Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Turbina parowa przy ITC PW - OP8DZE
Turbina parowa TC-25 przy Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej
Eigenaar: Arcio
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 114 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 10-01-2016
Gemaakt op: 10-01-2016
Gepubliceerd op: 10-01-2016
Laatste verandering: 01-03-2022
111x Gevonden
3x Niet gevonden
7 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
128 x Bekeken
79 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: zueira
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Jest to moja pierwsza skrzynka, dlatego postanowiłem ją założyć w miejscu dla mnie szczególnym, jakim jest gmach Instytutu Techniki Cieplnej, będący częścią Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, popularnie zwanego MELem. To właśnie tu spędziłem większość z 5 lat studiów, miałem tu większość zajęć, tu znajduje się również pokój mojego koła naukowego (SKNEN) w którym przesiadywaliśmy z kolegami w trakcie okienek i po zajęciach. Gmach ITC został w 2015 roku wpisany do rejestru zabytków. Stało się to kilkanaście miesięcy po otworzeniu nowego wejścia do gmachu, które było robione z przerwami przez 3 lata, co pozwoliło studentom MELu na lepsze poznanie tyłów instytutu. Przy okazji otwarcia nowego wejścia, po jego lewej stronie ustawiona została turbina parowa (a właściwie jej wirnik).

Inicjatorem budowy Gmachu Techniki Cieplnej był prof. Bohdan Stefanowski, który budowę gmachu nadzorował sam i część kosztów pokrył z własnej kieszeni. Legendą jest historia według, której prof. Stefanowski otrzymał środki na budowę gmachu po wygranej w szachy z Bolesławem Bierutem. Budowę gmachu rozpoczęto w 1951 roku, zaś od 1954 roku gmach stał się miejscem pracy dla naukowców zajmujących się techniką cieplną. Instytut Techniki Cieplnej jako instytucja powstał w 1961r., zaś prof. Stefanowski nigdy nie został jego dyrektorem ponieważ w 1960r. został zmuszony do przejścia na emeryturę. Jednak w dowód uznania za trud pracy włożony w utworzenie instytutu od 1982 Instytut Techniki Cieplnej nosi imię jego twórcy.

Poza widocznym z ulicy Nowowiejskiej budynkiem biurowo-dydaktycznym, w skład gmachu wchodzi duża aula T1 oraz dwie hale warsztatowe, w których umieszczone są laboratoria. Na tyłach widoczna jest również chłodnia kominowa, która była częścią małej elektrowni, instalacji dydaktycznej działającej na potrzeby zajęć laboratoryjnych.

Znajdujący się przed gmachem wirnik turbiny parowej przyciąga wzrok przechodniów i jest świetnym materiałem dydaktycznym dla studentów Energetyki. Turbina ta pracowała przez 40 lat (1965-2005) w EC Żerań, a została wyprodukowana w fabryce turbin ZAMECH w Elbągu. Wirnik składa się z wału oraz 21 stopni, które wprawiają wirnik w ruch obrotowy.

Jak działa ta turbina parowa? Para wodna o ciśnieniu 8,8 MPa, temperaturze 535 st.C i w maksymalnej ilości 50,5 kg/s wchodzi na zawór regulacyjny turbiny. Z tego zaworu para kierowana jest na dwa stopnie regulacyjne (patrząc na wirnik od ulicy, po prawej). Następnie para wodna przepływa po kolejnych stopniach (w lewo) zmniejszając ciśnienie i temperaturę (spadek tych parametrów ma związek z oddawanie energii do napędu wirnika). Z powodu zwiększania się objętości pary wodnej konieczne jest by kolejne stopnie stawały się coraz większe).

By jednak to było możliwe konieczne jest zamknięcie wirnika turbiny w kadłubie, na którym znajdują się stopnie kierownicze, które zmieniają kierunek przepływu pary, zmniejszają jej ciśnienie i zwiększają prędkość. To właśnie dzięki zwiększaniu prędkości pary na stopniach kierowniczych możliwe jest napędzanie wirnika. Na naszym wirniku możemy znaleźć dwa rodzaje stopni: akcyjne i reakcyjne. Reakcyjne odbierają od pary energię kinetyczną i podobnie jak kierownice rozprężają parę, przez co konieczne jest by stopnie te miały budowę bębnową. Ten typ stopni jest widoczny na dwóch stopniach regulacyjnych. Akcyjne nie rozprężają pary, jedynie odbierają od niej energię kinetyczną. Dzięki braku różnicy ciśnień po między stronami stopnia mają one budowę tarczową z widocznymi otworami.

Skrzynka to mikromagnetyk. Znajduje się gdzieś na wysokości pierwszych stopni akcyjnych.

Proszę o dokładne odkładanie skrzynki na miejsce w którym się znajdowała. TO WAŻNE

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Turbina w pełnej okazałości
Spoiler 1