Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[Wilda] Kino Wilda [luk34] - OP8E2Y
moje ulubione kino
Właściciel: luksta
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 78 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 19-01-2016
Data utworzenia: 19-01-2016
Data opublikowania: 19-01-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 07-06-2017
56x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
97 odwiedzających
34 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Offset cache  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zostało wybudowane w 1962 r. Na początku 1999 r. przeszło generalną modernizację, w kwietniu 2005r. zaprzestało jednak regularnej działalności filmowej z powodów ekonomicznych. Następnie sala projekcyjna kina "Wilda" wykorzystywana była do różnego typu przedstawień, w czasie ferii zimowych 2006 r. wyświetlano w niej bajki dla dzieci. Obecnie w budynku mieści się dyskont spożywczy sieci Biedronka. Po kinie pozostał napis "Kino Wilda" na bramie wjazdowej na dziedziniec budynku oraz umieszczony nad wejściem w 2014 neon.

Do czasu powstania "Multikina" było jedynym po wojnie nowym kinem w Poznaniu. Posiadało widownię z balkonem na 760 miejsc, gigantyczny, przeszklony holl i nowoczesną, wentylację grawitacyjną. Zimą sala ogrzewana była przy pomocy nadmuchu ciepłego powietrza, a holl kina był tak duży, że organizowano w nim zabawy sylwestrowe. To właśnie tu narodził się DKF "Absolwent". W kinie "Wilda" odbywały się na początku lat 90. Poznańskie Premiery Filmowe m.in. polska prapremiera filmu Filipa Bajona "Poznań 56".

Na początku nowych czasów kino "Wilda" zostało wyposażone w unikalny w tamtych czasach system odtwarzania dźwięku Digital Dollby Surround. Było to kilka lat wcześniej zanim wybudowano 1998 roku pierwsze w Polsce kino wielosalowe -"Multikino" przy ul. Królowej Jadwigi. Ten nowomodny, wielosalowy obiekt odebrał "Wildzie" palmę pierwszeństwa. Rok później państwowi właściciele "Wildy" przeprowadzili gruntowny remont obiektu. Wymieniono fotele, wykładziny akustyczne na ścianach, ekran oraz sprzęt nagłaśniający. Po remoncie kino posiadało najwyższy europejski standard oraz wieloletnią tradycję. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że posiadało najlepszą markę. W kilka lat później Urząd Marszałkowski przejął zarządzanie nad kinem i jego mało konkurencyjnym państwowym właścicielem.

Jeszcze przez kilka miesięcy 2006 r. Wilda broniła się przed bankructwem, m.in. dzieląc działalność filmową z pokazami kabaretowymi. Nieskutecznie.

W sierpniu 2006 r. syndyk masy upadłościowej zdecydował się ogłosić przetarg na zakup budynku. - Zgłosił się tylko jeden oferent, który kupił kino za cenę wywoławczą.

Dziś o tym, że pierwsze powstałe po II wojnie kino w Poznaniu, niegdyś nie spełniało roli handlowej, przypomina jedynie neon zawieszony na budynku oraz brama wyjściowa.

Kamienica w której mieściło się Kino "Wilda". Po prawej stronie od dawnego wejścia do kina znajduje się brama z zachowanym szyldem z nazwą kina przez którą widzowie wychodzili z kina. Zdjęcie zrobiono w dniu 27 września 2011 roku.

http://poznan.wikia.com/wiki/Kino_Wilda


Skrzynka - stojąc przed kinem musicie znaleźć bramę wyjściową z kina - w prawo lub w lewo - kto bywał ten ma łatwiej ;-). Ukryta w ruchliwym miejscu więc proszę o ostrożne podejmowanie. Nie zaszkodzi zastosować zasadę ZERO. Logbook zawiera część kordów do skrzynki finałowej. Nie zapomnij spisać!

Obrazki/zdjęcia
kino czy biedrona
ostatni neon
najlepsza (moim zdaniem) sala w Poznaniu na ten czas
a po seansie…
Wpisy do logu: znaleziona 56x nieznaleziona 3x komentarz 0x Wszystkie wpisy