Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Plac Wolności - OP8F0K
mixen6 & mimex
Właściciel: mixen6
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 118 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-03-2016
Data utworzenia: 21-03-2016
Data opublikowania: 21-03-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 24-02-2021
125x znaleziona
7x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
191 odwiedzających
84 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: dadzios, j_janus, jackcrusher, mimex, niemen, Pyśka, reddox, Wesoły Bronek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL
 Skrzynka została ukryta w okolicy Placu Wolności we Wrocławiu

 The cache is hidden near Plac Wolności in Wroclaw

 

 [PL] O miejscu:

Plac Wolności we Wrocławiu – park w centrum miasta, wzdłuż południowego odcinka Fosy Miejskiej, powstały po wyburzeniu na rozkaz Napoleona w 1810-1812 miejskich fortyfikacji. Zalicza się do niego teren pomiędzy ulicami Świdnicką a Krupniczą, wzdłuż Promenady Staromiejskiej; z położoną po drugiej (zewnętrznej) stronie fosy ulicą Podwale łączy go Kładka Sądowa, a z ulicą Kazimierza Wielkiego (trasą W-Z) – ulica Zamkowa.

Historia

Przed 1807

Na terenie przylegającym do miejskich umocnień od wewnątrz w rejonie współczesnego placu Wolności urządzony był wojskowy plac ćwiczeń, sąsiadujący z pałacem królów pruskich, zakupionym przez Fryderyka II od barona Spätgena i przebudowanym w latach 1750-1752.

Okres 1807-1945

Po klęsce pruskich obrońców miasta w 1807 napoleońscy zwycięzcy nakazali likwidację murów miejskich, a na ich miejscu urządzona została promenada rekreacyjno-spacerowa.

Poszerzony plac (nazywany placem Ćwiczeń albo Zamkowym) nadal wykorzystywany bywał do defilad i większych publicznych uroczystości, stanowiąc jeden z symboli potęgi Prus. W latach 1843-1846 pałac królewski został rozbudowany według planów Friedricha Augusta Stülera, dzięki czemu z okien sypialni i gabinetu król mógł obserwować defilady i pokazy wojskowe.

Urządzane tu były też inne imprezy, np. w sierpniu 1911 odbył się tu tzw. komers, czyli spotkanie profesorów i studentów Uniwersytetu Wrocławskiego nawiązujące do jego 100-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 30 plac wykorzystywany bywał też do urządzania imprez masowych, m.in. podczas zorganizowanego w 1938 Wielkoniemieckiego Święta Sportu i Gimnastyki z udziałem Adolfa Hitlera.

Okres 1945-2000

Pierwszą imprezą masową po zakończeniu II wojnie światowej była defilada powracających z frontu wojsk urządzona 26 maja 1945.

Później przez kilka lat przez plac Wolności w kierunku dworca Świebodzkiego i dworca Marchijskiego prowadziła tymczasowa linia kolejowa, służąca do wywozu gruzu i cegieł ze zniszczonego miasta. Do połowy lat 50. plac Wolności nazywał się placem Prezydenta Bolesława Bieruta.

Od lat sześćdziesiątych do siedemdziesiątych co roku w maju urządzano tu Kiermasz Książki; tradycji tej po wprowadzeniu stanu wojennego nie udało się już skutecznie reaktywować. Przez kilka lat po transformacji ustrojowej w 1989 plac był terenem półlegalnego targowiska, które jednak ostatecznie zlikwidowano pod koniec lat 90., wykorzystywany bywał też m.in. do urządzania bezpłatnych koncertów pod gołym niebem.

Skatepark

Na początku XXI wieku na placu Wolności powstał skatepark. W skateparku zainstalowano rampy, boksy i barierki, na których uczyć się nowych trików mogą skaterzy, BMX-owcy czy rolkarze. Cały skatepark został zbudowany z betonu, co wywołało fale kontrowersji wśród młodych sportowców. Beton został użyty jako materiał tańszy i bardziej odporny na wandalizm od sklejki, z której jest robiona większa część obiektów skateparków.

14 sierpnia 2005 zdarzył się w skateparku śmiertelny wypadek, po którym skatepark został zlikwidowany.

Narodowe Forum Muzyki

W latach 2008 – 2015 na Placu Wolności powstało Narodowe Forum Muzyki, które zostało oficjalnie otwarte 4 września 2015 roku

Położony w centrum Wrocławia budynek zaprojektowała firma Kuryłowicz & Associates a wnętrza Towarzystwo Projektowe. Gmach powstał na dzisiejszym placu Wolności, dawnym Forum Królewskim. W gmachu znajdują się m.in.: cztery sale koncertowe, w tym główna z 1800 miejscami i trzy kameralne dla widowni liczącej od 250 do 450 osób, a także studio nagrań, sale prób, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza. Do obiektu należą także parking podziemny na 700 samochodów i plac pomyślany jako miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych.

Budynek główny ma powierzchnię użytkową 35,3 tys m² (całkowitą 48,5 tys. m²), kubaturę 257 tys. m³ (6 kondygnacji nadziemnych i 3 podziemne). Sala koncertowa jest akustycznie odizolowana (przez specjalne dylatacje, izolatory akustyczne i wibroizolatory) od pozostałej części budynku, a przede wszystkim od źródeł hałasów i drgań zewnętrznych (w tym ulicznych). Za rozwiązania akustyczne odpowiedzialna była nowojorska firma Artec Consultants Inc. (grupa Arup).

 

 [PL] O Skrzynce:

Współrzędne doprowadzą Cię na teren Placu Wolności, Twoim zadaniem jest policzenie kilku rzeczy znajdujących się na placu przed Narodowym Forum Muzyki. Do wyznaczenia współrzędnych skrytki potrzebne są 3 liczby:

 • Stojąc w miejscu gdzie wskazują współrzędne rozejrzyj się dookoła i policz ilość wind które prowadzą do podziemnego parkingu.
  Ilość wind to A
 • Ponieważ w ciągu dnia w większości sal NFM trwają próby lub nagrania, krasnoludkowa orkiestra symfoniczna swoje próby przeprowadza przed budynkiem – nad fosą.
  Liczność orkiestry to B
 • Następnie udaj się przed główne wejście do NFM(od strony placu) i znajdź płytę chodnikową z tablicą pamiątkową z datą 18.02.2016.
  Ilość liter 'H' w imieniu i nazwisku pianisty to 

Współrzędne skrytki wyliczysz podstawiając te wartości do poniższego wzoru:

N 51 6.3XX, gdzie XX = B*4 + A + C*3 
E 17 1.5YY, gdzie YY = B + 6

Skrytka znajduje się na wyliczonych kordach, zawiera logbook, ołówek oraz słodką nagrodę dla pierwszego znalazcy.

 

 [EN] About the cache:

The coordinates will take you to Plac Wolności. Your task is to count a few things situated in the square next to the National Forum of Musics. To get the coordinates of the cache you need 3 numbers:

 • When you are the the coordinates, look around and count the number of lifts.
  The number of lifts is A.
 • During the day most of the rooms inside the National Forum of Musics are occupied. Because of that, the band of dwarves takes their rehersal outside, next to the bulding.
  The number of dwarves is B.
 • Your next task is to stand next to the main entrance of the National Forum of Musics and find a memory board on the floor with the date : 18.02.2016.
  The number of letters H in the name and surname of the pianist is C.

You can get the coordinates by doing some simple math:
N 51 6.3XX, where XX = B*4 + A + C*3
E 17 1.5YY, where YY = B + 6

The cache (with a logbook, a pencil and a sweet prize for the first finder) is at the coordinates.

Good luck!