Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
"Roztańczony" most - dalsze losy - OP8CAX
W sąsiedztwie pałacu w Lubostroniu
Właściciel: Leo48
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 71 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-09-2015
Data utworzenia: 25-09-2015
Data opublikowania: 25-09-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 07-02-2018
61x znaleziona
2x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 1 obserwatorów
91 odwiedzających
42 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
       Lubostroń znany jest z klasycystycznego pałacu hrabiego Fryderyka Skórzewskiego. Można tam dojechać przez Pturek lub przez Załachowo. Ta druga trasa jest znacznie ciekawsza z uwagi na oryginalny most na rzece Noteć. Płynąca dołem rzeka jest na tym odcinku bardzo uczęszczanym szlakiem kajakowym. Postanowiłem tu właśnie założyć kolejną skrzynkę na moich pałuckich szlakach rowerowych.

       Pod kołami roweru, a samochodu szczególnie, czuło się zawsze podskakiwanie desek bowiem nawierzchnia tego mostu jest drewniana, a tylko wzmocniona stalowym belkowaniem oraz zawieszona między dość solidnymi stalowymi konstrukcjami bocznymi. Jednak ta "roztańczona" nawierzchnia sprawia, że oczyma wyobraźni zawsze widzę gwoździe wyskakujące wysoko ponad deski.

       Most jest dziełem wojskowej inżynierii sprzed 40 lat. Jego techniczny stan pogarszał się z roku na rok ponieważ nośność przeprawy, mimo ograniczenia do 12 ton, była stale przekraczana przez wielkie 30-tonowe ciężarówki. W ostatnich latach wystąpiło zjawisko "falowania" nawierzchni, grożące wręcz zawaleniem mostu. Stało się to, co się stać musiało. W roku 2014 most czasowo wyłączono z ruchu, dokonano niezbędnego remontu, a nośność ograniczono do 5 ton. Ograniczenie wsparto pionowymi przegrodami z niskich barier, ograniczającymi pas ruchu do szerokości uniemożliwiającej wjazd pojazdów wielkogabarytowych.

       Rowerzysta lub turysta w samochodzie osobowym może ten most obejrzeć podjeżdżając od strony Żnina przez Murczyn i Załachowo. Natomiast autokarem do Lubostronia można dojechać jedynie przez Pturek. Jednak od strony Lubostronia do mostu jest zaledwie kilometrowy spacerek, do którego serdecznie zachęcam.

 

7.02.2018

       Opisany wyżej remont okazał się niewystarczający i mimo ograniczeń, most nadal był nadmiernie "ruchomy". Udało się pozyskać kolejne fundusze i w roku 2017 most poddano całkowitej przebudowie. Obecnie autokary z wycieczkami mogą do Lubostronia podjeżdżać zarówno od strony Łabiszyna przez Załachowo, jak i od Inowrocławia oraz Barcina przez Pturek.

----------------

Podziękowanie dla Izuni77 za podrzucenie zastępczego kesza po remoncie, co uratowało skrzynkę przed automatyczną archiwizacją z powodu przekroczenia terminu czasowej niedostępności.

 

 

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Most po pierwszym remoncie
Z ograniczeniami
Śruby nadal wyskaiwały
Stan aktualny. Tu szukaj