Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
GO WRO - sasanki - OP8DD9
Owner: krogulec
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 129 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-11-2015
Date created: 22-11-2015
Date published: 22-11-2015
Last modification: 06-03-2019
58x Found
5x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
52 visitors
44 x rated
Rated as: Good
2 x recommended
This cache is recommended by: Lenser, Lumen
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrzynka jest częścią projektu "Geocachingowa Obwodnica Wrocławia" wzdłuż żółtego szlaku dookoła Wrocławia im. dr Bronisława Turonia

Nieopodal przebiegającego lasem odcinka szlaku, w pobliżu dzikiego wyrobiska piasku, w odległości ok. 1,5 km na zachód od centrum wsi Mrozów, u podnóża tzw. „Górki Mrozowskiej” występuje, jedno z nielicznych w Polsce, stanowisko sasanki łakowej. Obszar występowania sasanki zajmuje powierzchnię 0,16 ha. Utworzony użytek ekologiczny ma chronić sasankę łąkową, będącą rzadkim gatunkiem roślinnym.

Pierwsza wzmianka o występowaniu tego rzadkiego, zagrożonego gatunku pochodzi z 1903 roku. W roku 1980 w projekcie rezerwatów przyrody województwa wrocławskiego i legnickiego postulowano o objęcie ochroną tego stanowiska. Wzgórze i teren wokół niego w latach 70 był bezleśny. Znajdowały się tu pastwiska i łąki. Następnie obszar ten zalesiono sosną, a od zachodu świerkiem. Nie zalesiono jedynie wierzchołka i północno-wschodniego zbocza. Ustawiono tu także wieżę triangulacyjną (określającą współrzędne topograficzne terenu). Wyrastający tu drzewostan zasłonił rządnej światła sasance dostęp do promieni słonecznych, co w rezultacie spowodowało niemal całkowite jej wyginięcie. Przez kilkanaście sezonów wegetacyjnych nie stwierdzano pojawiania się tej byliny z rodziny jaskrowatych. W międzyczasie miejscowa ludność zaczęła dziko eksploatować piasek do celów budowlanych, w wyniku czego przestał istnień szczyt Mrozowskiej Górki. Powstało tu zagłębienie. Szczyt wznoszący się 130 m n.p.m. obniżył się do 122,6 m przy wierzchowinie skarpy. Dzikie wyrobisko piasku dość szybko zamieniono w dzikie wysypisko śmieci. W roku 1992 podczas przeprowadzanych badań terenowych związanych z inwentaryzacją chronionych gatunków roślin i zwierząt w gminie Miękinia stwierdzono, że wśród stosów śmieci rosną sasanki łąkowe. Miejscowa ludność nie zdawała sobie sprawy, że jest to tak unikatowa roślina w skali kraju. Nieliczne stanowiska sasanki łąkowej w Polsce stwierdzono, poza Mrozowem, tylko w 3 miejscach, w okolicy Ogorzelca i Turowa w Górach Dalkowskich w regionie legnickim i koło Złota w rejonie pilskim. W miejscowości Brodno (gm. Środa Śląska), na północ od starorzecza, na piaszczystym wzgórzu również występowały sasanki łąkowe odmiany czarnej, które niestety wyginęły. Rośliny prawdopodobnie zostały wyrwane.

O keszu:

Mikro pojemniczek, ukryty nisko. W środku zawiera tylko logbook. BYOP !

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints