Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Чернобыль (Czarnobyl) - OP8E7F
Łódzki Czarnobyl
Właściciel: Wojstef1
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 190 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 31-01-2016
Data utworzenia: 31-01-2016
Data opublikowania: 31-01-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 02-12-2023
228x znaleziona
4x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 7 obserwatorów
294 odwiedzających
153 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Czarnobyl - całkowicie opuszczone miasto na Ukrainie. Znane głównie z nieodległej elektrowni atomowej w której w 1986 roku doszło do wybuchu reaktora IV. Cała 350-tysięczna ludność zamieszkująca 30 kilometrową strefę została ewakuowana. Na dzień dzisiejszy jest zamieszkała jedynie przez 500 osób które powróciły do swoich dawnych domostw, stalkerów, ochronę placu budowy i kto wie co jeszcze. Drugim najbardziej rozpoznawalnym miejscem po reaktorze jest wesołe miasteczko. To właśnie jego tyczy się ta skrzynka. Przejdźmy do Łodzi.

Lunapark. Powstał w 1974 roku. Wesołe miasteczko zostało zamknięte w połowie stycznia na dobre, a do lutego 2016 roku ma zostać rozebrane całkowicie, kosztem wybudowania strefy rekreacji które większością głosów wygrało w Budżecie Obywatelskim. Znakiem rozpoznawalnym było (i jest nadal) metalowy napis LUNAPARK. Z racji że stan wesołego miasteczka straszył bardziej niż dom strachów położony na jego terenie, postanowiono czterdzieści lat historii zrównać z ziemią. Był pomysł przeniesienia Lunaparku na Retkińskie Błonia przy ul. Konstantynowskiej, lecz do dziś plan stoi bez odzewu. Park miał w swojej nieodległej przeszłości wiele wypadków, lecz tylko kilka było nagłaśnianych

"Dzisiejsi trzydziestoparolatkowie, którzy przychodzą tu z dziećmi przecierają oczy ze zdumienia: nic się nie zmieniło."

"Łódzki lunapark został otwarty w 1974 roku i jak na ówczesne czasy był wyjątkowy. Stworzony został w dużej mierze przez Szwedów. - Przyjechali do Łodzi już rok wcześniej i zaczęli przygotowani - wspomina Henryk Bielecki, karuzelnik i wiceprezes Fundacji Lunapark. Ich urządzenia jak na Polskę były niezłe. Przywieźli ze sobą działające do dziś parasolki i mającą osiem metrów karuzelę gwiazdę z sześcioma gondolami. - Szwedzi mieli duże urządzenia, my uzupełnialiśmy ich ofertę o mniejsze, ale też potrzebne atrakcje - wyjaśnia pan Henryk. Niedługo po otwarciu prywatny przedsiębiorca zbudował w lunaparku pałac strachów. Powstała też kolejka górska. W połowie lat 80-tych powstała wyrzutnia: cztery różnej grubości rury, do których dzieci wrzucają piłki w zamian za punkty i fanty. - Podpatrywaliśmy za granicą co mają inni. Ktoś wypatrzył wyrzutnię i zrobiliśmy ją u siebie. Potem naśladowały ją inne parki w Polsce - mówi Bielecki. Swoje złote lata lunapark przeżywał w latach 70-tych i 80-tych. Do urządzeń ustawiały się gigantyczne kolejki, a wizyta tu była dla łódzkich dzieci atrakcją porównywalną chyba tylko z lodami w Horteksie. Prasa łódzka prześcigała się w doniesieniach o tysiącach gości odwiedzających park rozrywki. W strzelnicach lunaparku można było wygrać prawdziwe papierosy, a nawet szampana. Strzelać chciał prawie każdy. - W tygodniu nie było tak źle, ale w niedziele i święta klienci nie mogli skorzystać ze wszystkich atrakcji, z których chcieli - opowiada Bielecki. Szwedzi zarządzali lunaparkiem przez dwa lata. - Potem zrezygnowali, bo nie wychodzili na swoje - wspomina pan Henryk. Potem lunaparkiem przez lata zarządzały Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, które zarządzało parkami rozrywki w całym kraju. W Łodzi miały biuro na ul. Moniuszki i własną ekipę remontową, która dbała o obiekt."
źródło

42 lata jednego z trzech stacjonarnych wesołych miasteczek w Polsce, odejdzie już w tym miesiącu w zapomnienie.
Na teren Lunaparku nie należy wchodzić. Przyczajone, ale jednak pilnują 2 psy rasy "owczarek niemiecki".

W zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego wygrał projekt zabudowy terenu Lunaparku na plac zabaw i teren rekreacyjny dla rodzin. Na dzień dzisiejszy (tj.09.02.2018), teren jest już ładnie zaopatrzony, pojawiły się nasadzenia i nawet w okresie zimowym przesiaduje tam sporo ludzi. 


O keszu:
Miejsce ukrycia jest bardzo proste. Przed głównym wejściem do Lunaparku stoi 10 ławek. Podpowiedź brzmi: "Patrząc na ZOO na lewo, na Lunapark na prawo". 

PROSZĘ O UPEWNIENIE SIĘ ŻE ODŁOŻYŁEŚ POJEMNIK NA SWOJE MIEJSCE, BY NIE BYŁO WIDOCZNE I SIĘ TRZYMAŁO ODPOWIEDNIO MOCNO!!!

Zdjęcie numer 2 pochodzi ze strony http://digart.img.digart.pl/data/img/vol5/42/36/download/6327169.jpg

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Czarnobyl
A to Łódź :D
Wyciągnij rękę do monitora, a złapiesz :)
Wpisy do logu: znaleziona 228x nieznaleziona 4x komentarz 5x Obrazki/zdjęcia 6x Wszystkie wpisy Galeria