Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Tadeusza Wardenckiego - Legionowo - OP8EUH
SP Nr 3 - Legionowo im. Taduesza Wardenckiego
Właściciel: aquacaching
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 79 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-03-2016
Data utworzenia: 13-03-2016
Data opublikowania: 14-03-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 25-07-2020
29x znaleziona
4x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
50 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tadeusz Wardencki (26.10.1892-6.03.1968) został patronem Szkoły Podstawowej Nr 3 w Legionowie. Tadeusz Wardencki kierował legionowską "Trójką" od 1935 do 1968. Ale od początku.

Trudno w to dziś uwierzyć, ale Tadeusz Wardencki rozpoczął pracę nauczyciela w wieku lat 13. Uczył dzieci z ramienia Polskiej Macierzy Szkolnej w tajnej polskiej szkole we wsi Majdan-Grabina, gmina Zakrzówek. Były to czasy carskiego zaboru. Już wtedy postanowił swoje życie zawodowe związać z oświatą.

W tym keszu skupimy się na dokonaniach Tadeusza Wardenckiego, jako twórcy i wieloletniego kierownika Szkoły Podstawowej Nr 3 w Legionowie. Tadeusz Wardencki przeniósł się wraz z Rodziną w do Jabłonna-Legionowo w dniu 29.09.1931. Pracował, jako nauczyciel i w Szkole Podstawowej Nr 1 i Nr 2. W dniu 1 września 1934 roku w Legionowie uruchomiono Szkołę Podstawową Nr 3 na rogu ulicy Piłsudskiego i Wyspiańskiego. Już w październiku 1934 Tadeusz Wardencki został pełniącym obowiązki kierownika szkoły. 1 marca 1935 wygrał konkurs na kierownika 7-klasowej Publicznej Szkoły Powszechnej Nr 3 w Legionowie. W sierpniu 1935 roku rozpoczęła się budowa nowego budynku dla szkoły. Już jesienią 1936 „Trójka” pracowała w nowo oddanym i wyposażonym budynku szkoły przy ul. Mickiewicza. Szkoła była doposażana i rozwijana, aż do wybuchu II wojny światowej. Niemieckie wojsko 22 września 1939 okradło szkołę z cennego wyposażenia. 9 grudnia 1939 roku wznowiono nauczanie w „trójce”, ale w czasie wojny decyzją niemieckich okupantów szkoła była przenoszona w różne miejsca. A sam budynek szkoły przy Mickiewicza był też zajęty przez niemieckie wojsko.

15 lutego 1945 „trójka” inauguruje rok szkolny 1944/1945. Kierownikiem jest Tadeusz Wardencki. Dzięki współpracy z Rodzicami szkoła powstaje z ze zniszczeń. Powoli w szkole znów są drzwi, okna, meble, ogrzewanie, toalety, ogrzewanie…

W latach pięćdziesiątych poziom nauczania osiągnął wysoki poziom. Budynek został docieplony i otynkowany, przebudowany, wyposażony w instalację wodną. Teren szkoły ogrodzono siatką. Założono działki doświadczalne i sad owocowy.

Wyż demograficzny spowodował, że w szkole zajęcia zaczynały się o 8:00, a kończyły po 18:00. Przerwy trwały tylko pięć minut. Budynek „trójki” był za mały względem liczby uczniów. Lekcje odbywały się nawet w szatni.

1 września 1960 w szkole była wreszcie kanalizacja, sala gimnastyczna, świetlica z bardzo potrzebnym dożywianiem. Kierownik Szkoły Tadeusz Wardencki planował i realizował dalszą rozbudowę szkoły. Jubileusz 50-lecie pracy zawodowej obchodził w 1961 roku. Był w tym czasie powszechnie znany w Legionowie. Na przedwojennym rowerze jeździ pokonywał trasę dom-szkoła, albo jechał na przykład na posiedzenia rady nadzorczej Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”.

Następny etap w rozwoju szkoły to zakupienie terenu pod boisko szkolne i wykonanie projektu rozbudowy szkoły o dwupiętrowe skrzydło. W styczniu 1967 roku, gdy trwały ostatnie prace rozbudowy szkoły kierownik Tadeusz Wardencki miał 72 lata, nadal kierował szkołą, nadzorował rozbudowę szkoły. Niestety 10 stycznia 1967 serce zaangażowanego Pedagoga nie wytrzymało. Tadeusz Wardencki przeszedł zawał. Chęć powrotu do pracy spowodowała, że Tadeusz Wardencki już w kwietniu przewodził pracom Rady Pedagogicznej. Na zakończenie roku szkolnego 1966/67 odbyło się uroczyste oddaniu do użytku specjalistycznych gabinetów. Jednak ze względu na osłabiony stan zdrowia 1 września 1967 roku Tadeusz Wardencki musiał przejść na emeryturę.

Tadeusz Wardencki krótko cieszył się emeryturą. Zmarł 6 marca 1968 roku. Na cmentarz miejski wieloletniego kierownika Szkoły Podstawowej Nr 3 w Legionowie odprowadził wielotysięczna rzesza wychowanków, uczniów, znajomych, współpracowników...

Szkoła Podstawowa Nr 3 w Legionowie obrała na swojego patrona Tadeusza Wardenckiego.

W 2004 roku SP 3 im. Tadeusza Wardenckiego została zlikwidowana.

W 2009 roku SP 3 została reaktywowana, ale bez Tadeusza Wardenckiego jako patrona szkoły.

 

Zdjęcie Tadeusza Wardenckiego, kierownika SP 3 w Legionowie, zdjęcie budynku SP 3 z 1948 roku pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie. Sztandar SP 3 również znajduje się w Muzeum Historycznym w Legionowie.

 

Skrzynka na kordach +- 4 metry.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Sztandar SP 3 w Legionowie im. Tadeusza Wardneckiego
Sztandar SP 3 w Legionowie im. Tadeusza Wardneckiego rewers
Tadeusz Wardencki kierownik Szkoly Podstawowej nr 3 w Legionowie rok 1948
Szkoła Podstawowa nr 3 w Legionowie rok 1948
Tarcza SP 3 im. Tadeusza Wardenckiego w Legionowie