Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kino Końkret - OP8DAR
skarb (u) wozaków
Właściciel: p_nowik
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 519 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-11-2015
Data utworzenia: 19-11-2015
Data opublikowania: 22-11-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 22-11-2015
22x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
76 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Chochlik., Dadinki, Marceli_Z, Wrzos
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  GeoHotel  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W 2015 roku w Zatwarnicy, w budynku byłej stajni - jednym z elementów dawnego Parku Konnego w Zatwarnicy, powstało Kino studyjne "Końkret". Można tu obejrzeć niemal kultowe, bieszczadzkie filmy: "Wolna sobota", "Kino objazdowe", "Hasło", które były kręcone m.in. w tym miejscu (oglądanie filmu w miejscu, gdzie był kręcony sprawia niezwykłe wrażenie!). W kinie znajduje się wystawa stała dotycząca historii zatwarnickiego parku konnego, ścieżka dendrologiczna, pracownia artystyczna "Na Dwie Ręce" i kawiarnia, gdzie można napić się pysznej herbaty - mieszanki herbat czarnych lub zielonych z ziołami i suszonymi owocami, zbieranymi na pobliskich terenach.

Czym właściwie były parki konne? Po co były tworzone? W trudno dostępnych terenach, takich jak Bieszczady, konie były wykorzystywane do pracy przy tzw. zrywce, czyli transporcie drewna z miejsca pozyskania do miejsca załadunku. To w parkach konnych wozacy trzymali swoje konie. Tam odpoczywały, były karmione i podkuwane. Było takich miejsc w Bieszczadach kilkanaście. Z piętnastu byłych parków konnych zbudowanych w Bieszczadach na przełomie lat 50-ych i 60-ych, tylko budynki z tego w Zatwarnicy przetrwały do dzisiaj, w tym stajnia oraz kuźnia. Dzięki zapałowi i determinacji Gospodarzy ten ciekawy element historii Bieszczad został uratowany przed zapomnieniem i zniszczeniem.

Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca, bo jego klimat jest niepowtarzalny, a każda chwila w której człowiek uświadamia sobie, że znajduje się w dawnej stajni, wzmaga uczucie niesamowitości tego miejsca!

Skrzynka ukryta jest wewnątrz budynku, dostępna jest przede wszystkim przy okazji projekcji filmów (aktualne informacje o terminach wyświetleń - profil facebookowy Kina Końkret). Jednak będąc w pobliżu po prostu odwiedźcie to miejsce. Gospodarze dbają o to, żeby obiekt był stale dostępny, niekoniecznie tylko w związku z projekcją filmów. Szukajcie po lewej stronie, pomiędzy wystawą o parku konnym a ścieżką dendrologiczną, wewnątrz drewnianego* na ścianie. Skrzynka jest również geohotelem. W dobrym tonie jest zostawić GeoKreta w zamian za jednego zabranego.

Kesz założony wspólnie z joju i dzięki uprzejmości Gospodarzy.

 

Do opisu wykorzystano informacje ze stron:
http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/postawy/item/44161-jak-daleko-jest-od-konia-do-kina-jak-powstawal-konkret-w-zatwarnicy-w-bieszczadach
http://www.lutowiska.pl/kino-studyjne-konkret

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Park Konny