W południowej części Kępy Redłowskiej znajduje się dwupoziomowy schron - kompleks stanowiska dowodzenia. Posiadał on własną elektrownię , węglowe filtry, instalację sanitarną, piec.
Zbudowany został w 1957 r. dla 32. Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej.
Schron dowodzenia (potocznie zwany przez nas "elektrownią górną") to ciężki, dwukondygnacyjny obiekt o ścianach grubości 220 cm. Na stropie planowano zamontować stację radiolokacyjną. Poniżej wzgórza zbudowano schron dla elektrowni awaryjnej zapewniającej autonomiczność kompleksu. Schron "dolnej" elektrowni przez wiele lat był dostępny, były w nim nawet 2 skrzynki: OP22E7 oraz OP22A8. Obecnie jego wejście jest zamknięte kratą.
Był on wyposażony we wszystkie urządzenia niezbędne do przetrwania załogi. Posiadał 3 wejścia - z czego 2 poziome oraz 1 szyb do transportu sprzętu.
Schron ten to obowiązkowy punkt na trasie spacerów Kępą Redłowską, nie dla wszystkich a oczywiście dla miłośników militarnych obiektów.
Pierwszy raz do "górnej elektrowni" zajrzałam w 1998 roku, wyglądała wówczas jeszcze schludnie. Potem zamieszkali w niej bezdomni, którzy strasznie zaśmiecili niemal wszystkie pomieszczenia i w wyniku pożaru osmolona została większość pomieszczeń. Pamiętam wizytę pewnej nocy, w maju 2011 roku, gdy całą keszerską ekipą wtargnęliśmy zwiedzić obiekt a panowie leżący wówczas na swoich łóżkach w przytulnym "pokoiku" przy świeczce, ( w dodatku z małym pieskiem, który nas obszczekał )- wycedzili sucho "to nie pora na wizyty". Fakt, dochodziła 4 nad ranem.
Fot.1 - niezliczone ilości opróżnionych butelek po tanim trunku - "wisience", niemalże dywan
Fot.2 - słynne gdyńskie laleczki
Fot.3 - czarny kot spotkany w pomieszczeniu byłych lokatorów
Po opuszczeniu obiektu przez bezdomnych obiekt był w bardzo ciężkim stanie zaśmiecenia, nie nadającym się nawet na dłuższe w nim przebywanie. Obecnie z inicjatywy radnych miasta Gdynia obiekt wysprzątano (górny poziom), więc nadaje się on do zwiedzania. Dolny poziom schronu wygląda nieco gorzej, ale tragedii nie ma, da się zejść
Elektrownia nawet "zagrała" kiedyś (wśród innych, flagowych gdyńskich obiektów), w naszym filmiku o poszukiwaniu skarbów: https://vimeo.com/86749143
Autorka skrzynki podczas rekonesansu w schronie - 7.03.2016r. Fot. Charon7
Skrzynka zainstalowana została w pomieszczeniu z filtrami. Poszukaj go.
Powodzenia!
Kesz w obiekcie niebezpiecznym, uważaj na siebie !!!
Największa Wariatka na Świecie
- Całkowity dystans: 628 km
Tygrysica
- Całkowity dystans: 106 km
Drewniana Zielona Kula
- Całkowity dystans: 26093 km
siersciuchowy kret #2
- Całkowity dystans: 30915 km