Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałace i dwory Wielkopolski #69 - Oleśnica - OP8FQ0
Wśród stawów
Właściciel: mysteriis
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 76 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-04-2016
Data utworzenia: 25-04-2016
Data opublikowania: 25-04-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 17-03-2017
18x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
73 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL


Dwór w Oleśnicy
Najstarszym na terenie gminy Chodzież zabytkiem architektury jest późno klasycystyczny dwór w Oleśnicy z 1804 r. Najprawdopodobniej wzniesiony został dla rodziny Grudzińskich, którzy w połowie XVIII w. urządzili tutaj swoją siedzibę rodową. Około 1830 r. dwór został przebudowany, w tym czasie również zmieniona została jego funkcja – został oficyną nowo wzniesionego pałacu. Dwór jest obiektem parterowym z wysokim dachem mansardowym z czerwoną dachówką ceramiczną; elewacje ozdobione są skromnym detalem architektonicznym: gzymsy nadokienne, opaski, lizeny; na osi elewacji wschodniej – malowniczy ganek zwieńczony trójkątnym frontonem wspartym na prostych filarach. Obecnie dwór, stanowiący własność prywatną Pana Rafała Kurek z Oleśnicy, jest zamieszkały. W latach 2000-2001 przeszedł generalny remont wnętrz i częściowo elewacji. Dalszego remontu wymaga poddasze, pokrycie dachowe oraz elewacje budynku.

Pałac w Oleśnicy
Pałac w Oleśnicy wzniesiony około 1850 r. w bliskim sąsiedztwie dworu jest budowlą dwukondygnacyjną, nakrytą dachem czterospadowym o niewielkim spadku. W części wschodniej usytuowane zostały reprezentacyjne schody, od zachodu pięcioboczny ryzalit z tarasem widokowym. Elewacje pałacu, podobnie jak dworu, ozdobione są skromnymi gzymsami nadokiennymi, paskami i lizenami. Rezydencję otacza obszerny park (12,3 ha) z okazami starych drzew: lipy, kasztanowce, platany, modrzewie oraz buki. Znaczne zmiany w układzie przestrzennym i kompozycyjnym parku zaszły po wprowadzeniu w okresie powojennym nowych obiektów architektonicznych, takich jak: baraki, budynek administracyjny, budynki gospodarcze. Z dawnego założenia w części południowo-zachodniej parku zachowany został fragment pięknej alei grabowej, tworzącej „zielony tunel”. Zarówno pałac jak i park stanowi własność gminy Chodzież. W pałacu znajduje się szkoła podstawowa. W 1997 r. i 2002 r. w pałacu przeprowadzono remonty, jednakże obiekt wymaga dalszych prac – osuszenia ścian piwnic i stropów nad piwnicami. Na podstawie uzyskanego pozwolenia w roku 2012 planowane jest wykonanie remontu zachowawczego dachu na budynku Pałacu. Remont zakłada wymianę opierzeń, obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, remont kominów oraz częściową wymianę pokrycia dachowego z użyciem blachy tytanowo-cynkowej.

Źródło:
GMINNY PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI DLA GMINY CHODZIEŻ NA LATA 2012-2015

Oleśnica - wieś położona w kotlinie nad Strugą Oleśnicką, otoczona wzgórzami, lasami i łąkami, kojarzy się przede wszystkim ze stawami rybnymi, w których są karpie, pstrągi i jesiotry. Stawy te widać z głównej szosy.Zajmują ponad 200 ha. Byłe Państwowe Gospodarstwo Rybackie w tej wsi kupił w 1995 roku od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa ichtiolog, dr nauk przyrodniczych Eugeniusz Bogdan. Był to pierwszy w pełni sprywatyzowany ośrodek rybacki w kraju. Dziś jest on największym producentem ryb jesiotrowatych na potrzeby profesjonalnej produkcji rybackiej, wędkarskiej i akwarystyki. Wieś, w której nie ma ani jednego rolnika jest szczególnie predysponowana do rozwoju turystyki. Na turystów czeka gościniec "Wyrwidąb" , powstały w 1972 roku.
[...]
Oleśnica to stara wieś, wymieniona po raz pierwszy w 1383 roku w "Kronice" Janka z Czarnkowa. W 1746 roku Grudzińscy urządzili tutaj swoją siedzibę rodową.
[...]
Wieś ma 392 mieszkańców. W sołectwie Oleśnica leżą też miejscowości : Kierzkowice, Cisze, Trojanka i Drzązgowo. Liczące 44 mieszkańców Kierzkowice, położone przy samej drodze do Piły, to trzy budynki wielorodzinne byłych pracowników PGR. Cisz ma zaledwie 20 mieszkańców i tylko jedno gospodarstwo rolne. Zagubione w lasach Drzązgowo stanowi dawna leśniczówka. Perełką krajobrazową jest maleńka Trojanka, położona wśród wzgórz, lasów ze starym młynem wodnym.

 

Źródło:

http://www.gminachodziez.pl/pl,66,strona.html


Archiwalne fotografie pałacu i Chodzieży:
http://chodziez.archiwa.org/zasoby.php?id=10961

 

Uwaga: Auto można zostawić na poboczu drogi, w miejscu zaznaczonym waypointem parkingu. Dojście do kesza pobliską ścieżką. Proszę nie wchodzić na teren gospodarczy, ani na teren prywatnego dworu. Atrybut "niebezpieczna" daję ze względu na znajdujące się nieopodal ścieżki ule. Jesteś widoczny dla mieszkańców białego budynku.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Stąd najłatwiej dojść do kesza ścieżką wzdłuż płotu