Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Spotkanie poetów romantyków - OP8FYJ
Właściciel: Netoperek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 341 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-05-2016
Data utworzenia: 06-05-2016
Data opublikowania: 06-05-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 06-07-2016
48x znaleziona
7x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
63 odwiedzających
27 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

DLA UPAMIĘTNIENIA

SPOTKANIA POETÓW POLSKICH

WINCENTEGO POLA i KORNELA UJEJSKIEGO

Z WYBITNYM CZESKIM PRZYRODNIKIEM JANEM PURKYNĔ

U WÓD W CIEPLICACH ŚL. W SIERPNIU 1847 ROKU

SPOŁECZEŃSTWO ZIEMI JELENIOGÓRSKIEJ 2 IX 1962

 

Kamień, na którym umieszczono tablicę, przed 1945 r. nosił nieczytelne dziś, niemieckie inskrypcje. W 1962 r. dr Jerzy Kolankowski wysunął ideę poświęcenia tego głazu Wincentemu Polowi, co zyskało poparcie Towarzystwo Rozwoju Ziem Zachodnich, a wreszcie Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Cieplicach Śląskich Zdroju, które 23 czerwca 1962 r. poleciło zajęcie się sprawą swojemu sekretarzowi. Tymczasem ideę podjęła również Powiatowa Rada Narodowa w Jeleniej Górze, której Wydział Kultury zrealizował cały pomysł. Tablicę odsłonięto w ramach imprez „Września Jeleniogórskiego”.

Odsłonięcie tablicy wpisało się w jubileusz 90. rocznicy śmierci Wincentego Pola (1807-1872) – polskiego poety, prozaika, krajoznawcy, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i twórcy tamtejszej Katedry Geografii. W sierpniu 1947 r. spotkał się on w Cieplicach z innym polskim poetą Kornelem Ujejskim (1823-1897), a także z Janem Evangelistą Purkyně – czeskim fizjologiem i anatomem, profesorem uniwersytetów we Wrocławiu i Pradze, m.in. odkrywcą znaczenia linii papilarnych dla identyfikacji człowieka.

Renowację tablicy przeprowadzono z inicjatywy Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze. Za staraniem dyrektora p. Stanisława Firszta tablicę oczyszczono, powtórnie zamontowano i uroczyście odsłonięto. Napisy, które odczytano pod obecną tablicą, wskazują, że wcześniej to miejsce upamiętniało zmarłego w 1878 roku w Cieplicach Śląskich - Zdrój Hermanna  Goedschego, pisarza o poglądach antysemickich.

Tablica wykonana z materiału skalnego, barwa szaro-czarna (grupa granitoidów). Litery żłobione, pomalowane na kolor srebrny. Wmurowana w ustawiony pionowo blok granitu gruboziarnistego, o kształcie zbliżony do odwróconej kropli wody, którego wysokość wynosi ok. 2,7 m., zaś w ziemi zakopany jest co najmniej na 50 cm. Po obu jego stronach, a także z tyłu, znajdują się mniejsze głazy granitowe.

 Źródło: http://www.tp-jg.ovh.org/katalog.php?cid=1&id=50&PHPSESSID=c8db25549fd56a921f5268a8461663a3

W skrzynce znajdują się trzy certyfikaty oraz logbook, niestety ołówek się nie zmieścił. GPS źle wyznaczył koordynaty, niestety zauważyłem to dopiero teraz, jednaj miejsce jest na tyle charakterystyczne, że nie da się go nie znaleźć, przy najbliższej okazji poprawię koordynaty.

Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Tablica
Widok
Tam