Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Spacerkiem po Nakle- Muzeum Ziemi Krajeńskiej - OP8ET5
Spacerkiem po Nakle- Muzeum Ziemi Krajeńskiej
Owner: MaciekBDG
Founder: Mitsubishi
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 63 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 10-03-2016
Date created: 10-03-2016
Date published: 10-03-2016
Last modification: 13-03-2022
51x Found
4x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
79 visitors
35 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Spacerkiem po Nakle nad Notecią- Muzeum Ziemi Krajeńskiej

Nakło nad Notecią (niem. Nakel an der Netze) – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu nakielskiego, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nakło nad Notecią. Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 19 542 mieszkańców.

 

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią – muzeum z siedzibą w Nakle nad Notecią. Placówka jednostka organizacyjną miasta. Jej siedzibą jest pochodzący z XIX wieku spichlerz o konstrukcji szkieletowej.

 

Idea powołania w Nakle muzeum zrodziła się w latach 60. XX wieku. W 1963 roku powstał Komitet Organizacyjny Muzeum Ziemi Krajeńskiej, który w rok później przekształcił się w Krajeńskie Towarzystwo Kulturalne. Otwarcie muzeum nastąpiło 22 lipca 1964 roku, a jego pierwszą siedzibą był budynek przy ul. Gimnazjalnej 2 (obecny Urząd Stanu Cywilnego). W 1967 roku zbiory przeniesiono do Powiatowego Domu Kultury (obecnie Nakielski Ośrodek Kultury, ul. Mickiewicza 3). W latach 80., w związku z sukcesywnym powiększaniem się zbiorów, podjęto decyzję o przeznaczenie na siedzibę muzeum jednego ze spichrzów. Prace remontowe zostały przeprowadzone w latach 1985-1990. Oficjalne otwarcie placówki w nowej siedzibie miało miejsce 3 maja 1990 roku.

Aktualnie w muzeum prezentowana jest stała ekspozycja, poświęcona dziejom miasta oraz ziemi krajeńskiej. Obejmuje ona eksponaty, począwszy od pradziejów (wystawa powstała we współpracy z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy), skończywszy na latach II wojny światowej. Ponadto prezentowana jest bogata kolekcja nakielskich pocztówek, ekspozycja etnograficzna oraz wystawa biograficzna, poświęcona Klemensowi Biniakowskiemu - lekkoatlecie i działaczowi sportowemu. Natomiast w przymuzealnym ogrodzie urządzono lapidarium, w którym eksponowane są m.in. kostki brukowe powstałe z nagrobków pochodzących ze zniszczonego cmentarza żydowskiego oraz dawny kamień graniczny pomiędzy powiatami: Wyrzyskim i szubińskim.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest płatny.

 

Kesz to mikromagnetyk umieszczony w tablicy informacyjnej znajdującej się przed muzeum. Weź coś do pisania. Uważaj na mugoli.

 

 

Nie zapomnijcie spisać litero-cyfry do finału!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 51x Not found 4x Note 1x All entries Show deletions