Zgodnie z dawnymi planami urbanistycznymi to miejsce miało być przeznaczone na tereny zielone. I tak było. Wzdłuż ulicy Kosmosu ciągnęły się ogródki działkowe, których w ciągu ostatnich lat, niestety, znacznie ubyło. Dzisiaj zwraca uwagę zaledwie kilka nader skromnych altanek. Mieszkańcy z sentymentem wspominają czasy, kiedy Ogrody Kosmosu zachwycały swoim wiejskich klimatem, gdzie można było odpocząć i chociaż na chwilę uciec od szarości dnia codziennego. Nic więc dziwnego, że w projektach zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego na rok 2015 znalazł się pomysł zbudowania siłowni plenerowej w przygotowywanym obecnie dla mieszkańców dzielnicy Włochy parku – Ogrodach Kosmosu. Chodzi o instalację urządzeń, które będą służyły do ćwiczeń, odpoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu w bardzo przyjaznym dla ćwiczących otoczeniu parkowej zieleni.
Już w ubiegłej kadencji władze dzielnicy zaczęły zastanawiać się nad zagospodarowaniem Ogrodu Kosmosu oraz ideą stworzenia w tym miejscu zielonego terenu rekreacyjnego, ogólnodostępnego zarówno dla mieszkańców Włoch jak i całej Warszawy. Powierzchnia tego terenu to ponad 1,5 ha. Z koncepcją zaprojektowania Ogrodów Kosmosu zmierzyli się wykładowcy i studenci SGGW. Ci pierwsi poruszyli nawet ten temat podczas seminarium dotyczącego przyszłości ogródków działkowych w miastach. Urząd Dzielnicy Włochy patronował też warsztatom zajmującym się analizą kilku terenów, na których znajdują się ogródki działkowe, co było jednym z elementów seminarium. Efekt prac warsztatowych w formie prezentacji jest zaskakujący. Niezwykłą kreatywnością wykazali się studenci, którzy w zespołach przygotowali projekty zagospodarowania Kosmosu w ramach swoich prac semestralnych. -Chcieliśmy, by teren Kosmosu integrował jak najwięcej różnych grup społecznych. Stąd znajdziemy tutaj place zabaw w koncepcji ogrodu jordanowskiego dla dzieci, ekologiczną przestrzeń targową, a co najważniejsze centrum sportowe: boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę, siłownie plenerowe, ściankę wspinaczkową i co najważniejsze: profesjonalny skate park – opowiada Michał Wąsowicz, burmistrz dzielnicy Włochy.
Rekonstrukcja istniejącej niegdyś alei kasztanowej, adaptacja istniejących drzew owocowych i hotele dla pszczół, rekreacyjna polana piknikowa i ścieżka edukacyjna z historii dzielnicy oraz platforma widokowa do obserwacji przejeżdżających obok pociągów. Wszystko to zawiera projekt zagospodarowania Ogrodów Kosmosu. Co ciekawe, forma projektu ma być centryczna i nawiązywać do układu słonecznego. Szeroka aleja przypominać ma orbitę, zaś polana centralna ma być odpowiednikiem słońca."
Źródło
Ile z tego wyszło, sami zobaczycie. Ale domyślacie się pewnie, że "wyszło jak zwykle"
Do wpisu potrzebne hasło ! Czytaj opis i pamiętaj na miejscu.
O keszu:
Do przodu podążaj, aż droga zakręci.
Twarzą na wschód stań, i się rozejrzyj.
Poszukaj słupa zardzewiałego,
do polskich kolei należącego.
Podejdź do celu, lecz nie zbyt blisko.
to nie jest jeszcze właściwe słupisko.
Teraz na północ kroki swe skieruj,
bo jesteś już prawie u drogi celu,
powoli zbliż się do następnego słupa...
Na wysokości, trzech metrów, skrzyneczki szukaj.
Wpisu dokonaj na pełnym relaksie,
wszak nikt raczej, nie będzie patrzeć.
Pojemnik odłóż na miejsce,
jak Regulamin przykazał.
I udaj się dalej,
ubranko wymazać.
Wszak, w koło, jest całkiem sporo,
skrzyneczek wszelkich,
małych i wielkich...
Część z nich, jest na kolei,
gdzie człowiek zawsze się jakoś ućwieli...
Ale to już inna jest bajka...
Odpal GiePeeSa i miej ubaw po jajka. (Lub po pachy, jak kto woli).
Do wpisu potrzebne hasło ! Czytaj opis i pamiętaj na miejscu.
Do zaliczenia kesza, potrzebne jest hasło, a jest nim liczba szczebelków w keszowym słupie.
Pozdrawiamy i zapraszamy do zabawy.
CMS & EMI.