nowych budynków pocztowych na terenie całej ówczesnej Rzeszy. Heinrich von Stephan był propagatorem nowoczesnych środków łączności, jak radio, czy radiostacje, w które chciał wyposażyć wielkie niemieckie statki pocztowe.
 Zmarł w Berlinie w 1897 roku. Dzieci von Stephana osiągnęły wielki awans społeczny, bowiem w 1885 r. cesarz Wilhelm II nadał rodzinie tytuł szlachecki.

POCZTA – WSPANIAŁY, ŻYWY POMNIK czwarta skrzyneczka z serii Śladami Heinricha von Stephana.

Słupski bohater, jako Generalny Poczmistrz (właściwie Minister Poczt i Telegrafu Rzeszy) zlecił budowę 300 państwowych budynków poczty na terenie dawnej Rzeszy. Przy ich budowie preferowano rodzime materiały, a w przypadku budynków będących własnością państwa, projekt dopasowywano do architektury miasta. Jeden z takich budynków pocztowych uroczyście otwarto 20 listopada 1879 roku w rodzinnym mieście von Stephana - Stolp-in-Pommern (dzisiejszym Słupsku), u zbiegu ulic Łukasiewicza i Mikołajskiej. Na otwarciu budynku był obecny sam von Stephan. Budynek ten istnieje do dziś i nadal pełni funkcje, do których został stworzony, stanowiąc piękny i użyteczny „pomnik" Heinricha von Stephana. Przed głównym wejściem do budynku poczty znajduje się tablica pamiątkowa a w budynku poczty tablica poświęcona von Stephanowi.

Dane Taktyczne.

Kesz to mikro magnetyk. Kordy wskazują na środek budynku poczty. Przy głównym wejściu do Poczty (zbieg ul Łukasiewicza i Mikołajska) znajduje się tablica pamiątkowa. Kesz ukryty na budynku Poczty (do 50m od wejścia). Miejsce ukrycia wskaże ci spoiler. Proszę o zachowanie daleko idącej ostrożności podczas podejmowania - miejsce o sporym ruchu. Penseta może się przydać.

W pobliżu znajduje się już inna skrzyneczka OP87QR Gotycki Kościół kolegi Templi01, który wyraził zgodę na umieszczenie nowej skrzynki w pobliżu, opisującej inny obiekt.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Poczta dziś
tam się ukrywam