Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Obelisk - OP8E49
czyli zapomniany kawałek historii
Właściciel: szysek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-01-2016
Data utworzenia: 24-01-2016
Data opublikowania: 24-01-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 03-05-2021
54x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
83 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Opis miejsca:

Jadąc ulicą Lubczyńską pomiędzy Dąbiem i Załomiem mijamy kamienny obelisk potocznie zwany Pomnikiem Zasłużonych Meliorantów. Obelisk ten znajduje się nieopodal mostu nad rzeką Chełszczącą. Historia tego obelisku jest ciekawa, więc pokrótce. Pomnik ten stał obok budynku starej szkoły w Załomiu, naprzeciw obecnego kościoła na skrzyżowaniu ulic Lubczyńskiej, Łakowej i Kablowej. W budynku starej szkoły przed wojną także znajdowała się szkoła. Obecnie w miejscu, w którym stał pomnik jest ustawiony kontener na używaną odzież.
Dlaczego więc obelisk został przeniesiony i znalazł się w obecnym miejscu?


Obelisk poświęcony był pamięci wydarzeń najazdu tych terenów przez wojska Napoleońskie w latach 1806-1808 i 1812-1813 lub był pomnikiem żołnierzy niemieckich, którzy zginęli na frontach I wojny światowej 1914-1918. Obie wersje są bardzo prawdopodobne. Pomniki takie znajdowały się w prawie każdej miejscowości. Pomnik II wojnę przeżył w stanie nienaruszonym. W latach 50-tych zginęły łańcuchy okalające pomnik. Prawdopodobnie posłużyły jako obciążnik-kotwica dla łodzi rybackich. Lata 60-te to okres okolicznych wykopalisk skarbów ukrytych przez Niemców. Obelisk niby przypadkowo został przewrócony, ale pod pomnikiem nic nie było. Leżał sobie spokojnie do roku 1977.

We wrześniu 1976 roku zmarła doc. dr hab. Janina Honczarenko. Była pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Rolniczej a po zmianie nazwy Akademii Rolniczej w Szczecinie. W latach 60 i 70 kierowała Katedrą Zoologi oraz Pracownią Ekologii Zwierząt. Napisała ok. 70 publikacji, w tym 22 oryginalnych prac naukowych i 2 skrypty z dziedziny łąkarstwa, owadów i entomofauny glebowej. Prowadziła też szereg badań na łąkach w okolicach Załomia i Pucic. Po jej śmierci Akademia Rolnicza postanowiła uczcić jej pamięć i ufundować tablicę pamiątkową. Miejsce ustawienia tej tablicy miało być związane z miejscami w których prowadziła badania. Wybór padł na Sadlińskie Łęgi, czyli podmokłe łąki nad jeziorem Dąbskim. Podczas rekonesansu zwrócono uwagę na przewrócony obelisk w Załomiu. Powstał pomysł zaadaptowania go jako przyszłego monumentu dla tablicy pamiątkowej. Akademia Rolnicza zwróciła się do ówczesnych władz Szczecina i województwa o pomoc. Wspólnie z Zakładem Melioracji został opracowany projekt adaptacyjny i lokalizacyjny. Pomnik usytuowano nad rzeczką Chełszcząca przy ulicy Lubczyńskiej. Prace związane z przetransportowaniem obelisku na nowe miejsce, oraz skucie niemieckich krzyży i montaż nowych tablic powierzono Spółce Wodnej Załom-Pucice. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonano w rocznicę śmierci Janiny Honczarenko, we wrześniu 1977 roku. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz Szczecina, województwa szczecińskiego, Goleniowa, oraz przedstawiciele PZPR. Na pomniku były umieszczone dwie tablice. Jedna była poświęcona Janinie Honczarenko, a druga zawierała informację o melioracji okolicznych łąk jaka miała miejsce w latach 70-tych.

Obie tablice wkrótce po odsłonięciu pomnika zostały skradzione. Cóż, pomnik stał na uboczu, tablice były z brązu, a metale kolorowe były w cenie… Zakład Melioracji odtworzył swoją tablicę, ale znów została skradziona.
Dziś, po 35 latach już mało kto pamięta historię tego pomnika. Nazwisko Janiny Honczarenko poszło w niepamięć, a ludzie przemianowali ten pomnik jako Zasłużonych Meliorantów.

Zaczerpnięte z: http://wielgowo.pl/?p=5080

 

Opis skrzynki:

23-02-2021: Zmiana miejsca ukrycia

Kesz ukrył blisko strumienia/rzeczki w korzeniu rozwidlającego się u góry drzewa. Proszę dobrze maskować.

Kesz jest zakopany.

Rękawiczki przydatne.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Obelisk dawniej
Obelisk obecnie
spojler
Wpisy do logu: znaleziona 54x nieznaleziona 1x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 4x Wszystkie wpisy Galeria