Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Dębowy dworek - OP8EB2
Eigenaar: malpeczka159159
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 245 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:10 h    Lengte: n/b
Geplaatst op: 15-02-2016
Gemaakt op: 09-02-2016
Gepubliceerd op: 10-02-2016
Laatste verandering: 15-02-2016
16x Gevonden
4x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
45 x Bekeken
12 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: gagu, Harry_Hole
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

O dworze w Ożarowie, każdy obeznany z tematem chyba słyszał. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wypromowanych obiektów tego typu w regionie. Obok takich „hitów” w województwie, jak: pałace w Walewicach i Nieborowie, czy zamek w Oporowie, Ożarów jest punktem docelowym wielu weekendowych wypraw.

Inicjatorem budowy dworu był Władysław Bartochowski herbu Rola – kasztelan wieluński i skarbnik sieradzki. Potwierdzeniem są inicjały fundatora, wyryte w jednej z belek stropu. Znajduje się tam też data budowy – 1757. Dwór stanął w miejscu starszej budowli, znanej z opisu z roku 1669.

W rękach Bartochowskich majątek był do roku 1832. Następnie przeszedł w posiadanie Bąkowskich, a w roku 1881 zakupił go Wiktor Meręż. Rok później dwór przejmuje Niemiec – Henryk Meske. W rękach tej rodziny należał do 1945 roku. Po wojnie majątek wszedł w posiadanie Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Łodzi. Dopiero w latach 1970-1980 zabytek został został gruntownie wyremontowany. Wymieniono wtedy część drewnianych elementów konstrukcyjnych. Od roku 1981 funkcjonuje tutaj Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, będące filią Muzeum Ziemi Wieluńskiej.



Dwór w Ożarowie w czasie odbudowy. Źródło: Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Co oferuje muzeum? Wyposażenie dworu nie jest oryginalne. Przywiezione tu zostało z wielu siedzib ziemiańskich na ziemi wieluńskiej. Odtworzono wnętrza dworów z tamtego okresu. Oglądać można m.in.: salon, sypialnie, salę jadalną i salonik myśliwski. Meble i wyposażenie pochodzą z XVI-XIX wieku. Na uwagę zasługuje późnobarokowy kominek w salonie. Dodatkowo oglądać można portrety szlacheckie, mapy, litografie, oraz... bieliznę damską z tamtego okresu. Celem było stworzenie dla odwiedzającego to miejsce – niemal „wehikułu czas”, aby turysta miał wrażenie, że jest w zamieszkałym dworze w tamtym okresie.

Park dworski założony został na przełomie XVIII i XIX stulecia. W tym czasie miał powierzchnię około 8 hektarów. Na przełomie wieków XIX i XX zmniejszony został o niemal połowę i taki stan zachował się do dzisiaj. Zaznaczyć należy że w okresie PRL park został bardzo zaniedbany. Stracił swój charakter, użytkowany był w niewłaściwy sposób i zniszczony został jego układ wodny. Zachowała się jednak część pierwotnego drzewostanu i wyposażenia. W roku 1996 wpisany został do rejestru zabytków. W roku 1999 powstały plany jego rewitalizacji. Prace trwały do roku 2002, odtworzono też układ wodny ze stawami. Na nowo wytyczone i wybrukowane zostały także trakty parkowe. Aleję wjazdową obsadzono lipami. Zrekonstruowano podjazd, gazon, wzniesiono ogrodzenie. Prace oparto na przedwojennym planie założenia z roku 1923. Do dziś zachowała się altana parkowa, oraz relikt baszty widokowej.

Dwór to budowla drewniana konstrukcji zrębowej. Osadzony został na fundamencie z kamienia i cegły. Kształt budynku zbliżony jest do kwadratu. Jego charakterystyczną cechą są cztery alkierze na rogach, nadające mu swój specyficzny styl. Pod południowo-zachodnią częścią dworu znajduje się piwnica sklepiona kolebkowo. Obiekt wieńczy polski dach łamany, kryty gontem. Ciekawostką jest fakt, że obecnie użytkowane poddasze dworu (mieszczą się tu biura) pierwotnie było puste i miało jedynie potęgować wizualnie wielkość budowli, nadając jej wygląd imponującej rezydencji. Kiedyś wnętrza dworskie nie były takie czyste, a ściany nie tak nieskazitelnie białe, ponieważ... wieczorami oświetlano świecami z których kopcił się dym.

Dziś w Ożarowie odbywają się wszelakie imprezy kulturalne, konferencje, koncerty. Miejsce warte jest odwiedzenia, ponieważ rzadko jest możliwość obejrzenia wnętrz dworskich z tamtego okresu, oraz zapoznania się z życiem mieszkańców siedzib. Większość dworów praktycznie nie posiada już żadnego dawnego wyposażenia. Na uwagę zasługuje fakt z jakim trudem odtworzono założenie w Ożarowie.

Dwór wraz z parkiem ma bardzo nastrojowy charakter, aż szkoda że brakuje tu ławeczek, czy innych miejsc do odpoczynku. Warto jednak to miejsce odwiedzić jako zdecydowanie najbardziej urokliwe w okolicy. Skrzynka znajduje się w parku, pośród dębów z których większość jest pomnikami przyrody, tuż za ostatnim stawem. Znajduje się poza zasięgiem kamer więc ew. podejmowanie w nocy nie powinno nikogo niepokoić. Jeśli główna brama jest zamknięta można swobodnie wejść do parku od strony remizy OSP.

Na start:

-logbook

-ołówek

-aniołek

-złote monety

-GK

-Certyfikaty FTF, STF, TTF

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
To widzę-kesz