Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Chojna - Brama Barnkowska - OP8G7A
Owner: EasMm
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 20 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Archived
Time required: n/a    Distance to travel: 0.10 km
Date hidden: 19-05-2016
Date created: 19-05-2016
Date published: 19-05-2016
Last modification: 24-07-2022
44x Found
2x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
76 visitors
31 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Take special equipment  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Brama Barnkowska (Bernikower Tor) to jedna z dwóch zachowanych bram miejskich średniowiecznej Chojny (trzecia została rozebrana w XIX wieku). Nazwa pochodzi od wsi Barnkowo (Bernikow), obecnie znajdującej się w granicach miasta. Posiada otwarty taras widokowy.
Pierwotnie brama została zbudowana na początku XIV wieku z kamienia, jednak już sto lat później została ona rozebrana i postawiona od nowa, tym razem z cegły. Kolejne etapy jej rozbudowy przebiegały aż do XVI wieku. Jest to brama typu wieżowego, sześciokondygnacyjna, zbudowana na planie czworokąta o wymiarach 9,6 m × 9,2 m. Całkowita wysokość bramy wynosi 29 m. W momencie "największego rozkwitu" posiadała szyję, budynek przedbramia oraz kolejną, drugą szyję, zakończoną barbakanem z podwójnym rzędem strzelnic. Jej walory obronne podwyższała fosa, zasilana m. in. wodami przepływającej w pobliżu rzeczki.
Kilkanaście lat temu z jej powodu został zmodyfikowany przebieg ulicy Chrobrego, której jeden pas biegł dotychczas pod bramą (podobnie jak ma to miejsce do dziś w sąsiednim Trzcińsku). Pewnego razu kierowca ciężarówki zlekceważył ograniczenie wysokości przejeżdżających pojazdów i *prawie* zmieścił się w bramie, powodując jej uszkodzenie. Po tym zdarzeniu łuk pod bramą odnowiono, a jezdnię biegnącą obok poszerzono tak, by można było tamtędy puścić oba pasy ruchu.

W pobliżu znajduje się ponadto dobrze zachowana baszta, pochodząca z przełomu XV i XVI wieku z dziewiętnastowieczną przybudówką; jeszcze kilka lat temu funkcjonowała w niej restauracja "Czatownia". Ciekawostka: ta baszta o mało oryginalnej nazwie "Baszta przy Bramie Barnkowskiej" w jednym z informatorów turystycznych sponsorowanych przez miasto (widać np. tu) została błędnie nazwana... Basztą Piekarską. Nie żeby prawdziwa Baszta Piekarska stała przy ulicy Piekarskiej, czy coś ;)

Aby zapewnić więcej dyskrecji przy podejmowaniu, kesz został umieszczony jakieś 30m od współrzędnych, w okrągłych ruinach tzw. Małej Baszty Prochowej. Ponieważ trzeba wejść do jej wnętrza, skrzynka dostaje atrybut niebezpieczna. Nie ruszaj wszystkiego co się nawinie, najpierw przypatrz się uważnie. Zalecane posiadanie rękawiczek lub chusteczek, kesz może lekko brudzić.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Przed wojną, od lewej: brama, baszta przy bramie barnkowskiej i mała baszta prochowa
Po wojnie, po prawej kościół mariacki
Ten wzór.
Log entries: Found 44x Not found 2x Note 1x All entries