Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Ruiny na górce - OP8DS9
Pilczyca i okolica
Eigenaar: gagu
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 249 meter NAP
 Provincie: Polen > świętokrzyskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 27-12-2015
Gemaakt op: 27-12-2015
Gepubliceerd op: 27-12-2015
Laatste verandering: 27-12-2015
35x Gevonden
1x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
65 x Bekeken
30 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

W XVII w. właścicielami dóbr: Skąpe, Pilczyca Zaleśna, Ruda, Góry Mokre i Suche, Wólka i Borowa była rodzina Łąckich. Wielmożny Krzysztof de Nadole Łącki, fundator kaplicy św.Barbary, był synem Anny z Ramsowiczów, która po śmierci pierwszego męża poślubiła Jana Chryzostoma Paska, komornika królewskiego i pamiętnikarza.

Córka dziedzica, Magdalena Łącka wyszła za mąż za 1731 Tomasza Zarembę z Ziemi Sieradzkiej, dając początek rodu Zarembów w Pilczycy.

Natomiast majątek Skąpe oddziedziczyła córka Barbara i jej mąż Szczepan(Stefan) Zakrzewski. Od 1785 majątek był w posiadaniu Dominika Kielczewskiego, który zbudował Wielki Piec Hutniczy obsługiwany przez specjalistów z Prus, o czym świadczą liczne nazwiska niemieckobrzmiące osób wyznania protestanckiego w księgach parafialnych.

Dwór Skąpski stał na wysokim poziomie. Gościli w nim przedstawiciele znanych rodów szlacheckich, zatrudniano liczną służbę, a także kapelana, nauczyciel tańca i mistrza fortepianu.

W latach 30-tych zakłady hutnicze w Skąpem weszły w skład Staropolskiego Okręgu Przemysłowego za sprawą absolwenta Akademii Górniczej Stanisława Staszica w Kielcach, inżyniera Jacka Lipskiego herbu Grabie, który przejął w 1832 r. majątek w dzierżawę, a trzy lata później kupił go od Tomasza Kielczewskiego. Nowy właściciel znacznie rozbudował Zakład Hutniczy, uruchomił fabrykę maszyn rolniczych zatrudniającą ok.300 robotników. Nie zaniedbywał również gospodarstwa rolnego, zastosował system drenów na polach w Skąpem. Kierował też budową nowego, murowanego kościoła parafialnego w Pilczycy. Z pierwszego małżeństwa z Florentyną Babską miał dwóch synów: Budzisława i Gabriela (od ich imion pochodzą nazwy miejscowości: Budzisław i Gabrielów), z drugiego córkę Apollonię. Zmarł w 1873 roku i został pochowany w rodzinnym grobowcu w Pilczycy.

Po zamknięciu Fabryk Żelaznych na jej miejscu założono fabrykę drzewną, w której wyrabiano sztyfty do butów. Gdy i ta stała się nieopłacalna, w jej murach utworzono gorzelnię.

Można odnieść wrażenie, że wraz z upływem XIX wieku, zakończył się okres świetności przemysłowej majątku, który przechodził z rąk do rąk, nie mając szczęścia do dobrego zarządcy. Kolejnymi jego właścicielami byli: Kazimierz Wojtkowski, hr. Aleksander Czapski, Henryk Bloch, Stanisław Celiński.

Ok. 1907 roku do Dworu Skąpskiego wprowadził się nowy dziedzic Teofil Rytel z małżonką Zofią z d. Henig Michaelis oraz córką Stanisławą. W Skąpem w 1909 urodziła się ich druga córka Irena Teofila. Pan Rytel dał nazwę wsi Rytlówka (obecnie Rytlów), a na cześć żony nazwano wieś leżącą po przeciwnej stronie dworu: Zofiówka.
Następnie majątek był w rękach Władysława Kierdey-Zamoyskiego, dalekiego kuzyna hrabiego Władysława Zamojskiego- dziedzica Pilczycy i Ruda.

Do dziś krążą opowieści o jego hulaszczym trybie życia i o tym, że jakoby musiał oddać majątek za długi karciane. Z dokumentów natomiast dowiadujemy się, że w 1933 sprzedał go za 51 tys. złotych Janowi i Eugenii Sokołowskim. Folwark „Sokołów” przejęto na Skarb Państwa w 1950.

Źródło: pilczyca.org

Co do kesza:

Pojemnik wielkości normalnej, ukryty tradycyjnie.

Kesz, to raczej nakładka kesza Dzejbiego, który się zarchiwizował. Po konsultacji z założycielem, posadziłem własnego.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 35x Niet gevonden 1x Opmerking 2x Afbeelding 1x Alle logs Galerij