Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
GO WRO - sasanki - OP8DD9
Właściciel: krogulec
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 129 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-11-2015
Data utworzenia: 22-11-2015
Data opublikowania: 22-11-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 06-03-2019
58x znaleziona
5x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
51 odwiedzających
44 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Lenser, Lumen
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka jest częścią projektu "Geocachingowa Obwodnica Wrocławia" wzdłuż żółtego szlaku dookoła Wrocławia im. dr Bronisława Turonia

Nieopodal przebiegającego lasem odcinka szlaku, w pobliżu dzikiego wyrobiska piasku, w odległości ok. 1,5 km na zachód od centrum wsi Mrozów, u podnóża tzw. „Górki Mrozowskiej” występuje, jedno z nielicznych w Polsce, stanowisko sasanki łakowej. Obszar występowania sasanki zajmuje powierzchnię 0,16 ha. Utworzony użytek ekologiczny ma chronić sasankę łąkową, będącą rzadkim gatunkiem roślinnym.

Pierwsza wzmianka o występowaniu tego rzadkiego, zagrożonego gatunku pochodzi z 1903 roku. W roku 1980 w projekcie rezerwatów przyrody województwa wrocławskiego i legnickiego postulowano o objęcie ochroną tego stanowiska. Wzgórze i teren wokół niego w latach 70 był bezleśny. Znajdowały się tu pastwiska i łąki. Następnie obszar ten zalesiono sosną, a od zachodu świerkiem. Nie zalesiono jedynie wierzchołka i północno-wschodniego zbocza. Ustawiono tu także wieżę triangulacyjną (określającą współrzędne topograficzne terenu). Wyrastający tu drzewostan zasłonił rządnej światła sasance dostęp do promieni słonecznych, co w rezultacie spowodowało niemal całkowite jej wyginięcie. Przez kilkanaście sezonów wegetacyjnych nie stwierdzano pojawiania się tej byliny z rodziny jaskrowatych. W międzyczasie miejscowa ludność zaczęła dziko eksploatować piasek do celów budowlanych, w wyniku czego przestał istnień szczyt Mrozowskiej Górki. Powstało tu zagłębienie. Szczyt wznoszący się 130 m n.p.m. obniżył się do 122,6 m przy wierzchowinie skarpy. Dzikie wyrobisko piasku dość szybko zamieniono w dzikie wysypisko śmieci. W roku 1992 podczas przeprowadzanych badań terenowych związanych z inwentaryzacją chronionych gatunków roślin i zwierząt w gminie Miękinia stwierdzono, że wśród stosów śmieci rosną sasanki łąkowe. Miejscowa ludność nie zdawała sobie sprawy, że jest to tak unikatowa roślina w skali kraju. Nieliczne stanowiska sasanki łąkowej w Polsce stwierdzono, poza Mrozowem, tylko w 3 miejscach, w okolicy Ogorzelca i Turowa w Górach Dalkowskich w regionie legnickim i koło Złota w rejonie pilskim. W miejscowości Brodno (gm. Środa Śląska), na północ od starorzecza, na piaszczystym wzgórzu również występowały sasanki łąkowe odmiany czarnej, które niestety wyginęły. Rośliny prawdopodobnie zostały wyrwane.

O keszu:

Mikro pojemniczek, ukryty nisko. W środku zawiera tylko logbook. BYOP !

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.