Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz wojenny w Inowłodzu - OP8EB0
Właściciel: Efedryna
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 177 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-02-2016
Data utworzenia: 09-02-2016
Data opublikowania: 09-02-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 10-02-2016
62x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
103 odwiedzających
41 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

'Cmentarz z czasów I wojny światowej.
Spoczywają tu głównie żołnierze niemieccy, którzy zginęli w czasie walk toczących się w grudniu 1914 roku w rejonie Inowłodza pomiędzy armią niemiecką, a siłami rosyjskimi.'

Ze szczegółami:

'W grudniu 1914 roku wojska niemieckie zajęły cały obszar z lewej strony Pilicy, aż do Nowego Miasta. Moskale przechodząc przez drugi brzeg rzeki palili i wysadzali w powietrze wszystkie mosty za sobą. W Inowłodzu most został wysadzony 20 grudnia 1914 roku.

Od tej chwili miejscowość znajdowała się w środku linii frontu. Niemcy okopali się silnie na górach i polach inowłodzkich po lewej stronie Pilicy. Moskale zaś mieli za rzeką doskonałe schronienie w dużych lasach państwowych. Górę św. Idziego wraz z kościółkiem Niemcy obrali sobie za punkt obserwacyjny. 23 grudnia 1914 roku padły pierwsze strzały armatnie. Przez cały czas trwania walk Inowłódz przechodził z rąk do rąk. Po całodziennej strzelaninie armatniej nocą wojska rosyjskie przeprawiały się przez rzekę i rozpoczynały ataki na bagnety. Rano znajdowano w ulicach i na rynku Inowłodza całe stosy trupów żołnierzy rosyjskich i niemieckich. Mieszkańcy Inowłodza, którzy nie zdążyli usunąć się z pola walki w porę, całymi dniami i nocami chronili się w piwnicach i dołach. Prusacy po swych pierwszych niepowodzeniach doszli do wniosku, że miejscowa ludność musi potajemnie przekazywać informacje wojskom rosyjskim, znajdującym się za Pilicą.

Niezapomnianym był dzień, w którym oficer niemiecki z szablą w ręku i z odziałem żołnierzy wpadł do piwnicy, gdzie zebranym tam kilkudziesięciu osobom wmawiał, że są szpiegami. Aresztowanych otoczono wojskiem odprowadzono do Tomaszowa, jako podejrzanych. Oczywiście nie obeszło się bez ofiar w ludziach. Po upływie pół roku większość z mieszkańców wróciła do Inowłodza, ale zastali zgliszcza i ruiny. Zostało jedynie kilka domów. Jak wielkie bitwy odbywały się w Inowłodzu świadczą najlepiej straty w ludziach obu walczących stron. Niemcy sami przyznali, że podczas jednej z walk pod Inowłodzem stracili 60.000 żołnierzy. Pola inowłodzkie były tak poorane i zasypane kulami, że mieszkańcy Inowłodza po powrocie, nie mając innych środków do życia, przez kilka miesięcy utrzymywali się ze sprzedaży kul i szrapneli, których całe kosze znosili ze swych pól i łąk. Obie strony rzeki usiane były grobami. W 1916 roku Niemcy przy pomocy mieszkańców Inowłodza, powydostawali wszystkich poległych swoich i Rosyjskich żołnierzy i ich ciała złożyli na cmentarzu wojskowym. Ślady tej okrutnej wojny na długie lata pozostały w Inowłodzu. Z powodu braku mostu na Pilicy zamarł handel i o rozwoju gospodarczym nie mogło być mowy. Dopiero bezpośrednia pomoc Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przyczyniła się do odbudowy zniszczonej miejscowości...' (źródło)

Obrazki/zdjęcia
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 62x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 6x Wszystkie wpisy Galeria