Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Las Mokrzański - Nadleśnictwo Miękinia - Leśnictwo Mokre - OP8F4H
Skrzynka z serii Las Mokrzański.
Eigenaar: asusik666
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 128 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 28-03-2016
Gemaakt op: 28-03-2016
Gepubliceerd op: 28-03-2016
Laatste verandering: 24-05-2016
16x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
9 x Bekeken
10 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Nadleśnictwo Miękinia wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Nadleśnictwo w całości jest położone na terenie województwa dolnośląskiego i obejmuje sześć powiatów: dzierżoniowski, legnicki, średzki, świdnicki, wrocławski i Miasto Wrocław. W zasięgu działania nadleśnictwa znajduje się dwadzieścia gmin. Powierzchnia zasięgu terytorialnego jest największa ze wszystkich 33 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu i wynosi 1 472,99  km2.

 

Lasy Nadleśnictwa Miękinia charakteryzują się dużą ilością kompleksów leśnych. W obrębie leśnym Sobótka małe i średnie kompleksy zlokalizowane są głównie w północnej części obrębu, a w obrębie leśnym Miękinia największe rozdrobnienie kompleksów zlokalizowane jest w południowej i środkowej części obrębu. Większość obszaru Nadleśnictwa Miękinia jest silnie zurbanizowana i obejmuje tereny o wysokim zagęszczeniu ludności, co ma swoje odbicie w działaniu nadleśnictwa (Miasto Wrocław, Kąty Wrocławskie, Sobótka, Środa Śląska).

 

Lasy Nadleśnictwa Miękinia obejmują swym zasięgiem tereny położone między miejscowością Warzyna na północy, miejscowością Jaźwina na południu (rozciągłość zasięgu w linii prostej północ - południe: 51 km) oraz między dzielnicą Wrocław - Pilczyce na północnym wschodzie i miejscowością Strzałkowice na północnym zachodzie (rozciągłość zasięgu w linii prostej wschód - zachód: 37 km). Wyżej opisane miejsca wyznaczają najbardziej wysunięte punkty zasięgu nadleśnictwa w poszczególnych kierunkach geograficznych.

 

W układzie współrzędnych geograficznych lasy nadleśnictwa położone są między 16o30´ i 17o10´ długości geograficznej wschodniej oraz między 50o40´ i 51o15´ szerokości geograficznej północnej.

 

Historia:

Nadleśnictwo Miękinia w obecnym kształcie organizacyjnym (tj. składające się z obrębów leśnych - Miękinia i Sobótka) powstało na podstawie pisma Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych Nr 4 z dnia 11 stycznia 1978 roku. W jego skład weszły dwa oddzielne dotąd nadleśnictwa - Miękinia i Sobótka. Deklarowanym celem takiego działania było wzmocnienie organizacyjne nadleśnictwa jako jednostki gospodarczej - rozbudowa zaplecza technicznego i usługowego oraz branżowych służb specjalistycznych.

Dawne nadleśnictwa (Miękinia i Sobótka), z połączenia których powstało obecne nadleśnictwo Miękinia, zostały utworzone w 1945r. na podstawie dekretu PKWN z dnia 12 grudnia 1944r. Lasy, które weszły w skład obu utworzonych nadleśnictw, do 1945r. stanowiły po części własność państwową, dużą lub średnią własność ziemską, własność komunalną miasta Wrocław, a także własność chłopską lub drobnych właścicieli. Początkowo podzielono je na dziesięć leśnictw, a po przyłączeniu obrębu Sobótka liczy ono obecnie szesnaście leśnictw. Prowadzona w latach 1944 - 1946 gospodarka leśna w nowopowstałych nadleśnictwach, to przede wszystkim zabiegi o charakterze sanitarnym oraz usuwanie zaległości hodowlanych z ostatnich lat wojny. Obecnie Nadleśnictwo Miękinia obejmuje tereny leśne, które stanowi 537 kompleksów leśnych, w tym 453 nie przekracza 20 ha, a sześć z nich ma powierzchnię powyżej 500 ha. Jedynie masyw Ślęży charakteryzuje się zwartym kompleksem o łącznej powierzchni 4385 ha. Na terenie Nadleśnictwa utworzony został Ślężański Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy. Znajdują się też cztery rezerwaty przyrody: "Łąka Sulistrowicka", "Zabór", "Góra Radunia" i "Góra Ślęża".
 

Od 1946r. prowadzona w obu nadleśnictwach gospodarka leśna oparta była na sporządzanych planach urządzeniowych:

*         przybliżona tabela klas wieku - sporządzona w 1946r.

*         prowizoryczny plan urządzenia lasu obejmujący okres 10 lat - sporządzony dla obu nadleśnictw w 1950r.

*         pięcioletnie plany użytkowania przedrębnego - sporządzone w 1954r.

*         pięcioletnie plany użytkowania rębnego - sporządzone w 1955r.

*         plan definitywnego urządzenia lasu - obowiązujący w obu nadleśnictwach od 1.X.1957r. do 30.IX.1967r.

*         pierwsza rewizja planu urządzenia lasu - obowiązująca w nadleśnictwie Miękinia od 1.X.1968r. do 30.IX.1978r., w nadleśnictwie Sobótka - od. 1.X.1977r. do 30.IX.1987r.

*         druga rewizja planu urządzenia lasu - obowiązująca w obrębie Miękinia od 1.I.1980r. do 31.XII.1989r.

*         trzecia rewizja planu urządzenia lasu - obowiązująca w obu obrębach nadleśnictwa Miękinia od 1.I.1993r. do 31.XII.2002r.

*         czwarta rewizja planu urządzenia lasu - obowiązująca w obu obrębach nadleśnictwa Miękinia od 1.I.2002r. do 31.XII.2011r.

*         piąta rewizja planu urządzenia lasu - obecnie obowiązująca w obu obrębach nadleśnictwa Miękinia od 1.I.2012r. do 31.XII.2021r.

Z okresu przedwojennego, zachowały się jedynie dane historyczne dotyczące gospodarki leśnej w lasach państwowych Masywu Ślęży (o powierzchni 2832 ha). Łączny roczny rozmiar użytkowania głównego wynosił 16766 m3 grubizny netto, co stanowiło przeciętnie rocznie 5,92 m3 z 1 ha. Głównym sposobem użytkowania była rębnia smugowa o szerokości pasa 30 m, przy 3-5 letnim nawrocie cięć.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien