Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Trzonolinowiec - OP8DBE
Naj... brzydszy budynek Wrocławia
Owner: Harry_Hole
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 119 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 20-11-2015
Date created: 20-11-2015
Date published: 20-11-2015
Last modification: 08-03-2023
197x Found
8x Not found
3 notes
watchers 6 watchers
291 visitors
135 x rated
Rated as: Excellent
39 x recommended
This cache is recommended by: AgataKK, AldonaH, ankos, atris, Aynsley, bamba, Bartek111, carr, chinczyk, Czarodziej, dziadek72, ELF-HUNTER, FishBeat, ForgottenSilesia, fredzio, gura, izeq, Jeździec, KEISOR, kowalma, krogulec, lupi, Maleska, mirtis, mixen6, Okorzec, palinq, Phoebe, plus_Amelka, Psikiszek, Pyssio, Szemkel74, Tris, uhuhu, unkas, Wieszczu, Wiksmartos12, wipi2, Zawsze25
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Trzonolinowiec, czasem nazywany też „wisielcem” – modernistyczny budynek we Wrocławiu przy ul. Tadeusza Kościuszki72 (róg ul. Dworcowej), zbudowany w latach 1961-1967. Trzonolinowiec ma 11 kondygnacji, na których mieszczą się 44 mieszkania.

Budynek powstał na podstawie projektu Andrzeja Skorupy i Jacka Burzyńskiego. Jest to jeden z niewielu tego typu budynków w Europie, podstawą jego konstrukcji jest żelbetowy trzon, przenoszący pionowe obciążenia ściskające na podstawę budynku. Na nim osadzone są stropy w postaci kwadratowych platform zawieszonych (w początkowej konfiguracji) na dwunastu stalowych linach. Liny – elementy rozciągane zamocowane są do szczytu trzonu i przenoszą na niego ciężar stropów, są także zakotwione na poziomie parteru dla usztywnienia konstrukcji. Najniższe piętro zawieszone jest nad niezabudowaną przestrzenią wokół trzonu. W przeciwieństwie do tradycyjnych budynków, które budowane są od dołu, trzonolinowiec budowany był od najwyższego piętra. Poszczególne kondygnacje, zbudowane na poziomie parteru z gotowych prefabrykatów, podnoszone były przez siłowniki hydrauliczne.

Budynek wywołuje mieszane wrażenia estetyczne, budzi kontrowersje i obrasta legendami. Jego sympatycy podkreślają unikalność i niezwykłość konstrukcji, wrażenie „zawisania” w powietrzu. Przeciwnicy krytykują elewację budynku oraz niestaranne wykończenie. Bezpośrednie otoczenie budynku jest obecnie (2014) mocno zaniedbane.

Wisząca na linach konstrukcja, ku oburzeniu konstruktora, została w roku 1974 usztywniona (projekt wzmocnienia trzonolinowca powstał na Politechnice Wrocławskiej). Liny obudowano betonem, a na parterze wzmocnione stalowymi słupami. Wymienione zostały również ściany osłonowe i wewnętrzne. Obecnie nie jest to już więc budynek wiszący, a de facto szkieletowy.

Daleki od wygody i pełen usterek, budynek ten zyskał jednak tytuł Domu Roku 1967. Przedwczesna śmierć współtwórcy budynku, Jacka Burzyńskiego (zginął na polowaniu) dała początek pogłosce, jakoby popełnił on w związku z nim samobójstwo. W trzonolinowcu lokowano artystów wrocławskich scen. W początkach swej kariery mieszkali tu m.in.Bogusław Linda i Krzysztof Globisz. Dziś mieszkają w nim głównie przyjezdni studenci.

To nam mówi ciocia Wiki ;P

 

O KESZU:
Pojemnik nie jest wodoszczelny(bezpośrednio nic na niego nie leci), więc logbook może zaciągać wilgoć.
Sprawdź czy dobrze zamknąłeś.
Skrzynka nie jest niebezpieczna, ale lepiej nie pokazuj dzieciakom.
Przy szczypcie wyobraźni można podejmować 24h na dobę.
Zabierz coś do pisania!
Maskowanie mam tylko jedno po spaleniu posadzę zwykły epen, więc ostrożnie!
 

Od autora:

Według mojej oceny jest to jeden z najbrzydszych budynków Wrocławia.

Z tego miejsca pragnę podziękować pracodawcy za udzielenie potrzebnych materiałów, sprzętu oraz czasu do stworzenia tej skrzynki (proszę was o dyskrecje-podziękowania nie muszą do niego dotrzeć ;P).

Wszędzie widzą cię mugole! Podejmuj bardzo ostrożnie!

Ciesze się, że moge komuś sprawić przyjemność więc proszę odkładać i maskować tak jak powinno być, aby inni też mogli czerpać z kesza radość.

 Życzę powodzenia!

Pictures
brzydal
konstrukcja
trzon