Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mostek w Wenecji nad Gąsawka River - OP8E48
Na szlaku drogowo, kolejowo - kajakowym
Właściciel: Leo48
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 77 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 24-01-2016
Data utworzenia: 24-01-2016
Data opublikowania: 24-01-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 16-05-2016
13x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
3 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

          Po zwiedzeniu Muzeum Zamek Wenecja oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej, udając się w kierunku Biskupina drogą wiodąca wokół jeziora, w niewielkiej odległości przekraczamy drogowo-szynową przeprawę na rzece Gąsawce. Od tego miejsca szlak kolejowy zaczyna się lekko wznosić i na tym odcinku często ścigam się z kolejką na moim rowerze. Oczywiście zawsze wygrywam bo ten odcinek sprawia niejaką trudność zarówno lokomotywkom spalinowym, jak i sędziwemu parowozikowi Px 38 805 "Leon". Zabytkowy parowozik nazwano tak na cześć nieżyjącego już Leona Lichocińskiego, człowieka legendy, uznanego za "króla pałuckich przewodników".

          Rzeka Gąsawka na tym odcinku stanowi krótki łącznik między jeziorami Weneckim i Biskupińskim. Jest w tym miejscu bardzo płytka i dlatego tuż przy mostku ułożony był z kamieni próg rzeczny, spiętrzający wodę na tyle, by kajaki wystarczyło przenosić jedynie o parę metrów i dalej można było wiosłować. Jednak rok 2015 przyniósł taką suszę, że obniżenie poziomu wód zagroziło, znajdującym się po drugiej stronie jeziora, wykopaliskom w Biskupinie. Falochrony i pomosty w części znajdującej się poniżej lustra, były dotychczas przez wodę naturalnie zakonserwowane. Odsłonięte, z dostępem tlenu zaczynały butwieć. Dyrektor Muzeum Archeologicznego podjął dramatyczną decyzję spiętrzenia wody przez podwyższenie progu na Gąsawce. Tym samym poziom od strony Jeziora Weneckiego obniżył się jeszcze bardziej, odsłaniając miejscami kamieniste dno i uniemożliwiając kajakowe przeprawy między jeziorami. Być może  w latach kolejnych aura okaże się dla kajakarzy łaskawsza i poziom wód wróci do poprzedniego stanu.

          Z tym miejscem wiąże się pewien zabawny epizod, którego kiedyś byłem świadkiem pomagając w obsłudze medialnej spływu na 50 kajaków. Otóż na przeprawie w przeciwną stronę pojawiły się cztery dzielne niewiasty płynące dwoma kajakami i zademonstrowały absolutnie nowatorską technikę nawigowania między akwenami, będącą typowym "kobiecym podejściem do problemu". Polegało to na optycznie-akustycznym nawiązaniu łączności pomiędzy błądzącą w szuwarach jednostką pływającą i naprowadzającym "nawigatorem" na lądzie. Może nie było to całkiem profesjonalne, ale okazało się wystarczająco pomysłowe i skuteczne.

Obrazki/zdjęcia
Mostek po stronie kolejowej
Próg rzeczny dawniej
Ruch bywał jak na Marszałkowskiej
Na przeprawie
Pojawili się ludzie i maszyny
A było tak fajnie...
"Król jest tylko jeden"
Łatwiej już nie można